Twitter Çinli muhalifleri ‘yanlışlıkla’ engelledi

Twitter, Tiananmen Meydanı Katliamı’nın 30. yıldönümü vesilesiyle hükümeti eleştiren yüzlerce hesabı engelledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Twitter, Çin hükümetini eleştiren tweet’ler atan yüzlerce kullanıcıyı engellemesinin ‘’yanlışlıkla’’ olduğunu söyledi ve kullanıcılardan özür diledi. Çinli muhalif Twitter kullanıcıları hükümeti, 4 Haziran’da 30. yıl dönümü olan Tiananmen Meydanı Katliamı yüzünden eleştiriyorlardı. Twitter hesapları engellemesini, platformda meydana gelen ‘’spamleme ve bot kullanıcılar’’ gibi  manipülasyon teşebbüslerini tespit çalışması esnasında kazara askıya aldıklarını söyleyerek açıkladı. ‘’Bazen rutin olarak yaptığımız bazı çalışmalar yanlış eylemleri hedef alabiliyor ve hata yapabiliyor,’’ diyen Twitter yetkilileri bu kullanıcılardan özür diledi.

Twitter ve diğer sosyal medya platformalarına giriş Çin sınırları içinde yasaklı olmasına rağmen çoğu kullanıcı VPN’ler yoluyla uygulamaya ulaşabiliyor.

Engellemeler bilinçli mi?

Çinli aktivistler ve hükümet karşıtları, ülkenin 1989 yılında Pekin’in Tiananmen Meydanı’nda yapılan öğrenci protestolarında yol açtığı katliamı Twitter’a taşımışlardı. Bu protestoların şiddet uygulanarak bastırılmasından sonra Çin Komünist Partisi demokrasi yanlısı protestolar hakkında yapılacak herhangi bir tartışmayı engellemek adına sert önlemler almıştı.  

Bu açıdan bakılınca Twitter’ın zamanlaması manidar görünüyor ve hesapların askıya alınmasında bir sansür niyeti olduğu iddiasını güçlendiriyor. Ancak Twitter’ın dediğine göre bu basit bir ‘’yanlışlıktan’’ ibaret. Askıya alınan hesapların Çin hükümeti tarafından belirlenmediğini söyleyen Twitter, hesapları geri vermek üzerinde çalıştıklarını da ekledi.

Kaynak: The Next Web

 

Twitter, Çin hükümetini eleştiren tweet’ler atan yüzlerce kullanıcıyı engellemesinin ‘’yanlışlıkla’’ olduğunu söyledi ve kullanıcılardan özür diledi. Çinli muhalif Twitter kullanıcıları hükümeti, 4 Haziran’da 30. yıl dönümü olan Tiananmen Meydanı Katliamı yüzünden eleştiriyorlardı. Twitter hesapları engellemesini, platformda meydana gelen ‘’spamleme ve bot kullanıcılar’’ gibi manipülasyon teşebbüslerini tespit çalışması esnasında kazara askıya aldıklarını söyleyerek açıkladı. ‘’Bazen rutin olarak yaptığımız bazı çalışmalar yanlış eylemleri hedef alabiliyor ve hata yapabiliyor,’’ diyen Twitter, bu kullanıcılardan özür diledi ve hesapları geri iade etmek için çalıştıklarını ekledi.Bir yanıt

Yorumunuz: