Geçici dövme formumda alkolmetre

ABD'li araştırmacılar, kullanıcının terinden kandaki alkol seviyesini ölçebilen, geçici dövme şeklinde esnek bir alkolmetre geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Terimizin içeriğini takip etmek için geliştirilen yeni yöntemler, sağlık incelemelerinde heyecan verici uygulamalara imkan sağladı.  Bu yöntemler sayesinde insülin seviyemizi ölçebiliyor ya da genel olarak sağlık durumumuz hakkında bilgi edinebiliyoruz. Alkol seviyesini algılamak da bu teknolojinin önemli ayaklarından birisi oldu ancak bu alandaki gelişmeler genellikle karmaşık cihazlar kullanmayı gerektiriyordu. ABD’li araştırmacılar, dövme şeklinde deriye yapıştırılan esnek bir sensör ile şimdiye kadarki en rahat kullanımlı alkol algılama cihazını üretti.

Deri üzerinden alkol seviyesini tespit eden cihazlar, özellikle daha önce alkollü araç kullanan kişileri takip etmek için ABD’de yaygın şekilde kullanılıyor. Genellikle ayak bileğine takılan bu cihazların daha kullanıcı dostu versiyonları da geçtiğimiz dönemde üretilmişti. Bu cihazlar alkol seviyesi belirli bir eşiği aştığında telefonunuza uyarı mesajı da gönderebiliyor.

Daha küçük, daha etkili

San Diego, Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları bu teknolojiyi daha da rahat kullanılacak bir hale getirmek için deriye yapıştırılarak kullanılan ve kandaki alkol seviyesini ölçüp sonuçları akıllı telefona ya da bilgisayara aktarabilen bir cihaz geliştirdi. Cihaz geçici dövme gibi kullanılıyor ve 15 dakika boyunca terdeki alkol seviyesini ölçüyor.

Dövme kısmına yerleştirilmiş esnek bir devre tahtası, dövmenin çalışması ve verileri Bluetooth üzerinden aktarabilmesi için gerekli enerjiyi sağlıyor.

Kıvrılmaya, sarsılmaya dayanıklı

Sensör dokuz sağlıklı katılımcı üzerinde denendi. Bira ya da kırmızı şarap içmeden önce ve sonra dövmeyi vücutlarına yerleştiren katılımcıların kan dolaşımındaki alkol seviyesi net cihaz tarafından net bir şekilde ölçüldü. Cihazın kıvrılması ya da sarsılması ölçümlerde bir hataya sebep olmadı.

Bu cihaz hem polis memurları hem de doktorlar için faydalı olabilir. Araştırmacılar cihazın ölçüm kapasitesini 24 saate çıkarmayı amaçlıyor. Araştırmacılardan Joseph Wong “Pek çok trafik kazasının sebebi alkollü araç kullanımı. Bu teknoloji alkol tüketimini etkili, kolay ve hızlı bir şekilde ölçerek kullanıcıların alkollü araç kullanmasını engellemeyi sağlıyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: New Atlas

ABD'de San Diego Kaliforniya Üniversitesi'nde geliştirilen yeni alkolmetre, deriye bir geçici dövme gibi yapıştırılıyor. Terin içeriğinden kullanıcının kanındaki alkol seviyesini algılayabilen cihaz 15 dakika boyunca topladığı verileri akıllı telefona ya da bilgisayara gönderebiliyor. Araştırmacılar cihazın polis ve doktorlar tarafından kullanılabilmesi için kapasiteyi 24 saate kadar çıkarabilmeyi amaçlıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği