Fuhuşla teknolojik mücadele

TraffickCam adlı uygulama, otel odalarının fotoğraflarından oluşan bir veri tabanı hazırlayarak, fuhuş yapılan otelleri tespit etmeyi amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Genç bir kızın tahrik edici bir şekilde poz verdiği bir fotoğrafın çekildiği mekanı tespit etmek polisler için bazen, zorla seks yaptırılan birini kurtarmak anlamına gelebilir. Hatta polis bu yolla insan kaçakçılığı çetelerini bile çökertebilir. Ancak öncelikle otel odalarının nasıl göründüğüne dair bir veri tabanı oluşturmak gerekiyor.

TraffickCam adlı uygulama, kullanıcılardan gittikleri otel odalarını dört farklı açıdan fotoğraflamalarını istiyor. Böylece gelecekte bu otelde fuhuş yaptırılan birinin fotoğrafı internette dolanmaya başladığında konumu tespit etmek ve suçluları yakalamak çok daha kolay olacak. Bunun için halkın yardımına ihtiyaç duyuluyor.

Exchange Initiative tarafından geliştirilen uygulama, tüm dünyadaki otel odalarının fotoğraflarından oluşan bir veri tabanı hazırlamaya çalışıyor. Fotoğraflarda görülen halının ya da perdenin deseni, camdan görülen binalar ya da odanın tasarımı gibi detaylar, gelecekte bu odalarda çekilecek fotoğrafların kolayca belirlenmesini sağlayacak.

Şansa ihtiyaç var

Tabii ki bu yöntemle insan kaçakçılarını tespit edebilmek için polisin biraz şansa ihtiyacı var. Bazı kaçakçılar, fotoğrafları çektikleri yerden uzaklaşıp başka bir yerde fuhuş yaptırıyorlar. Hatta bazıları, bir şehirde çekilmiş fotoğrafları internet üzerinden paylaşıp, hangi şehirden yanıt alırsa fuhuş için oraya seyahat ediyor. Polisin, fotoğrafın çekildiği odada fuhuş yapan kişileri bulma ihtimali çok düşük. Yine de yerel olarak çalışan kaçakçıların yüzde 10’unun bu yöntemle ele geçirilebileceği belirtiliyor.

Şimdilik sadece ABD polisi tarafından kullanılan uygulama, diğer ülkelerden çekilen fotoğrafların da kaydedilmesine izin veriyor. Gelecekte uygulamanın tüm dünyada güvenlik güçleri tarafından kullanılması planlanıyor.

Kaynak: CNN

TraffickCam adlı uygulama, kullanıcılardan gittikleri otel odalarını dört farklı açıdan fotoğraflamalarını istiyor. Böylece gelecekte bu otelde fuhuş yaptırılan birinin fotoğrafı internette dolanmaya başladığında konumu tespit etmek ve suçluları yakalamak çok daha kolay olacak. Bunun için halkın yardımına ihtiyaç duyuluyor. Exchange Initiative tarafından geliştirilen uygulama, tüm dünyadaki otel odalarının fotoğraflarından oluşan bir veri tabanı hazırlamaya çalışıyor. Fotoğraflarda görülen halının ya da perdenin deseni, camdan görülen binalar ya da odanın tasarımı gibi detaylar, gelecekte bu odalarda çekilecek fotoğrafların kolayca belirlenmesini sağlayacak.Yorumunuz: