Dünyanın en sağlıklıları İtalyanlar

Bloomberg’in hazırladığı Küresel Sağlık Endeksinde 163 ülke arasında İtalya ilk sırada yer aldı. Sonuçlarda beslenmenin büyük önemi olduğu belirtiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer İtalya. Beş denizle çevrili çizme biçimli ülke, Bloomberg’in hazırladığı Küresel Sağlık Endeksinde 163 ülke arasında ilk sırada yer aldı. İtalya’da doğan bir bebeğin 80’li yaşlara kadar yaşaması beklenebilir. Ancak 4 bin 500 kilometre uzaklıktaki Sierra Leone’de aynı gün dünyaya gelen bir bebek büyük ihtimalle 52 yaşını geçemeden yaşamını yitirecek.

İtalya dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alsa da son dönemde büyümesi ciddi anlamda yavaşladı. Ülkedeki genç işsizlerin oranı yüzde 40’lara kadar çıkarken ülke, kendi ekonomisine oranla dünyanın en yüksek borca sahip ülkelerinden birisi olarak göze çarpıyor. Yine de İtalyanlar; yüksek tansiyon, kolesterol ve zihinsel rahatsızlıklarla boğuşan ABD’lilere, Kanadalılara ya da İngilizlere göre çok daha sağlıklı bir yaşam sürüyor.

 

İtalya ayrıca gereğinden fazla doktora sahip. Küresel yardım kuruluşu Project Hope‘un CEO’su Tom Kenyon, İtalya’daki doktorların ihtiyaçtan daha fazla olduğunu belirtiyor. Ülkede en çok izlenen televizyon programlarından birisinin de ‘Ailede Bir Doktor‘ olması ilginç bir tesadüf.

Beslenmenin önemi büyük

Washington Üniversitesi Kamu Sağlığı Beslenme Merkezi yöneticisi Adam Drewnowski, vatandaşların taze sebze, meyve, yağsız et ve balık tüketmesinin sağlık açısından çok önemli olduğunu belirtiyor. Tüm bunlar ve zeytin yağı, İtalya’nın genelinde tüketilen yiyecekler olduğu için, ülkenin bu denli sağlıklı olması şaşırtıcı değil.

Endekste yer alan her ülke; yaşam beklentisi, ölüm sebebi, sağlık tehlikeleri gibi değişkenlere göre değerlendirildi. Sağlık tehlikeleri başlığının altında, yüksek tansiyon, tütün kullanımı, yetersiz beslenme ve temiz suya erişim gibi kategoriler bulunuyor.

İzlanda, İsviçre, Singapur ve Avustralya ilk 5’te yer alan diğer ülkeler oldu. Gelişmiş dünya ülkeleri nispeten daha iyi durumda olsa da hiç risk barındırmıyor değil. ABD’deki obezite oranlarının yüksekliği ülkeyi 100 üzerinden 73,05 puanla 34. sıraya yerleştirdi. Aşırı kilolu kişiler konusunda aldığı 67,3 puanla ABD dünyanın en ağır ülkelerinden birisi. ABD’nin Louisiana, Mississippi, Alabama ve Batı Virginia eyaletlerinde, nüfusun yüzde 35’inden fazlasının obez olduğu ifade ediliyor.

Listede Türkiye en sağlıklı ilk 50 ülke arasına giremedi.

 

Kaynak: Bloomberg

 

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız gitmeniz gereken yer İtalya. Beş denizle çevrili çizme biçimli ülke, Bloomberg’in hazırladığı Küresel Sağlık Endeksinde 163 ülke arasında ilk sırada yer aldı. İtalya’da doğan bir bebeğin 80’li yaşlara kadar yaşaması beklenebilir. Ancak 4 bin 500 kilometre uzaklıktaki Sierra Leone’de aynı gün dünyaya gelen bir bebek büyük ihtimalle 52 yaşını geçemeden yaşamını yitirecek. İtalyanlar; yüksek tansiyon, kolesterol ve zihinsel rahatsızlıklarla boğuşan ABD’lilere, Kanadalılara ya da İngilizlere göre çok daha sağlıklı bir yaşam sürüyor. Listede Türkiye en sağlıklı ilk 50 ülke arasına giremedi.Bir yanıt

Yorumunuz: