Apple hayranı şirket Apple’ı geride bıraktı

Apple'ı Çin'de tahtından eden Oppo ve Vivo adlı şirketlerin kurucusu Duan Yonping, yıllarca Apple'a beslediği hayranlığın meyvelerini topluyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın CEO’su Tim Cook’u hepimiz tanıyoruz. Peki Apple’ı Çin’de tahtından eden Oppo ve Vivo adlı şirketlerin kurucusu hakkında herhangi bir fikriniz var mı? Duan Yongping, fazla göz önünde durmayı sevmeyen ve işlerini uzaktan halleden bir iş adamı. Çin’in en zengin kişilerinden birisi olan Duan, dünyanın en az tanınan milyarderlerinden. Geçtiğimiz yıl, her iki markası da Apple’ı geride bırakan Duan, başarısını zekice yatırımlarına ve Çinli müşterileri herkesten daha iyi tanımasına borçlu.

Çin teknoloji sahnesine ilk adım

1990’lı yıllarda, Çin yavaş yavaş liberal politikalara yeşil ışık yakmaya başladığı sırada bir girişimci olarak işe soyunan Duan, o dönem oldukça popüler olan Nintendo Entertainment System (NES) için bir rakip geliştirdi. Subor adı verilen bu ürün, Çin’de çok fazla rakibi olmadığı için hızla popülerleşti ve Duan’ın ilk başarılı girişimi oldu. 1995 yılında Subor toplamda 1 milyar Yuan’dan daha fazla gelir elde etmişti.

Daha sonra Bubugao (BBK) adını verdiği yeni bir şirket kuran Duan bu kez de taşınabilir müzik çalar üretmeye başladı. MP3 çalar ve DVD çalar üreten şirket, Duan’ın ilk şirketi gibi yine çok popüler oldu ve girişimciye çok fazla para kazandırdı. Öyle ki Duan henüz 40 yaşında emekliye ayrılıp ABD’de yaşamaya karar vermişti. Ancak 2000’lerin ortasından sonra ortaya çıkan akıllı telefonlar BBK’yi zorlamaya başlamıştı.

BBK müzik çalar cihazlarının yanı sıra cep telefonları da üretiyordu. Ancak yeni nesil telefonlar müşterilerin tüm ihtiyaçlarını tek bir cihazla karşılamaya başlayınca şirketin satışları hızla düştü. Duan şirketinden umudu kesmiş, sadece çalışanlar zarar görmeden şirketi kapatmanın yollarını arıyordu. O sırada yaşanan toplantılar ve beyin fırtınaları sonucu BBK akıllı telefon üretmeye karar verdi.

Akıllı telefon macerası

2007’de ortaya çıkan ilk iPhone şirket için ilham kaynağı oldu. Daha sonra Çin’in iPhone’u olarak bilinecek Oppo ve Vivo markaları bu tarihte ortaya çıktı. Oppo, Duan’ın akıllı telefon üretmek için kurduğu yeni şirketti. Vivo ise BBK bünyesinde üretilen akıllı telefonlara verilen addı. İki şirket de aslında aynı kişiye ait olmasına rağmen şirketler birbirlerine rakip olarak çalışmaya başladı.

Duan’ın Apple’a hayranlığı sebebiyle iPhone’ların özelliklerini örnek alan telefonlar, zamanla Çin’de popülerleşmeye başladı. Esnaf mantığıyla, geleneksel Çin müşterilerine birebir tanıtımlar yoluyla satış yapan şirket, pazarı tanımanın verdiği avantajı lehine çevirmeyi başardı. Hızla gelişen şirketler geçtiğimiz yıl Çin’in en fazla satış yapan üç şirketinden ikisi olmayı başardı. Oppo ve Vivo’nun rakamlarını topladığımızda ise en yakın rakibine iki kat fark attığını görüyoruz.

Kaynak: Bloomberg

Apple'ın CEO'su Tim Cook'u hepimiz tanıyoruz. Peki Apple'ı Çin'de tahtından eden Oppo ve Vivo adlı şirketlerin kurucusu hakkında herhangi bir fikriniz var mı? Duan Yongping, fazla göz önünde durmayı sevmeyen ve işlerini uzaktan halleden bir iş adamı. Çin'in en zengin kişilerinden birisi olan Duan, dünyanın en az tanınan milyarderlerinden. Geçtiğimiz yıl, her iki markası da Apple'ı geride bırakan Duan, başarısını zekice yatırımlarına ve Çinli müşterileri herkesten daha iyi tanımasına borçlu.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği