İki ay ‘yatarak’ 63 bin TL kazanabilirsiniz

Fransa'daki Uzay Tıbbı ve Fizyolojisi Enstitüsü, evrenin en tembel işi için, 20-45 yaşları arasında, sigara içmeyen, 24 adet sağlıklı erkek aday arıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uzay yolculuğunun insan vücudu üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu bilinen bir gerçek. Yerçekimsiz ortamın insan biyolojisi üzerindeki etkilerini ölçmek için iste yörüngeye astronot göndermek gerekiyor. Ancak bu işlem çok pahalı olduğu için araştırmacılar daha ucuz bir yöntem geliştirdi: iki ay boyunca yatmak.

Fransa’daki Uzay Tıbbı ve Fizyolojisi Enstitüsü, evrenin en tembel işi için, 20-45 yaşları arasında, sigara içmeyen, 24 adet sağlıklı erkek aday arıyor. Bunun karşılığında katılımcılara 16 bin Avro (yaklaşık 63 bin 280 TL) ödenecek. Öncelikle katılımcılara iki hafta boyunca testler uygulanacak. Sonraki 60 gün tamamen yatakta geçecek. Daha sonra iki haftalık bir inceleme süresi olacak.

Herkese göre değil

3 ayda 63 bin TL kazanmak kulağa hoş geliyor olabilir ancak testin ne kadar sıkıcı ve zorlayıcı olacağını düşünmekte fayda var. Katılımcılar 60 gün boyunca, yemek yemekten tuvalet ihtiyacına kadar her türlü eylemlerini yatarak gerçekleştirecek. Vücudun üst kısmı, alt kısmına göre 6 derece aşağı doğru eğik duracak. Yine de tamamen hareketsiz durmak gerekmiyor. Projenin koordinatörü Arnaud Beck “En az bir omuz yatağa temas edecek şekilde olduğu sürece katılımcılar hareket edebilecekler.” diyor.

Deneye ‘kokteyl’ adını veren araştırmacılar, Uluslararası Uzay İstasyonundaki ağırlıksız ortamda bulunmanın etkilerini, bazı katkı maddelerinden hazırlanan ilaç ‘kokteyli’ ile gidermeye çalışacak. Araştırmada katılımcılardan yarısı sadece sırt üstü yatarken, diğer yarısı yatmanın yanı sıra bu ilaç kokteyllerini kullanacak. Araştırmacılar daha sonra iki grupta oluşan değişiklikleri inceleyecek.

Ağır fiziksel etkiler

İnsan vücudu, yer çekiminin aşağıya doğru uyguladığı kuvvetten faydalanacak şekilde evrimleşti. Sadece kanın kafamızdan aşağıya doğru çekilmesi değil, yürürken kaslarımızın kan damarlarımızı sıkıştırması ve vücudumuzu dik tutmamız da dolaşımımıza yardımcı oluyor. Kısa vadede, astronotlar serbest düşüş esnasında kan basıncının azalması sebebiyle baş dönmesiyle karşılaşıyor. Araştırmaya katılanlar da bu etkilerle yüzleşecek.

Beck, “Bu şartlardan etkilenen kardiyovasküler sistem, eskiden olduğu gibi aynı kuvvetle çalışmaya devam edemeyecek.” diyor. Haftalar ve aylar geçtikçe kaslar da zayıflayacak, kemik yoğunluğu azalacak ve bağışıklık sistemi gerileyecek. Bu etkilerin önüne geçmek için antioksidan ve antienflamatuarlardan oluşan kapsüller (ilaç kokteyli) kullanılacak.

İki ay boyunca hiçbir şey yapmadan yatmak, sık sık fiziksel ve ruhsal uyarımlara ihtiyaç duyan insanlara göre bir iş değil. Ancak bu işin size uygun olduğunu ve Toulouse şehrinde biraz vakit geçirmenin iyi olacağını düşünüyorsanız araştırmaya katılmak için başvuru yapabilirsiniz.

Kaynak: Science Alert

Uzay yolculuğunun insan vücudu üzerinde olumsuz etkileri bulunduğu bilinen bir gerçek. Yerçekimsiz ortamın insan biyolojisi üzerindeki etkilerini ölçmek için iste yörüngeye astronot göndermek gerekiyor. Ancak bu işlem çok pahalı olduğu için araştırmacılar daha ucuz bir yöntem geliştirdi: iki ay boyunca yatmak. Fransa'daki Uzay Tıbbı ve Fizyolojisi Enstitüsü, evrenin en tembel işi için, 20-45 yaşları arasında, sigara içmeyen, 24 adet sağlıklı erkek aday arıyor. Bunun karşılığında katılımcılara 16 bin Avro (63 bin 280 Lira) ödenecek. Öncelikle katılımcılara iki hafta boyunca testler uygulanacak. Sonraki 60 gün tamamen yatakta geçecek. Daha sonra iki haftalık bir inceleme süresi olacak. Bu deneyimin katılımcılar üzerindeki ağır fiziksel etkilerini gidermek için araştırmacılar bazı hastalara özel olarak hazırlanmış 'ilaç kokteylleri' verecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği