NASA uzayda biber üretmek istiyor

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda acı biber yetiştirecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA’nın, er geç hem Ay’a hem de Mars’a gitme hedefi içeren büyük planları var. Eğer insanlık olarak başka gezegenlere düzenli olarak seyahat etmeye ve hatta oralarda yaşamaya başlarsak, yiyecek ihtiyacı oluşacak. Bu da, kendi gezegenimiz dışındaki ortamlarda sebze ve meyve yetiştirmeyi öğrenmemiz gerektiği anlamına geliyor.

Bu yüzden NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni bir bitki götürmeye karar verdi. Rio Grande Sun‘ın haberine göre, NASA’nın götürmeyi tercih ettiği bitki, acı biber oldu. Tıpkı domatesin sebze sayıldığı ama meyve olduğu gibi biber de aslında bir meyve. Götürülen acı biber de NASA’nın uzayda yetiştirdiği ilk meyve olacak.

Uzayda yetiştirilecek bitkiyi seçmek son derece dikkatle yapılması gereken bir iş. Göz önünde bulundurulması gereken pek çok nokta var; seçilen bitki astronotlar için yeterince besleyici mi?, bitkinin su ve mineral ihtiyaçları uzayda yetişmesine uygun mu?

Biber dışında başka bitkiler de araştırılıyor

Rio Grande Sun‘a açıklama yapan NASA Bitki Fizyoloğu Ray Wheeler “Uzayda kullanacağımız kontrollü ortamlarda yetiştirmek üzere hem çok büyümeyen hem de verimli olan başka bitkiler de araştırıyoruz. Uzayda biber yetiştirmenin başka faydaları da var. Mesela astronotlar uzayda yedikleri yemekleri biraz daha tatlandırabilecekler. Ayrıca biber, C vitamini açısından zengin bir meyve. C vitamini uzaydaki beslenme biçimi açısından önem arz ediyor.” diyor.

Kaynak: New York Post

NASA, ileride başka gezegenleri sıkça ziyaret etme ihtimalimizi göz önünde bulundurarak uzayda yiyecek yetiştirme çalışmalarına başladı. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda acı biber yetiştirilecek. NASA Bitki Fizyoloğu Ray Wheeler "Uzayda kullanacağımız kontrollü ortamlarda yetiştirmek üzere hem çok büyümeyen hem de verimli olan başka bitkiler de araştırıyoruz. Uzayda biber yetiştirmenin başka faydaları da var. Mesela astronotlar uzayda yedikleri yemekleri biraz daha tatlandırabilecekler. Ayrıca biber, C vitamini açısından zengin bir meyve. C vitamini uzaydaki beslenme biçimi açısından önem arz ediyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği