Haftanın Özeti: 126

20 – 26 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet / Girişimler

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Hindistan eyalet yönetimleri daha fazla insana ücretsiz internet erişimi sunmayı hedefliyor.[/inlinetweet] Bunun son örneği, ülkenin doğusundaki Bihar eyaletinden geldi. Yönetim üniversite öğrencilerine internet erişiminin ücretsiz sunulacağını açıkladı. Bu hamle, bir zamanlar kötü yönetimiyle tanınan eyaletin 2017 Bihar Girişim Politikası‘nı açıklamasının ardından geldi.

76 milyon Dolar değerindeki yatırım, bölgede girişim kültürünü geliştirmeyi amaçlıyor.

Otonom araç sistemlerindeki rekabet artarken, Silikon Vadisi‘nin bu alanda çalışma yürüten en büyük şirketlerinden ikisi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Waymo (Google) ve Uber ciddi bir anlaşmazlıkla karşı karşıya.[/inlinetweet] Waymo, eski çalışanı Anthony Levandowski‘nin, şirketin önemli bir teknolojisini çalarak Uber‘e sattığını iddia ediyor. Mahkemeye taşınan süreçte hakimin vereceği karar söz konusu firmaların kaderini de belirleyecek.

Levandowski kendi teknolojilerinin ‘temiz’ olduğunu belirtiyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Ekim 2016’da şirkete katılan Uber Başkanı Jeff Jones istifa etti.[/inlinetweet] Jones’un, Uber’ın CEO’su Travis Kalanick’in yeni bir COO (operasyon yöneticisi) aradığını açıklamasının ardından istifa kararını verdiği açıklandı. Jones istifası ile ilgili sert bir açıklama yaparak, Uber’daki kurumsal ortamın kendi liderlik anlayışı ve prensiplerine zıt düştüğünü vurguladı.

Söylentilere göre ise esas sebep Jones’un şirket içindeki sorunların tahminlerin ötesinde olduğunu fark etmesi.

Apple’ın CEO’su Tim Cook’u hepimiz tanıyoruz. Peki Apple’ı Çin’de tahtından eden Oppo ve Vivo adlı şirketlerin kurucusu hakkında herhangi bir fikriniz var mı? Duan Yongping fazla göz önünde durmayı sevmeyen ve işlerini uzaktan halleden bir işadamı. Sürprizi de şurada: geçtiğimiz yıl, Duan’ın her iki markası da Apple’ı geride bıraktı.

Çin’in en zengin kişilerinden birisi olan Duan, dünyanın en az tanınan milyarderlerinden.

Estonya, bundan iki yıl önce başlattığı e-residency (e-ikamet) programı dahilinde şimdiye dek 17 bin başvuruyu onayladı. Toplamda ülkenin e-sakinleri bin 300 şirket kurdu ve Estonya ekonomisine 4,3 milyon Avro (16,7 milyon Lira) katıda bulundu. E-ikamet Programı Başkanı Kaspar Korjus, Estonya’nın bu programa yaptığı her bir Avro karşılığında 43 Avro kazandığını belirtiyor.

Sistemin hedefi 2025’e kadar toplam 10 milyon e-sakin kaydetmek.

Hayatımızın kolaylaşması için birçok yapay zeka çalışması yapıldı ama bu kez eski bir Google çalışanı Bindu Reddy işleri bir adım daha ileri götürmek istiyor. Reddy, geçtiğimiz günlerde başlattığı Post Intelligence sosyal medya asistanı ile yapay zeka tarafından yazılmış akıllı sosyal medya paylaşımları üretiyor.

Büyük otoparklarda aracınızı nereye park ettiğinizi unutmak evrensel bir çile. Buna karşı bir çözüm Google Maps‘ten geldi. Yeni sürümde aracı park ettiğiniz noktada mavi nokta ikonuna dokunarak konumunuzu belirliyorsunuz. Daha sonra ‘Park noktasını kaydet’ seçeneğiyle aracınızın yerini kaydedebiliyorsunuz. Aracınızın Dilerseniz ek notlar alabilir (park ettiğiniz kat vs.), ne kadar süre park edebileceğinizi belirten bir zamanlayıcı ayarlayabilir, hatta konumu size hatırlatacak fotoğraflar çekip uygulamaya kaydedebilirsiniz.

Not alma ve fotoğraf ekleme

Youtube yayıncıların hayranlarına daha kolay ulaşabilmesi ve videoları etkileşimli hale getirebilmesi için geliştirdiği Kartlar ve Bitiş Ekranları adlı ürünlerini ön plana çıkarmak için bazı değişikliklere gidiyor. Video üzerinde görünen ek açıklamalar ise bu değişikliklerin ardından kullanımdan kaldırılacak. Yayıncılar artık videolarına ekledikleri kartlar ve bitiş ekranları ile takipçileri arasında oylama yapabiliyor, takipçileri ürünlerine gönderebiliyor ya da yeni videolar önerebiliyor.

Twitter, şirketlerin sosyal medya platformu üzerinden canlı yayın yapmasını kolaylaştıracak bir dizi yeni özelliği tanıttı. Profesyonel yayıncılara yönelik olarak geliştirilen yeni çözümler sayesinde medya organizasyonları ve reklamverenler Twitter üzerinden direkt olarak yayın yapabilecek. Öte yandan Twitter, canlı yayın yapmak isteyen şirketlere yardımcı olabilecek.

Şirketler arasında Brandlive, Livestream Studio ve Telescope bulunuyor.

Geçtiğimiz ay dünya çapında 319 milyon kullanıcıya sahip olduğunu açıklayan [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Twitter ücretli bir sürümü hayata geçirebilir.[/inlinetweet] Bütün Twitter hesaplarınızı tek bir sayfa üzerinden kontrol edebildiğiniz Tweetdeck’in gelişmiş bir versiyonunu da içinde barındıracağı söylenen Premium sürümünün standart üyeliği nasıl etkileyeceği henüz belli değil.

Facebook tarafından satın alınmasının ardından güncellemelere ve büyümeye hız veren [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Instagram 1 milyon reklamverene ulaştığını duyurdu.[/inlinetweet] Reklam alma konusunda geçtiğimiz yıla göre beş kat büyüme gösteren uygulamada iş profillerinin sayısının çoğalmasının bu gelişmedeki en büyük sebeplerden olduğu söyleniyor.

Hayatın ve insanların her zaman güzel, neşeli ve eğlenceli olduğu tek ortam: Instagram!

Uluslararası telekomünikasyon şirketi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Vodafone, Hindistan’daki rakibi Idea Cellular ile birleşti.[/inlinetweet] Ülkedeki en büyük hücresel servis olmak için yapılan bu hareket sayesinde birlik 400 milyon aboneye ve pazar gelirinin yüzde 41’ine sahip olacak. 1 milyardan fazla mobil kullanıcıya sahip Hindistan’da (ülkenin en zengini) Mukesh Ambani‘nin 4G ağı Reliance Jio ile tetiklediği operatör savaşı şu an tam anlamıyla hissediliyor. Jio’nun 2019’da pazarın yüzde 20’sine sahip olacağı tahmin edilirken yeni birliklerin oluşması ve bütçe takviyelerinin yapılması bekleniyor.

Hindistan’daki tek rekabet ortamı dijital para değil!

TraffickCam adlı uygulama kullanıcılardan gittikleri otel odalarını dört farklı açıdan fotoğraflamalarını istiyor. Böylece gelecekte bu otelde fuhuş yaptırılan birinin fotoğrafı internette dolanmaya başladığında konumu tespit etmek ve suçluları yakalamak çok daha kolay olacakExchange Initiative tarafından geliştirilen uygulama, tüm dünyadaki otel odalarının fotoğraflarından oluşan bir veri tabanı hazırlamaya çalışıyor. Fotoğraflarda görülen halının ya da perdenin deseni, camdan görülen binalar ya da odanın tasarımı gibi detaylar, gelecekte bu odalarda çekilecek fotoğrafların kolayca belirlenmesini sağlayacak.

Bunun gerçekleşebilmesi için halkın yardımına ihtiyaç duyuluyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Twitter ‘şiddetli radikallik’ sebebiyle yüz binlerce hesabı askıya aldı.[/inlinetweet] Salı günü yapılan açıklamada, 2015’in ortasından bu yana yarım milyondan fazla hesabın bu gerekçeyle askıya alındığı açıklandı. Aynı duyuruda özellikle Türkiye’den çok fazla engelleme talebi geldiğine değinildi.

Geçtiğimiz günlerde bir hacker grubu milyonlarca Apple hesabının ellerinde bulunduğunu ve Apple’ın istedikleri fidyeyi vermemesi halinde hesapları teslim etmeyeceğini açıkladı. Yaşanan bu durum sonrasında iCloud ve Apple ID gibi sistemlerinin hack’lenmediğini açıklayan bir Apple yetkilisi çalınan hesapların üçüncü parti hizmetlerden alınmış olabileceğini söyledi.

Bunu yapan ekip kendisine ‘Turkish Crime Family’ (Türk Suç Çetesi) diyor.

Wikileaks’in son sızdırdığı gizli belgelere göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]CIA, Mac bilgisayarların çiplerine yerleştirdiği yazılım ile casusluk yapıyor.[/inlinetweet] Apple, sızıntının üzerine yaptığı açıklamada Mac’in bu konudaki güvenlik zafiyetlerinin 2013 itibarıyla piyasaya sürülen tüm bilgisayarlarda kapatıldığını açıkladı. Wikileaks’in belgelerine göre ise CIA yeni Mac’lerle uyumlu, öncekine benzeyen başka bir yazılım daha geliştirdi. Cisco müşterilerini, kendilerinden alınan ağ yönlendiricilerinin çoğunun saldırıya maruz kalabileceği konusunda uyardı.

Wikileaks belgeleri, casusluk için kullanılan araçların kişisel telefon ve bilgisayarlara yönelik olarak geliştirildiğini gösteriyor ancak bu araçların etki alanı daha geniş olabilir.

culturecodes.co, girişimler ve kültür kodları derleyen bir oluşum. Netflix, Spotify ve Valve gibi şirketlerin kuruluş tarihlerinden çalışan sayı ve misyonlarına kolayca ulaşabildiğiniz portala kullanıcılar da katkıda bulunabiliyor.

Unicode Konsorsiyumu, Unicode 10 çerçevesinde listeye eklenmesi önerilen yeni 51 adet emojiyi açıkladı. Yeni emojiler arasında bir zürafa, pretzel, vampir, sakallı adam, gazlı içecek/milkshake, bebek emzirme, ‘şşşt’ ifadesi, pasta, yıldız gözlü surat, türbanlı kadın ve zebra da bulunuyor. Cinsiyetsiz bebek emojisinin yetişkin versiyonları, aralarında iki dinozor da bulunan yeni hayvanlar ve pek çok farklı yeni yiyecek emojisi dikkat çeken diğer öneriler. Konsorsiyum net kararını 2017’nin ortalarına doğru verecek.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

 • Telefon üzerinden Vimeo videoları izlenmede pek sorun yaşanıyor. Pratik olmuyor. Bütün örnek videoları Youtube kaynaklı olsa daha güzel olur. Böyle bir seçeneğiniz varsa tabi eklerken..

  • Evet benimde dikkatimi çekti. Eline, yüzüne yüzlerce kişinin kanı bulaşan denilse daha makbul olurmuş.

 • Yazdıklarınızı okumaktan büyük keyif alıyorum.
  Yolunuz İzmir’e düşerse sizinle tanışmaktan mutluluk duyarım.

 • Amirim, sayfayi asagi kaydirirken yüklenen sayfa modelleri gibi bir yapi kurabilirseniz bölüm atlama sorunu ortadan kalkar sanki…

 • “21. yüzyılın yeni liderlik modeli ve değişen zamanlarla ilgili fikirlerini paylaşıyor”

  hayır paylaşmıyor

 • Amirim, Yamashita seni anlatmış en çok. Sana gelen fikre evet dediğin ve bunu yıllardır istikrarla devam ettirdiğin için çok ÇOK teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Haftalık Bülten Aboneliği