Elektronik kokteyl kadehi

Yeni geliştirilen bir kokteyl kadehi, algılarımızla oynayarak içtiğimiz suyun başka bir içeceğin tadını vermesini sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yeni geliştirilen bir kokteyl kadehi, algılarımızla oynayarak içtiğimiz suyun başka bir içeceğin tadını vermesini sağlıyor. Nimesha Ranasinghe ve ekibi tarafından Singapur Ulusal Üniversitesi’nde geliştirilen kadeh, alkolsüz kokteylleri yeryüzünden silebilir.

Vocktail (virtual cocktail) adı verilen ‘sanal kokteyl’ kadehi, kadehin içindeki sıvıya renk veren LED ışıklara sahip. Rengin tat duyusu üzerinde büyük etkisi olduğu bilinen bir gerçek fakat kadehin ağız kısmındaki koku veren kısımlar da kadehin yarattığı yanıltıcı hisse katkı sağlıyor. Kadehle ilgili en çarpıcı özellik ise ağız kısmında yer alan ve dile değdiğinde tat değişikliği yaratan elektrotlar.

Geçmişte dijital limonata da üretilmişti

Ranasinghe, elektrik sinyalleri ve elektrik sinyallerinin tat duyusunu nasıl etkilediğine dair deneyler de yapıyor. Örneğin; elektrik akımını değiştirerek dilin belirli tatlar almasını sağlayabiliyor.Ayrıca Ranasinghe, TasteXML adlı tat biçimleme dilini ve internet üzerinden tat paylaşılmasını sağlayan Taste over IP adlı sistemi geliştirdi. Ranasinghe daha önceden benzer bir yöntemle dijital limonata üretmişti. Bu sefer işin içine koku faktörünü katan Vocktail, daha fazla tat kombinasyonu oluşturulmasına imkan sağlıyor. Sanal içecekler, kalori almadan ya da para harcamadan istediğimiz içecekleri içiyormuş gibi hissetmemize imkan sağlayacak. Ayrıca mobil uygulama sayesinde favori sanal kokteyllerimizi başkalarıyla paylaşabileceğiz.

Kaynak: PSFK, New Scientist

Yeni geliştirilen bir kokteyl kadehi, algılarımızla oynayarak içtiğimiz suyun başka bir içeceğin tadını vermesini sağlıyor. Nimesha Ranasinghe ve ekibi tarafından Singapur Ulusal Üniversitesi’nde geliştirilen kadeh, alkolsüz kokteylleri yeryüzünden silebilir. Vocktail (virtual cocktail) adı verilen ‘sanal kokteyl’ kadehi, kadehin içindeki sıvıya renk veren LED ışıklara sahip. Rengin tat duyusu üzerinde büyük etkisi olduğu bilinen bir gerçek fakat kadehin ağız kısmındaki koku veren kısımlar da kadehin yarattığı yanıltıcı hisse katkı sağlıyor. Kadehle ilgili en çarpıcı özellik ise ağız kısmında yer alan ve dile değdiğinde tat değişikliği yaratan elektrotlar. Ranasinghe daha önceden benzer bir yöntemle dijital limonata üretmişti. Bu sefer işin içine koku faktörünü katan Vocktail, daha fazla tat kombinasyonu oluşturulmasına imkan sağlıyor. Sanal içecekler, kalori almadan ya da para harcamadan istediğimiz içecekleri içiyormuş gibi hissetmemize imkan sağlayacak.Yorumunuz: