1 yıllık geçici dövme

New York Üniversitesi'nden çıkan Ephemeral adlı bir girişim, 1 yılın sonunda çıkan geçici dövmeler yapabilen bir sistem geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dövme yaptırmayı düşünen herkesin aklına en az bir defa “Yaşlanınca nasıl olur acaba?” sorusu gelir. Dövmelerinde disko ve popüler kültürün izlerini taşıyan jenerasyonları düşününce bu oldukça makul bir soru.

Son zamanlarda yaygınlaşan iki haftalık dövmelerin de dahil olduğu bazı geçici çözümler mevcut tabii ki ama New York Üniversitesinden çıkan Harlem merkezli bir girişim, bu duruma bir yıllık bir çözüm getirmeye hazırlanıyor. Ephemeral adı verilen iki aşamalı sistem, bir yıl sonra kendiliğinden bozulan bir çeşit mürekkep ve ayrı bir silme işleminden oluşuyor.

Ephemeral’ın kurucularından Anthony Lam bu durumu “Günümüzde kullanılan dövme mürekkepleri kalıcı çünkü boya molekülleri bağışıklık sistemlerimizin yok edemeyeceği kadar güçlü” şeklinde açıklıyor. “Daha küçük moleküller kullanarak onları bağışıklık sisteminizin yok edemeyeceği büyüklükteki kürelerin içerisine yerleştirdik. Ama çıkarttırdığınızda bileşenleri aşındırıyor ve böylece boya molekülleri ortaya çıkıyor.”

Önce hücrelerde şimdi de domuzlar üzerinde test edilen ürün hala test aşamasında. Ephemeral’ın CEO’su Seung Shin önümüzdeki yılın sonbaharında somut bir şeyler elde etmeyi umduklarını söylüyor.

“Fiyata henüz karar vermedik ama ortalama büyüklükteki bir dövme için 50 ila 100 dolar arası bir fiyat düşünüyoruz.” diyen Shin “Şimdilik başlangıçtaki finansmanımızı planlıyoruz ve önümüzdeki on ay içerisinde bitirmiş olmayı umuyoruz.” diye ekliyor.

New York Üniversitesi'nden çıkan Harlem merkezli girişim Ephemeral, geçici dövmelere yeni bir boyut kazandırıyor. 1 yıl boyunca vücutta kalabilen dövmeler, bir dövmeyi hayatı boyunca vücudunda taşımak istemeyenler için ideal bir çözüm.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği