Musical.ly 1 milyar Dolar’a satıldı

Cuma günü yapılan açıklamaya göre Musical.ly, 1 milyar Dolar'a Beijing Bytedance Technology şirketine satıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cuma günü yapılan açıklamaya göre Musical.ly, 1 milyar Dolar’a Beijing Bytedance Technology şirketine satıldı.

Üç yıl önce ilk kez kullanıma sunulduğunda Musical.ly, özellikle de gençler arasında hızlı bir şekilde yayılmıştı. Konsept oldukça basitti; 15 saniyelik müzik videoları oluşturmak. 2016 yılında uygulamanın 100 milyon kullanıcısı oldu. Hatta uygulamadan Jacob Sartorius gibi sosyal medya yıldızları bile yetişti. Fast Company‘nin verilerine göre uygulamayı kullananların yüzde 60’ından fazlasını 13-20 yaş arası çocuklar oluşturuyor.

Musical.ly’nin satışıyla ilgili en ilginç detaylardan birini uygulamayı satın alan şirket oluşturuyor. Geçtiğimiz yıl (Facebook’un Eyegroove‘u satın aldığı sıralarda) Facebook’un benzer bir fiyat teklifiyle Musical.ly’e gittiği fakat Musical.ly’nin teklifi geri çevirdiği söyleniyor. Uygulamayı satın alan şirketin dünyanın en büyük sosyal medya ağı Facebook değil de Çin medya devi Beijing Bytedance Technology olması ilginç. Kendini, ‘gücünü yapay zekadan alan öncü bir içerik platformu’ olarak tanımlayan Bytendance, Şubat ayında Flipagram adlı video uygulamasını satın alan Jinri Toutiao medya şirketinin de sahibi.

İki tarafın da işine yarayacak

Musical.ly’e göre, yapılan satış iki tarafa da fayda sağlayacak zira Musical.ly Bytedance’ın teknolojisinden faydalanmayı amaçlıyor. Musical.ly’nin kurucu ortağı Alex Zhu, “Musical.ly, herkesi içerik üreticisi yaparak eğlenceyi daha bireysel ve katılımcı hale getirmeyi amaçlıyor. Bunun için de kullanıcılarımıza sürekli olarak yeni ve ilgi çekici video üretme araçları sağlamamız gerekiyor. Bu anlamda yapay zekanın oldukça önemli rol oynadığını düşünüyoruz.” diyor. Bytedance’ın kurucusu ve CEO’su Yiming Zhang ise, “Musical.ly ile Bytedance’ın Çin’deki ve Asya’daki geniş kullanıcı altyapısını birleştirerek içerik üreticilerimizin ve markalarımızın yeni piyasalara açılması için önemli bir küresel platform oluşturacağız. diyor.

What’s Trending‘in CEO’su Shira Lazar, uygulamadaki içerik keşfetme özelliğinin iyileştirilmesini umduklarını söyleyerek, “Uygulamada zaten tanınan insanlar değil de yeni insanlar da öne çıkabilirse, yeni kullanıcıların meşhur olma ihtimali artar.” diyor.

Kaynak: Mashable

Cuma günü yapılan açıklamaya göre Musical.ly, 1 milyar Dolar'a Beijing Bytedance Technology şirketine satıldı. Üç yıl önce ilk kez kullanıma sunulduğunda Musical.ly, özellikle de gençler arasında hızlı bir şekilde yayılmıştı. 2016 yılında uygulamanın 100 milyon kullanıcısı oldu. Fast Company'nin verilerine göre uygulamayı kullananların yüzde 60'ından fazlasını 13-20 yaş arası çocuklar oluşturuyor. Musical.ly'e göre, yapılan satış iki tarafa da fayda sağlayacak zira Musical.ly Bytedance'ın teknolojisinden faydalanmayı amaçlıyor. Musical.ly'nin kurucu ortağı Alex Zhu, "Musical.ly herkesi içerik üreticisi yaparak eğlenceyi daha bireysel ve katılımcı hale getirmeyi amaçlıyor. Bunun için de kullanıcılarımıza sürekli olarak yeni ve ilgi çekici video üretme araçları sağlamamız gerekiyor. Bu anlamda yapay zekanın oldukça önemli rol oynadığını düşünüyoruz." diyor. Bytedance'ın kurucusu ve CEO'su Yiming Zhang ise, "Musical.ly ile Bytedance'ın Çin'deki ve Asya'daki geniş kullanıcı altyapısını birleştirerek içerik üreticilerimizin ve markalarımızın yeni piyasalara açılması için önemli bir küresel platform oluşturacağız." diyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği