Haftanın Özeti: 126

20 – 26 Mart 2017 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Finans Teknolojileri

Geçtiğimiz yıl hacker’lar Rusya Merkez Bankası’ndan 21 milyon Dolar çaldı. Rusya’ya yapılan saldırı parasal yetki kurumlarına küresel ölçekte düzenlenen siber saldırıların yalnızca bir ayağını oluşturuyordu. Hükümetlere ve büyük ölçekli şirketlere karşı yürüttüğü faaliyetleri ile bilinen hacker topluluğu [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Anonymous da artık merkez bankalarını hedef alan hacker ordusuna katıldı.[/inlinetweet] Geçtiğimiz yıl aralarında Hollanda, Yunanistan ve Meksika Merkez Bankalarının da bulunduğu sekiz kuruma yönelik saldırının (hırsızlığın) ardında Anonymous olduğu iddia ediliyor.

Uzmanların bundan sonraki korkusu Amerikan bankacılık sistemine yapılacak büyük bir saldırı.

Sanal temsilciler aracılığıyla araç sigortası satma fikri üzerine yoğunlaşan Insurify Amerika’da sigorta karşılaştırma ve satın alma hizmetini Facebook Messenger üzerinden gerçekleştirecek. Hizmet için Messenger üzerinden iletişim kurulacak yapay zeka asistanlar, sigortalar arasında karşılaştırma yapılmasına yardımcı olacak. Ayrıca indirimler ve sürücülerin ihtiyaçlarına göre farklı sigorta paketleri hakkında da tavsiyelerde bulunulacak.

Birleşmiş Milletler‘e bağlı Dünya Gıda Programı‘nın Medium hesabından son paylaşılan yazılardan birinin başlığı “Blok zinciri nedir ve açlıkla mücadelede nasıl bir bağlantısı olur?” idi. Yazıda yeterli hizmet almayan ekonomilere blok zinciri teknolojisi kullanılarak yardımda bulunan ajansların daha iyi birlikler oluşturması için bir yol çizildi. Program son yıllarda ürün ve hizmet temini yerine para yardımı yapılmasını tercih etmiş durumda. Bunun sebebi de yardıma ihtiyacı olan kişilerin para sahibi olunca -sadece kendilerini değil- yerel ekonomiyi de canlı tutması. Paranın yanlış kişilerin eline geçmemesi de yine blok zinciri ile sağlanacak.

İlk denemeler Ocak ayında Pakistan’da gerçekleşti.

Yazılım geliştirme şirketi Softjourn, personel primlerine özel ‘SJ Coins’ adını verdiği bir program geliştiriyor. Şirket programını ‘çalışanların kurumsal sosyal sorumluluğa katılımını artırmak’ için tasarlanmış IoT (nesnelerin interneti), blok zinciri ve kripto para biriminin karışımı olarak tanımlıyor. Örneğin; SJ Coins uygulaması ile çalışanlar, işyerindeki yiyecek otomatlarından alışveriş yapabiliyor.

Softjourn’un sistemi hem iOS hem de Android ile kullanılabilen mobil uygulamalara sahip.

Özet Başlıkları

 1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
 2. Finans teknolojileri.
 3. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
 4. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
 5. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
 6. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

7 Yorum

 • Telefon üzerinden Vimeo videoları izlenmede pek sorun yaşanıyor. Pratik olmuyor. Bütün örnek videoları Youtube kaynaklı olsa daha güzel olur. Böyle bir seçeneğiniz varsa tabi eklerken..

  • Evet benimde dikkatimi çekti. Eline, yüzüne yüzlerce kişinin kanı bulaşan denilse daha makbul olurmuş.

 • Yazdıklarınızı okumaktan büyük keyif alıyorum.
  Yolunuz İzmir’e düşerse sizinle tanışmaktan mutluluk duyarım.

 • Amirim, sayfayi asagi kaydirirken yüklenen sayfa modelleri gibi bir yapi kurabilirseniz bölüm atlama sorunu ortadan kalkar sanki…

 • “21. yüzyılın yeni liderlik modeli ve değişen zamanlarla ilgili fikirlerini paylaşıyor”

  hayır paylaşmıyor

 • Amirim, Yamashita seni anlatmış en çok. Sana gelen fikre evet dediğin ve bunu yıllardır istikrarla devam ettirdiğin için çok ÇOK teşekkürler.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

Bülten Aboneliği

Günlük haberleri eposta bültenimizle takip edin!

Teşekkür ederiz.

Bir terslik var...