Haftanın Özeti: 126

20 – 26 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

[alert type=red ]Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 6 sayfadan oluşuyor. Diğer kategorilere ait bağlantıları sayfa sonunda bulabilirsiniz.[/alert]

Genel Gündem

Çarşamba günü İngiltere’nin başkenti Londra’da Parlamento önünde düzenlenen terör eyleminde saldırgan dahil biri polis beş kişi öldü, 40 kişi yaralandı. Saldırgan kullandığı araçla Westminster Köprüsü üzerindeki yayaları ezdikten sonra Westminster Sarayı önündeki polislere bıçakla saldırdı. IŞİD’in üstlendiği saldırıyı İngiltere doğumlu 52 yaşındaki Khalid Masood’un gerçekleştirdiği açıklandı. Masood’un geçmişinde suç kaydının olduğu ancak halihazırda terör izleme listesinde olmadığı öğrenildi.

Fotoğraf: Getty Images

BBC Türkçe, 16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumu öncesinde 10 soruluk bir bilgi testi yayımladı. Cumhurbaşkanlığı sistemine getirilen değişiklik paketinin ne kadarına hakim olduğunuzu bu testi yaparak öğrenebilirsiniz (oy eğiliminiz ne olursa olsun kesinlikle denemenizi öneriyoruz).

Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek altı yıl sonra tahliye edildi.[/inlinetweet] 2011 yılında Mısır’da çıkan isyanlar sırasında tutuklanan Mübarek’in uzun süredir bulunduğu Maadi Askeri Hastanesi’nden çıkarak evine yerleştiği duyuruldu.

Birleşmiş Milletler Dünya Mutluluk Raporu’na Norveç, komşusu Danimarka’yı geride bırakarak, 2017’de dünyanın en mutlu ülkesi unvanını ele geçirdi. Danimarka, İzlanda, İsviçre ve Finlandiya bu yılki listede ilk 5’i oluşturan diğer ülkeler olurken, Orta Afrika Cumhuriyeti listenin son sırasında yer aldı. Meraklısı için hemen söyleyelim, 155 ülkeyi kapsayan listede Türkiye 69. sırada yer alıyor.

Dünya Mutluluk Raporu, insanların ne kadar ve nasıl mutlu olduğunu ölçen öznel bir refah ölçütü.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer İtalya (imiş). Beş ayrı denizle çevrili, çizme şekilli ülke, Bloomberg‘in hazırladığı Küresel Sağlık Endeksi‘nde 163 ülke arasında ilk sırada yer aldı. İtalya’da doğan bir bebeğin 80’li yaşlara kadar yaşaması beklenebilir. İtalyanlar; yüksek tansiyon, kolesterol ve zihinsel rahatsızlıklarla boğuşan ABD’lilere, Kanadalılara ya da İngilizlere göre çok daha sağlıklı bir yaşam sürüyor. Listede Türkiye ilk 50 ülke arasına giremedi.

Uber ve Taskrabbit gibi meşhur girişimleri de desteklemiş Silikon Vadisi Yatırımcısı Tim Ferriss, şimdi de verimli çalışma konusuna odaklanıyor. Haftada 4 saatlik mesainin yeterli olabileceğini savunan Ferris’in bu konuda yazdığı üç tane kitabı var. Tim Ferris paylaşımlı çalışma alanları sağlayan WeWork şirketiyle işbirliğine gitmiş durumda. WeWork-Ferris ortaklığının ilk eylemi, girişimciler ve küçük şirketlere yönelik, 20 milyon Dolar nakit ödüllü ‘Creator Awards’. 

Microsoft’un Kurucusu ve eski CEO’su [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Bill Gates, Forbes 2016 listesinde bir kere daha dünyanın en zengin kişisi oldu.[/inlinetweet] Forbes‘a göre Gates‘in servetinin toplamı 86,8 milyar Dolar. En yakın rakibi Warren Buffet‘in değeri ise 9 milyar Dolar daha az. Gates’in Microsoft dışındaki şirketlerde de yatırımları bulunuyor. Eğer Bill Gates’in elinde Microsoft hisselerinden başka hiçbir servet olmasaydı, 11,4 milyar Dolar değerindeki hisseleriyle Gates, dünyanın en zenginleri listesine hala 120. sıradan girebilirdi. Yine de fena sayılmaz, değil mi?

Gates ‘dünyanın en zengini’ unvanını son dört yıldır elinde bulunduruyor.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]ABD’li İşadamı David Rockefeller 101 yaşında hayatını kaybetti.[/inlinetweet] Hayırsever kimliği ile bilinen ve Rockefeller ailesinin en yaşlı ferdi olan David Rockefeller‘ın New York’taki konutunda kronik kalp yetmezliği sonucunda hayatını kaybettiği duyuruldu. Ölüm haberinin ardından internette çıkan ‘6 kalp, 3 böbrek, 2 ciğer’ nakli geçirdiği iddiası da önce ortalığı salladı, sonra da yalanlandı.

Gazeteci Tayfun Talipoğlu İzmir’deki evinde rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Fakat yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayata gözlerini yumdu. Talipoğlu’nun ölüm sebebinin kalp krizi olduğu düşünülüyor. Kesin sonuç yapılacak otopsiden sonra belli olacak.

Talipoğlu’nun meşhur “Yollar uzun, memleket şartları çetin. Biz artık gidelim” cümlesi son defa kulaklarda çınladı.

Yeni Zelanda’da bir nehre insanların sahip olduğu yasal haklar verilerek yaşayan bir canlı olarak kabul edildi. Kuzey Adası‘nda yaşayan yerel Maori kabilesi, Yeni Zelanda’nın en büyük üçüncü nehri Te Awa Tupua‘nın, kendilerinin atası olduğuna inanıyor ve 140 yıldır bu nehrin bir canlı varlık olarak tanınması için mücadele veriyordu.

Yeni düzenleme ile artık nehre zarar veren bir kişi, bir kabile üyesine zarar vermiş gibi muamele görecek.

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Mikrodalga fırın bu yıl 50. yaşını kutluyor.[/inlinetweet] 1950’lerden beri ticari olarak kullanılan mikrodalga fırınlar, Amana şirketi tarafında 1967’de ilk kez evlerde kullanım için satılmaya başlamıştı. Bilmeyenler için ilginç de bir keşif öyküsü var.

İngiliz Uzay Bilimci ve Fizikçi [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Stephen Hawking, Richard Branson’ın şirketiyle uzaya gidecek ilk turistlerden olacak.[/inlinetweet] Asla Dünya’yı terk etme fırsatı olmayacağını düşündüğünü belirten Hawking, Branson‘dan böyle bir teklif geldiğinde anında kabul ettiğini söylüyor.

Virgin Galactic, 2009’da uzaya turist gönderme planları yapmış ancak planlar ertelenmişti.

Orta Doğu ve Afrika’dan bazı havayolu şirketlerinin, ABD’ye giden direkt uçuşlarında, yolcuların cep telefonu haricindeki elektronik cihazları kabinde bulundurması 21 Mart’tan itibaren yasaklandı. Yani yolcular dizüstü bilgisayar, tablet vb. elektronik cihazlarını bagaja vermek zorunda kalacak. Amerikan Ulaştırma Güvenlik Dairesi (TSA), cep telefonundan büyük elektronik aletlerin, patlayıcı ve silahların uçağa bindirilmesi için kamuflaj görevi gördüğünden şüpheleniyorYasak Abu Dabi, Dubai, Mısır, Ürdün, Kuveyt, Fas, Türkiye ve Suudi Arabistan’dan toplam 9 havaalanını kapsıyor.

ABD’nin kararının ardından Birleşik Krallık da dizüstü bilgisayar ve tabletlerin Türkiye, Lübnan, Ürdün, Mısır, Tunus ve Suudi, Arabistan’dan gelen direkt uçuşlarda kabine alınmasını yasakladı. Bu kuralların kişisel bilgiler için tehdit oluşturduğu söyleniyor

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Disney’in Star Wars Tema Parkı 2019 yılında kapılarını açmaya hazırlanıyor.[/inlinetweet] Geçtiğimiz günlerde ayrıca Star Wars’ın AT-AT isimli efsane uzay araçlarının, Disneyland ve Disney World‘de yapım aşamasında olan tema parkları için hazırlanan versiyonlarının konsept tasarımları da duyuruldu.

Hz. İsa’nın mezarının bulunduğuna inanılan Kudüs’teki Kutsal Kabir Kilisesi’nin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Yaklaşık 4 milyon Dolar’a yenilenen kilise iki yıl sonra tekrar ziyarete açıldı.

Bugüne kadar ayakta kalabilmiş [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]en eski Vespa açık artırmayla satışa çıkıyor.[/inlinetweet] Müzayedeyi gerçekleştirecek Catawiki adlı firma Vespa’nın 268 bin 150 Dolar ile 348 bin 600 Dolar arasında bir fiyata satılmasını bekliyor.

1946 yılında üretilen 1003 seri numaralı Vespa, şirketin ilk prototiplerinden ve çalışan en eski scooter.

TEDxSanFrancisco’da konuşan Örgütsel Davranış Uzmanı Keith Yamashita, 21. yüzyılın yeni liderlik modeli ve değişen zamanlarla ilgili fikirlerini paylaşıyor. CEO’lara şirketlerindeki değişime yön vermeleri konusunda danışmanlık yapan Yamashita yaratıcılık, kendine güven ve özgünlüğün önemini vurguluyor. Dediklerine kulak kabartmakta fayda var…

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

 • Telefon üzerinden Vimeo videoları izlenmede pek sorun yaşanıyor. Pratik olmuyor. Bütün örnek videoları Youtube kaynaklı olsa daha güzel olur. Böyle bir seçeneğiniz varsa tabi eklerken..

  • Evet benimde dikkatimi çekti. Eline, yüzüne yüzlerce kişinin kanı bulaşan denilse daha makbul olurmuş.

 • Yazdıklarınızı okumaktan büyük keyif alıyorum.
  Yolunuz İzmir’e düşerse sizinle tanışmaktan mutluluk duyarım.

 • Amirim, sayfayi asagi kaydirirken yüklenen sayfa modelleri gibi bir yapi kurabilirseniz bölüm atlama sorunu ortadan kalkar sanki…

 • “21. yüzyılın yeni liderlik modeli ve değişen zamanlarla ilgili fikirlerini paylaşıyor”

  hayır paylaşmıyor

 • Amirim, Yamashita seni anlatmış en çok. Sana gelen fikre evet dediğin ve bunu yıllardır istikrarla devam ettirdiğin için çok ÇOK teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği