Tarımda haşere ile lazerli mücadele

FaunaPhotonics adlı lazer sistemi, böcekler mahsullerin üzerine konmadan havadayken tespit ederek tarımda haşere ile mücadeleye yeni bir yaklaşım getiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dışarıdan bakan biri için kırsal alanlar son derece yeşil ve hoş görünse de sürekli olarak böceklerle mücadele etmek durumunda kalan çiftçilerin işi epeyce zor oluyor. Girişimci Frederik Taarnhøj, “Haşarat ciddi miktarlarda kayıplara sebep olarak mahsullere zarar veriyor. Tarlaları düzenli olarak gözlemlemek fazla emek isteyen, zaman alan ve ekonomik olmayan bir iş. Polen taşıyıcılar için tehlike teşkil etmeyen tarımsal mücadele ise zor bir süreç.” diyor. Taarnhøj’un FaunaPhotonics adlı sistemi geliştirmesinin en önemli sebebi bu. FaunaPhotonics, böcekler mahsullerin üstüne konmadan önce havadayken tespit ederek takip edebilen bir lazer ışını sistemi. Taarnhøj, “Böcek sensörü teknolojimiz çiftçilere yardımcı olmak için böcek türlerini belirleyip sınıflandırıyor.” diyor.

Şu anda test sürecinde

Taarnhøj, FaunaPhotonics’i geliştirirken araştırmacı Mikkel Brydegaard ve Carsten Kirkeb ile iş birliği yaptı. Sistemin yüksek teknolojili optik sensörleri şimdilik patent bekleme sürecinde olmasına rağmen böceklerin elle aranıp bulunması ihtiyacını ortadan kaldırarak tarım sektöründe devrim yaratabilir. FaunaPhotonics’in kullanımı ise şu şekilde; çiftçi sensörü tarlaya yerleştirdikten sonra sensör veriler topluyor ve tarlada hangi tür böceklerin olduğuna, ne zaman hangi böcek ilacının kullanılması gerektiğine dair çiftçiyi bilgilendiriyor. FaunaPhotonics ekibi, sistemin düzgün çalıştığını, mahsullerin verimliliğini artırdığını ve böcek ilacı kullanımını azaltmayı amaçladığını kanıtlamak için testler gerçekleştiriyor.

Danimarka’daki Aarhus Üniversitesi’yle iş birliği kurularak yapılan bir deneme projesinde FaunaPhotonics ekibi, Lolland’daki arıların yaşam koşullarını iyileştirmeyi amaçlayan yonca yetiştiricileri ile çalışıyor. Ayrıca Rothamsted Research adlı kar amacı gütmeyen kuruluşun yardımıyla Britanya’daki laboratuvar ve tarlalarda lazer ekipmanları geliştirilmeye çalışılıyor. Şirket, böcek türlerinin belirlenmesinde kullanılan algoritmanın doğruluğunu artırmayı ve ticari bir başlangıç yapmadan önce daha sağlıklı verilerle böcek popülasyonu haritalamaları yapmayı amaçlıyor. FaunaPhotonics, dışarıdan bakanlar için yemyeşil, çiftçiler için ise sorunsuz tarım alanları oluşturma potansiyeli taşıyor.

Kaynak: The Memo

Dışarıdan bakan biri için kırsal alanlar son derece yeşil ve hoş görünse de sürekli olarak böceklerle mücadele etmek durumunda kalan çiftçilerin işi epeyce zor oluyor. Girişimci Frederik Taarnhøj, "Haşarat ciddi miktarlarda kayıplara sebep olarak mahsullere zarar veriyor. Tarlaları düzenli olarak gözlemlemek fazla emek isteyen, zaman alan ve ekonomik olmayan bir iş." diyor. Taarnhøj'un FaunaPhotonics adlı sistemi geliştirmesinin en önemli sebebi bu. FaunaPhotonics, böcekler mahsullerin üstüne konmadan önce havadayken tespit edebilen bir lazer ışını sistemi. FaunaPhotonics'in kullanımı ise şu şekilde; çiftçi sensörü tarlaya yerleştirdikten sonra sensör veriler topluyor ve tarlada hangi tür böceklerin olduğuna, ne zaman hangi böcek ilacının kullanılması gerektiğine dair çiftçiyi bilgilendiriyor. Şirket, böcek türlerinin belirlenmesinde kullanılan algoritmanın doğruluğunu artırmayı ve ticari bir başlangıç yapmadan önce daha sağlıklı verilerle böcek popülasyonu haritalamaları yapmayı amaçlıyor. FaunaPhotonics, dışarıdan bakanlar için yemyeşil, çiftçiler için ise sorunsuz tarım alanları oluşturma potansiyeli taşıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği