Dövmesever ülkeler ligi

Dalia adlı araştırma şirketi 18 farklı ülkeden katılımcıyla gerçekleştirdiği araştırmada, hangi ülkede dövme yaptırmanın daha popüler olduğunu inceledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dalia adlı araştırma şirketi 18 farklı ülkeden katılımcıyla gerçekleştirdiği araştırmada, hangi ülkede dövme yaptırmanın daha popüler olduğunu inceledi. Sonuçlar dövme yaptırmanın geçmişte hiç olmadığı kadar normal karşılandığını gösteriyor.

Araştırmaya göre katılımcıların ortalama yüzde 38’inin en az bir adet dövmesi bulunuyordu. Hatta çoğu kişi için tek bir dövme de yeterli olmuyor. Dövme yaptıran kişilerin dörtte üçünde birden fazla dövme var.

Ülkelere göre bakıldığında İtalya, İsveç ve ABD yüzde 50 ‘ye yaklaşan oranlarla (sırasıyla yüzde 48, 47 ve 46) ilk sıralarda yer alıyor. Türkiye ise yüzde 30’la incelenen ülkeler arasında en az dövme yaptıran iki ülkeden birisi. Son sırada yüzde 25 ile İsrail yer alıyor. İslam ve Yahudiliğin dövme yaptırmayı yasaklaması bu dinlerin yaygın olduğu ülkelerde dövmenin daha az tercih edilmesi ile ilgili olabilir.

Tek dövme yetmiyor

İtalya dövme yaptıran kişi oranına göre en çok dövme yaptıran ülke konumunda olsa da bu ülkede dövme severler azla yetinmeyi tercih ediyor. İtalya’da dövmesi olan kişilerin ortalama 3 adet dövmeye sahip olduğu görülürken bu rakam ABD ve İsveç’te 4 civarında. Yunanistan ise ortalama 2,5 dövme ile bu alanda en son sırada yer alıyor.

Çoğu kişi dövmenin popülerliğini isyankar gençliğe bağlasa da aslında durum hiç öyle değil. Dövme sahibi olma oranı en yüksek olan yaş grubu 30-49 yaş aralığındaki orta yaşlılar. 50 yaşın üzerindekilerde bu oran yüzde 28, 14-29 yaş aralığındaki gençlerin de yüzde 32’sinde dövme bulunuyor. Tabii ki orta yaşlıların önemli bir kısmının ilk dövmelerini gençlik yıllarında yaptırmış olması kuvvetle muhtemel.

Kadınlar arasında daha popüler

Öte yandan, genel inanışın aksine dövmeyi erkekler değil kadınlar daha fazla tercih ediyor. Türkiye bu ayrımın en net görüldüğü ülkelerden birisi. Ülkemizde dövme sahibi kadın oranı yüzde 35, dövme sahibi erkek oranı ise sadece yüzde 25. Araştırma genelinde de erkeklerin yüzde 36’sının kadınların da yüzde 40’ının dövmesi olduğu kaydedildi.

Eğitim de dövme yatırmaya etki eden faktörlerden. Yüksek öğrenim görenlerde dövme yaptırma oranı yüzde 32’yi bulurken daha düşük eğitim seviyelerinde bu oran yüzde 26’ya düşüyor. Ayrıca şehir merkezinde yaşayanların, kırsal kesimde yaşayanlara göre daha fazla dövme yaptırdığı da araştırmanın sonuçları arasında yer alıyor.

Pişman olan çok az

Araştırmacılar, katılımcılara yaptırdıkların pişman oldukları dövme olup olmadığını da sordu. Kimileri böyle durumlarda dövmeyi düzelttirerek anlamını değiştirme yoluna giderken bazıları da dövmeyi komple sildirmeyi tercih ediyor. Market Research Future’a göre dövme silme endüstrisinin 2023’te 4,8 milyar Dolar’ı bulması bekleniyor.

Dalia’nın araştırmasına katılanlar arasında ise dövmesinden pişman olanlar azınlıkta (yüzde 28). İsveç, Danimarka ve İsrail’de dövmeden pişman olanların oranı yüzde 35’in üzerinde çıkarken İtalyanlar ve Yunanlar sırasıyla yüzde 15 ve 17’lik oranla dövmelerinden en az pişman olanlar olarak kayda geçti.

Kaynak: Dalia Research, Statista

Dalia adlı araştırma şirketi 18 farklı ülkeden katılımcıyla gerçekleştirdiği araştırmada, hangi ülkede dövme yaptırmanın daha popüler olduğunu inceledi. Sonuçlar dövme yaptırmanın geçmişte hiç olmadığı kadar normal karşılandığını gösteriyor. Araştırmaya göre katılımcıların ortalama yüzde 38'inin en az bir adet dövmesi bulunuyordu. Hatta çoğu kişi için tek bir dövme de yeterli olmuyor. Dövme yaptıran kişilerin dörtte üçünde birden fazla dövme var. Araştırmaya göre kadınlar erkeklere göre, eğitimliler eğitimsizlere göre, şehirliler de kırsalda yaşayanlara göre daha fazla dövme yaptırıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği