NASA uzaydan 8K çözünürlüklü video paylaştı

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotların 8K çözünürlüklü yeni bir videosunu yayınladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotların yeni bir videosunu yayınladı. Ancak bu video daha önce gördüğünüz videolardan biraz farklı çünkü yeni video 8K ultra yüksek çözünürlüğe sahip. Video, Nisan ayında SpaceX’in kargo roketiyle UUİ’ye gönderilen RED Helium 8K modeli kamerayla çekildi.

Yüksek çözünürlüklü videoda astronotların UUİ’deki yaşamı ve gerçekleştirdikleri deneyler görülüyor. Videodaki deneyler arasında, DNA dizilimini uzay istasyonundaki mikropları belirlemek için kullanan BEST adlı araştırma, Dünya’da yetiştirilen bir bitki ile uzayda yetiştirilen bir bitkiyi karşılaştıran bir deney ve çökelti parçacıkları arasında yer alan dinamik güçleri inceleyen BCAT-CS çalışması bulunuyor.

“İnsanları uzaya yaklaştırıyor”

UUİ Programı Bilim Ofisi Yardımcı Program Bilimcisi David Brady “İnsanların uzay istasyonunda gerçekleştirdiğimiz araştırmalara duyduğu ilgiyi artırabilecek yeni teknolojileri kullandığımız için heyecanlıyız. Görüntü çözünürlüğündeki her yeni gelişme, Dünya’daki insanları uzay deneyimine bir adım daha yaklaştırıyor, insanlı uzay görevlerinin kendi hayatlarını geliştirmek için neler yaptığını görmelerini sağlıyor ve insanlığın evreni keşfetmesine imkan veriyor.” diyor.

NASA daha önce 4K çözünürlükte videolar yayınlamıştı. Bu videolardan birinde, yerçekimsiz ortamda su damlacıkları, gıda boyası ve antiasit ilaç birleştirildiğinde neler olduğu gösterilmişti. Tabii ki yeni videoyu izlemek herkese nasip olmayacak çünkü 8K çözünürlüklü video oynatabilen cihazlar henüz kolay bulunmuyor. Ama olur da bir 8K televizyona erişebilirseniz, videoyu NASA’nın sitesinden tam çözünürlüklü olarak indirebilirsiniz.

Kaynak: Engadget

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotların yeni bir videosunu yayınladı. Ancak bu video daha önce gördüğünüz videolardan biraz farklı çünkü yeni video 8K ultra yüksek çözünürlüğe sahip. Video, Nisan ayında SpaceX'in kargo roketiyle UUİ'ye gönderilen RED Helium 8K modeli kamerayla çekildi. Videoda uzay istasyonunda gerçekleştirilen deney ve araştırmalar gösteriliyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği