Haftanın Özeti: 241

03 - 09 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

ABD Başkanı Donald Trump’ın Büyük Britanya ziyareti bu hafta gündemi epeyce meşgul etti. Trump’ın çocuklarının resmi bir statüleri olmamasına karşın, bir kraliyet ailesinin üyeleri gibi babaları ile birlikte resmi gezilere katılmaları ve Birleşik Krallık ziyareti sırasında ihlal edilen protokoller ziyarete damgasını vurdu. Donald Trump’ın bu tarz katı kuralları esnetmeyi sevdiğini biliyoruz. Haliyle bu davranışlar çok da beklenmedik değildi.

Trump’ın Birleşik Krallık ziyaretinde en beklenmeyen olay ise Prens Charles ile görüşmenin beklenenden üç kat daha uzun sürmesiydi. Tahtın varisi, Galler Prensi Charles, 45 dakika boyunca Donald Trump’ı iklim değişikliği konusunda daha somut adımlar atmaya ikna etmeye çalıştı. Konuşmanın ardından Trump, Prens Charles’ın daha iyi bir iklim talebine katıldığını söylemesine rağmen daha önce olduğu gibi yine suçu diğer ülkelere attı. Trump iklim değişikliğinin asıl sebebinin Çin, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerin eylemleri olduğunu savunurken ABD’nin en temiz iklimlerden birine sahip olduğunu savundu. Trump 2017 yılında ABD’nin Paris İklim Değişikliği Anlaşmasından çekileceğini açıklamıştı.

Öte yandan Donald Trump’ın Çin’e karşı yürüttüğü ticaret savaşları dünyaya yayılarak farklı perakendecileri de etkilemeye başladı. Kıyafet markası Abercrombie & Fitch’in hissesi geçtiğimiz Çarşamba günü yüzde 25 oranında değer kaybetti. JCPenney mağaza zincirinin 2007 yılının başlarında 80 Dolar’dan yüksek olan hisse senetleri şu anda hisse başına 0,80 Dolar’dan dan işlem görüyor. Kadın kıyafetlerine odaklanan Dressbarn ise tamamen kapanıyor. Her yıl normalde peluş oyuncaklar ve Noel süsleri dahil olmak üzere Çin’den yaklaşık 500 milyon dolarlık ürün ithal eden Hallmark’ın bu sene gümrük tarifesi yüzünden fazladan 100 milyon Dolar harcayacağı öngörülüyor. Hallmark bu zararın bir kısmını tüketiciye de yansıtacak. Ticaret savaşı perakendecileri şimdiden etkilemeye başladı. Daha kötüsünün de yolda olduğu öngörülüyor.

Abercrombie & Fitch’in hisseleri yüzde 25 değer kaybetti.

ABD Dışişleri Bakanlığının yeni vize düzenlemeleri, başvuran herkesi beş yıl boyunca kullandıkları e-posta adreslerini, telefon numaralarını ve sosyal medya hesap bilgilerini vermekle yükümlü tutuyor. Bazı diplomatik ve resmi vize başvuruları yeni tedbirlerden muaf tutulacak. Bununla birlikte, çalışmak veya okumak için ABD’ye gelen kişilerin bilgilerini teslim etmesi gerekecek.

Ülkelerin başarısı genellikle gayrisafi yurt içi hasılaya göre (GSYİH) ölçülüyor ancak ülkenin çok parasının olması vatandaşların hayatından memnun olduğu anlamına gelmeyebilir. Yeni Zelanda bu amaçla yeni bütçesinde ekonomik büyümeden ziyade vatandaşların refahını artırmaya odaklanmaya karar verdi. Ülkece 2 milyar Yeni Zelanda Doları (7,64 milyar Lira) sadece zihinsel rahatsızlıkların tedavisine harcanacak. Yeni Zelanda özellikle genç intiharları konusunda üst sıralarda yer alıyor. Depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarının çözülmesi ile intihar sayılarının düşürülmesi amaçlanıyor. Ayrıca evsizlere 200 milyon Dolar (764 milyon Lira) yardım yapılacak. 1 milyar Dolar da (3,82 milyar Lira) çocuk fakirliğini azaltmaya harcanacak. İyi niyetli bir çalışma olsa da uzmanlar bu programın başarısının nasıl ölçüleceğinin belli olmadığını söylüyor. Refah seviyesini belirleyen 60 kadar farklı ölçüt öne sürülse de bunlardan sadece çocuk fakirliği resmi olarak ölçülüyor. Diğer ölçümler genellikle vatandaşların hayattan memnuniyetlerini değerlendirdiği öznel anketlere dayanıyor.

Palmiye yağı, üretim esnasında tropikal ekosistemlerin ve arazilerin bozulmasına sebep oluyor. Yağ üretimi için palmiye ağaçlarının kesilmesi, havaya salınan karbon miktarının artmasına sebep olduğu için iklim değişikliğine katkıda bulunuyor. Norveç, tüm bu sebepler yüzünden, iklim değişikliği ve ormansızlaşma ile mücadele programı kapsamında hazırlanan son yasa teklifiyle palmiye yağından üretilen biyoyakıtın kullanımını yasaklıyor. Endonezya, Malezya, Paraguay, Brezilya, Arjantin, Bolivya ve Papua Yeni Gine gibi ülkeler, palmiye yağı üretimi için ormanlarında en çok ağaç kesilen ülkeler. Bu durum, bu ülkelerin karbon salınımlarını da artırıyor. Dünyada üretilen palmiye yağının yüzde 80’ni bu ülkelerde üretiliyor. İthal edilen yağın önemli bir bölümü biyoyakıt yapmak için kullanılıyor.

Birleşmiş Milletler, her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’ne özel bir mesaj verdi. Hava kirliliğinin her yıl 7 milyon kişinin ölümüne sebep olduğunu belirten BM Genel Sekreteri António Guterres, dünya devletlerinin acil yeşil ekonomiye geçiş yapmalarını istedi. Genel Sekreter konu hakkında derinlemesine tartışmak ve çözümler üretmek için ülke temsilcilerini Eylül ayında düzenlenecek İklim Eylem Zirvesi’ne katılmaya çağırdı. Guterres ayrıca devletleri hava kirliliği vergisini yürürlüğe sokmaları, fosil yakıt kullanımına son vermeleri ve kömür tesislerini kapatmaları konusunda uyardı.

Almanya’da hemşirelik yapan Niels Högel 1999-2005 yılları arasında Almanya’da çalıştığı iki hastanede toplamda 100’den fazla kişinin ölümüne sebep olmakla yargılanıyordu. 2005 yılında bir hastaya doktorların yazmadığı bir ilacı enjekte ederken yakalanan Högel önce sekiz yıl hapse mahkum edilmiş daha sonra işlediği cinayetler ortaya çıkınca Almanya’daki en yüksek ceza olarak 15 yıl hapis yatmasına karar verilmişti. Ortaya çıkan yeni delillerle birlikte Högel’in sebep olduğu ölüm sayısının düşünülenden çok daha fazla olduğu belirlendi. Durumun ciddiyeti göz önünde bulundurularak 15 yıllık ceza sınırı aşıldı ve Högel’in ömür boyu hapsine karar verildi. Högel hastaları kalp krizine sokup yeniden hayata döndürmekten keyif aldığını, hastaları kurtaramayınca da çok üzüldüğünü söyledi. Kısmi hafıza kaybı bulunan seri katil, yakınlarını öldürdüğü tüm kişilerden özür diledi.

31 Mart seçimlerinin ardından çokça tartışmaya sahne olan ve yenilenmesine karar verilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için adaylar seçim çalışmalarını sürdürüyor. Bu seçimler, ülkemizde uzun zamandır görmediğimiz bir duruma sahne olacak. Belediye başkanlığının en büyük iki adayı Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım televizyonda karşı karşıya gelecek. Hafta içinde bu yayının TRT tarafından yapılacağı açıklandı. Tek bir moderatör ve iki adayın yer alacağı yayının tarih ve saati Pazartesi günü belirlenecek.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: