Expedia sattığı odaları VR ile gezdirecek

Bir otel odasının hissini sadece fotoğraflarına bakarak anlamak biraz güç. Ancak Expedia bu soruna fütüristik bir çözüm getiriyor: sanal gerçeklik.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir otel odasının hissini sadece fotoğraflarına bakarak anlamak biraz güç. Ancak Expedia bu soruna fütüristik bir çözüm getiriyor. Seyahat devi, sitesindeki tatil seçeneklerine sanal gerçeklikle görüntüleme seçeneği eklemeye hazırlanıyor.

Expedia‘nın Kıdemli Başkan Yardımcısı Arthur Chapin, “Bir gemi seyahati için rezervasyon yaptıracaksanız, o kadar parayı harcamadan önce geminin içini görmek istemez misiniz? Sanal gerçeklik, müşterilerin otel odasını deneyimlemesini ve özelliklerini görmesini sağlayarak rezervasyon tercihlerini değiştirebilir.” diyor. Şirketin hazırladığı demoda müşteriler sanal gerçekliği kullanarak odadaki kapıları açıp balkona çıkmak gibi etkileşimlerde de bulunabiliyor.

 

Expedia’nın kullanmayı düşündüğü tek teknoloji sanal gerçeklik de değil. Şirket ayrıca Amazon Echo gibi sesli yanıt cihazlarını da kendi uygulamalarına adapte etmeyi planlıyor. Chapin “Bence sesli komutlar gelecekte seyahatle etkileşim şeklimizi de değiştirecek. Bu yüzden bu sistemlerle ve chat botları ile denemeler yapmayı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımız sadece müşteri tarafında değil aynı zamanda bizim otel sahipleri ile iletişimimizde de kullanılmak üzere geliştiriliyor.” dedi.

Teknolojiye ayak uydurmanın önemi

Şirket, son teknolojiye ayak uydurmak için geçtiğimiz yıl 1 milyar Dolar’dan daha fazla yatırım yapmıştı. “Daima araştırma ve farklı teknoloji ürünlerine yatırım yapıyoruz” diyen Chapin bunun sebebini şöyle açıklıyor: “Sektörü değiştiren ürünlere baktığınızda hepsi önce yavaş başlıyor ve sonra birden yükseliyor. Eğer bu sırada zaten bu teknoloji üzerinde düşünmüyorsanız, sonradan yetişmek çok zor olabilir.”

Sanal gerçeklik dışında, Expedia elektromiyografiyi (EMG) de ilk kullanan şirketlerden biri. EMG makineleri bilimcilerin, kullanıcıların yüz ifadelerini inceleyerek web sitesine verdikleri duygusal tepkileri görmelerini sağlıyor. Böylece sitede kullanıcıları rahatsız eden bir alan varsa burası düzeltilebiliyor. Dünyanın en büyük çevrimiçi seyahat şirketi Expedia, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada 2020’ye kadar toplam rezervasyon rakamını 100 milyar Dolar’a çıkarmayı amaçladığını belirtmişti.

Kaynak: Mashable

Bir otel odasının hissini sadece fotoğraflarına bakarak anlamak biraz güç. Ancak Expedia bu soruna fütüristik bir çözüm getiriyor. Seyahat devi, sitesindeki tatil seçeneklerine sanal gerçeklikle görüntüleme seçeneği eklemeye hazırlanıyor. Expedia'nın Kıdemli Başkan Yardımcısı Arthur Chapin, "Bir gemi seyahati için rezervasyon yaptıracaksanız, o kadar parayı harcamadan önce geminin içini görmek istemez misiniz? Sanal gerçeklik, müşterilerin otel odasını deneyimlemesini ve özelliklerini görmesini sağlayarak rezervasyon tercihlerini değiştirebilir." diyor. Geçtiğimiz yıl teknoloji alanına 1 milyar Dolar'ın üzerinde yatırım yapan şirket, yeni teknolojilere ayak uydurma konusunda kararlı görünüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği