Twitter yüz binlerce hesabı askıya aldı

Twitter 2015'in ortasından bu yana yarım milyondan fazla hesabın, 'şiddetli radikallik' tehlikesini engellemek amacıyla askıya alındığını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter ‘şiddetli radikallik’ sebebiyle yüz binlerce hesabı askıya aldı. Salı günü Twitter’dan yapılan açıklamada, 2015’in ortasından bu yana yarım milyondan fazla hesabın, ‘şiddetli radikallik’ tehlikesini engellemek amacıyla askıya alındığını açıklandı.

Twitter’ın son şeffaflık raporuna göre şirket 2016’nın son 6 ayında toplamda 376 bin 890 hesabı kapatmıştı. Twitter ayrıca doğrulanmış gazeteci ve medya kuruluşu hesaplarından içeriklerin kaldırılması için yasal talepler almaya başladığını da açıkladı. Bu şekilde 88 talep aldığını ifade eden Twitter, bu taleplerin çoğunluğu için herhangi bir eylemde bulunulmadığını açıkladı.

Türkiye ön planda

Gazetecilerin tweet’lerinin silinmesine dair taleplerin 77 tanesi Türkiye’den geldi. Özellikle 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Türkiye’den çok fazla talep alan Twitter, bu dönemde 14 hesabı kapattı ve 15 tweet’e erişimi engelledi. Engellenen tweetler genellikle, darbe gecesi çekilen kanlı görüntüleri barındırıyordu. Bazı taleplere itirazda bulunduğunu açıklayan Twitter, Türk mahkemelerinden bu konuda herhangi bir yanıt alamadığını belirtti.

Kaynak: Fortune

Twitter 'şiddetli radikallik' sebebiyle yüz binlerce hesabı askıya aldı. Salı günü Twitter'dan yapılan açıklamada, 2015'in ortasından bu yana yarım milyondan fazla hesabın, 'şiddetli radikallik' tehlikesini engellemek amacıyla askıya alındığını açıklandı. Açıklamada özellikle Türkiye'den çok fazla engelleme talebi geldiğine değinildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği