‘Göz dövmesi’ az daha kör bırakıyordu

Kanadalı model Catt Gallinger gözünün beyaz kısmına yaptırdığı dövmenin ardından kör olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kanadalı model Catt Gallinger’ın en sevdiği renk mor. Çoğu zaman saçlarını mora boyadığı ya da mor ruj kullandığı görülebilir. Vücudundaki pek çok dövmede de morun çeşitli tonlarına rastlamak mümkün. Vücudunu sevdiği renkle donatmayı seven model, bir sonraki adım olarak gözüne mor renkli dövme yaptırmanın mantıklı olacağını düşünmüş.

Sklera (göz akı) renklendirme olarak bilinen bu prosedürde kişinin göz bebeğinin çevresindeki beyaz bölgeye mürekkep enjekte ediliyor. Vücudu üzerinde değişiklikler yapmayı seven kişiler arasında popülerliği gitgide artan bu prosedür oldukça riskli ve ufacık bir hata kalıcı etkilere sebep olabilir.

Gallinger’ın başına gelen de tam olarak buydu. Dövmenin yapıldığı günün ilerleyen saatlerinde mor mürekkep Gallinger’ın gözünden yanaklarına süzülmeye başladı. Bir sonraki gün ise gözü şişerek kapandı ve çok fazla acı veren bir enfeksiyon kaptı. Üçüncü haftanın sonunda da şişlik inmeyince doktorlar dövme yapılan gözün tamamen kör olma riski bulunduğunu söylediler.

Gallinger 20 Eylül’den bu yana Facebook üzerinden gözünün fotoğraflarını paylaşarak insanları bu prosedürün tehlikelerine karşı uyarıyor. Bu süre zarfında birkaç kez hastaneye giden Gallinger’a doktorlar bir çok antibiyotik ve göz damlası vererek iltihabı azaltmaya çalıştı. Genç modelin gözü bulanık görmeye başladı ve ilaçlar da görüşünde herhangi bir gelişme sağlamaya yeterli olmadı.

“Yapan kişi deneyimli değildi”

İşlem sonrası gözüne iyi bir şekilde baktığına tanıklık edebilecek bir çok kişi olduğunu söyleyen Gallinger, “Bunları birilerinin başına bela açmak için değil, bu prosedürü doğru yerde doğru şekilde yaptırmanız konusunda sizleri uyarmak için paylaşıyorum.” dedi.

Sonradan paylaştığı güncelleme ve yorumlarda Gallinger, kendisine dövmeyi yapan (o sırada sevgilisi olan) kişinin, tecrübesi hakkında yanlış bilgi verdiğini iddia etti. Yasal yollara başvuracağını dile getiren Gallinger “Prosedür bana deneyimli olduğunu söyleyen biri tarafından yapıldı. Ona inanmış olmam benim hatamdı.” şeklinde konuştu.

Time dergisine konuşan Gallinger daha önce 25 adet dövme yaptırdığını, ayrıca dilinin çatallı görünmesi için ucunu ikiye böldürdüğü tehlikeli bir operasyon da geçirdiğini söyledi. Eski erkek arkadaşı kendisine gözüne dövme yaptırması konusunda ısrar edince Gallinger da bu işlemin mantıklı olduğunu düşünmüş.

“Çok fazla hata yapıldı”

Gallinger, prosedür sırasında bir çok hata yapıldığını belirtiyor. Boyanın içine katılması gereken tuzlu suyun katılmadığını, küçük bir iğne yerine daha geniş bir iğne kullanıldığını ve bu iğnenin fazla derine girdiğini söyleyen Gallinger ayrıca küçük dozajlar halinde yapılması gereken dövmenin tek seferde yapılmasının da yanlış olduğunu vurguluyor.

Gallinger ya da dövmeyi yaptığı iddia edilen kişi konu ile ilgili Washington Post’un sorularını yanıtlamak istemedi. Gallinger son güncellemesinde yaşadığı acıyı ‘dayanılmaz’ olarak nitelendirdi be önümüzdeki hafta gözündeki mürekkebi çıkarttırmak için bir ameliyata gireceğini açıkladı. Model, cuma günkü yazısında, “Bugün gözüm için oldukça ağrılı bir gün oldu, pek çok noktadan dayanılmaz bir acı çektim. Sanki gözüme tekrar tekrar bir şeyler batırılıyormuş gibi hissettim” dedi.

Kaynak: Science Alert

Kanadalı model Catt Gallinger’ın en sevdiği renk mor. Vücudunu, dövmelerle sevdiği renkle donatmayı seven model, bir sonraki adım olarak gözüne mor renkli dövme yaptırmanın mantıklı olacağını düşünmüş. Sklera (göz akı) renklendirme olarak bilinen bu prosedürde kişinin göz bebeğinin çevresindeki beyaz bölgeye mürekkep enjekte ediliyor. Popülerliği gitgide artan bu prosedür oldukça riskli ve ufacık bir hata kalıcı etkilere sebep olabilir. Gallinger’ın başına gelen de tam olarak buydu. Dövmenin yapıldığı günün ilerleyen saatlerinde mor mürekkep Gallinger’ın gözünden yanaklarına süzülmeye başladı. Bir sonraki gün ise gözü şişerek kapandı ve çok fazla acı veren bir enfeksiyon kaptı. Üçüncü haftanın sonunda da şişlik inmeyince doktorlar dövme yapılan gözün tamamen kör olma riski bulunduğunu söylediler.Yorumunuz: