Uzayda sebze ‘geleneksel yöntemlerle’ büyüyecek

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda taze sebze yetiştirmek astronotların değerli vaktini çok fazla harcadığı için yeni bir sistem geliştiriliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda taze sebze yetiştirmek astronotların moralini artırmak için güzel bir etkinlik ancak çok fazla vakit alıyor. Bu işlemi daha kolay bir hale getirmek için NASA, Tupperware ve teknoloji şirketi Techshot ile birlikte, istasyondaki mevcut hidroponik sistemi geliştirmek için çalışma yürütüyor.

UUİ’ye 2014 yılında gönderilen Sebze Üretim Sistemi, yer çekimsiz ortamda, plastik bir sera içinde bitki yetiştirmek için hazırlanmış bir deney. Kapatılabilen plastik çadır ve kırmızı, mavi, yeşil LED lambalarla kontrol edilebilen bir atmosferden oluşuyor. Uzay seyahatine toz bulaşmaması gerektiği için tohumlar çimlendirme ‘yastıklarında’ yetiştiriliyor. Toprağın yerini alan bu yastıklar suyu içinde barındırarak köklere büyüme imkanı sunuyor.

Mevcut sistem yetersiz kalıyor

Buradaki sorun, yastıkların suyu çok iyi tutamaması. Bu yüzden hidroponik sistem düzenli bir şekilde ilgilenilmezse kısa sürede kuruyor. Bir astronotu uzay istasyonuna göndermenin maliyeti göz önünde bulundurulduğunda, bu değerli zamanın marul sulayarak geçirilmesi, ön bahçeyi temizlesin diye bir beyin cerrahı tutmakla aynı ekonomik değere sahip. Bu yüzden, Howard Levine önderliğindeki bir ekip sisteme bazı güncellemeler getirmeyi amaçlıyor.

Önemli örneklerden, yarı hidroponik Pasif Yörüngesel Besin Temin Sistemi (PONDS) Tupperware tarafından üretiliyor. 75 yılı aşkın gıda depolama ürünleri üretim deneyimi sayesinde Tupperware plastik ağdan oluşan yeni ‘yastıklar’ geliştirdi. Kılcal kuvvetler ve alışılmadık geometrik şekiller ile yer çekiminin yerini doldurmaya çalışan şirket, yastıkların yer çekimsiz ortamda da bir sünger gibi su tutmasını ve kök oluşumuna izin vermesini sağlıyor.

Techshot teknik destek sağlıyor

Bu arada Techshot da gereksinimlerin yönetimi, güvenlik, doğrulama ve entegrasyon görevleri konularımda yardımcı olmanın yanı sıra düşük yer çekimli ortamlarda sıvıların davranışları ve diğer alanlarda uzman görüşü sunuyor.

PONDS cihazlarının SpaceX Dragon kargo görevi ile 2018’in ikinci yarısında UUİ’ye gönderilmesi planlanıyor. Yeni sistemde tek seferde altı adet yastık bulunabilecek.

Kaynak: New Atlas

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda taze sebze yetiştirmek astronotların moralini artırmak için güzel bir etkinlik ancak çok fazla vakit alıyor. Bu işlemi daha kolay bir hale getirmek için NASA, Tupperware ve teknoloji şirketi Techshot ile birlikte, istasyondaki mevcut hidroponik sistemi geliştirmek için çalışma yürütüyor.Yorumunuz: