İsrail, Facebook ve Google’a vergi cezasına hazırlanıyor

Ekonomi gazetesi TheMarker’ın çarşamba günü yayımladığı bir habere göre İsrail, Google ve Facebook’tan alacağı vergileri artırmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ekonomi gazetesi TheMarker’ın çarşamba günü yayımladığı bir habere göre İsrail, Google ve Facebook’tan alacağı vergileri artırmaya hazırlanıyor.

İsrail Vergi Dairesi Başkanı Moshe Asher’ın sözlerini aktaran TheMarker, bir süredir vergi yasa tasarısı üzerinde çalışıldığını belirtti. Uzmanlar şu anda hesaplamaların nasıl yapılacağına odaklanmış durumda. Şirketlerin İsrailli müşterilerden elde ettiği karın yüzde kaçının vergiye tabi tutulacağına karar vermeye çalışılıyor.

Karın yüzde 24’ünden vergi alınabiliyor

Asher, “Vergiler şirketlerin İsrail’deki çalışmalarına göre alınabilir. Bizim amacımız bu konuda elde edebildiğimiz kadar veri elde etmek. Bir yıl içinde bu şirketlerden alınan vergiyi artıracağız.” diyor. İsrail’in vergi hamlesi Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü‘nün (OECD) uluslararası vergiden kaçınma yöntemlerini önlemeye çalıştığı bir döneme denk geldi. Asher, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün bir teftiş kurulu atamaya hazırlandığını söyledi. Ayrıca, “Bu konuda harekete geçen ilk ülke biz olsak da en sonunda adil bir vergi yasa tasarısı hazırlayacağımıza inanıyoruz.” dedi. İsrail’deki kurumlar vergisi, şirketlerin karının yüzde 24’ünden vergi alınmasına izin veriyor. Fakat şirketler önemli miktarlarda sermaye yatırımları yaparsa vergi istisnası elde edebilirler. Avrupa Komisyonu 2016 yılının Ağustos ayında Apple’ın İrlanda’nın vergi kanunlarından haksız şekilde faydalandığını öne sürerek 13 milyar Euro ödemesini sağlamıştı.

Kaynak: Reuters

Ekonomi gazetesi TheMarker’ın çarşamba günü yayımladığı bir habere göre İsrail, Google ve Facebook’tan alacağı vergileri artırmaya hazırlanıyor. İsrail Vergi Dairesi Başkanı Moshe Asher’ın sözlerini aktaran TheMarker, bir süredir vergi yasa tasarısı üzerinde çalışıldığını belirtti. Uzmanlar şu anda hesaplamaların nasıl yapılacağına odaklanmış durumda. Şirketlerin İsrailli müşterilerden elde ettiği karın yüzde kaçının vergiye tabi tutulacağına karar vermeye çalışılıyor. Asher, “Vergiler şirketlerin İsrail’deki çalışmalarına göre alınabilir. Bizim amacımız bu konuda elde edebildiğimiz kadar veri elde etmek. Bir yıl içinde bu şirketlerden alınan vergiyi artıracağız.” diyor. İsrail’in vergi hamlesi Ekonomik Kalkınma ve İş birliği Örgütü’nün (OECD) uluslararası vergiden kaçınma yöntemlerini önlemeye çalıştığı bir döneme denk geldi. Asher, “Bu konuda harekete geçen ilk ülke biz olsak da en sonunda adil bir vergi yasa tasarısı hazırlayacağımıza inanıyoruz.” dedi.Yorumunuz: