Hava kirliliği her yıl 7 milyon insanı öldürüyor

Birleşmiş Milletler genel sekreteri António Guterres, devletleri yeşil ekonomiye geçmeye çağırdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşmiş Milletler, her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’e özel bir mesaj verdi. BM Genel Sekreteri António Guterres’in, dünya devletlerinin acil yeşil ekonomiye geçiş yapmalarını istediği mesajından bazı önemli noktalar şunlar:

‘’Bu yılki Dünya Çevre Günü’nün teması hava kirliliği. Dünyanın her yerinde – metropollerden küçük köylere – insanlar kirli hava soluyorlar. Dünya çapında 10 kişiden tahmini 9’u Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) hava kalitesi rehberindeki seviyeleri aşan kirliliğe maruz kalmaktadır. Bu, dünya çapında beklenen yaşam süresini düşürüyor ve ekonomilere zarar veriyor.

Hava kalitesini arttırmak için düşmanımızı tanımalıyız. Hava kirliliği kaynaklı ölüm ve hastalıklara, ciğerlerimizi her havayla dolduruşumuzda bünyemize giren küçük parçacıklar sebep olur. Bu parçacıklar birçok farklı kaynaktan geliyor: Enerji ve ulaşım için kullanılan fosil yakıtlardan, kimyasallar ve madencilik endüstrisinden; atıkların halka açık yakılmasından; orman ve tarla yangınlarından ve gelişmekte olan dünyadaki en büyük sorunlardan biri olan kirli iç mekan pişirme ve ısıtma yakıtlarından.

Bu kirli hava her yıl yaklaşık 7 milyon insanı öldürüyor, astım gibi uzun vadeli sağlık sorunlarına neden oluyor ve çocukların bilişsel gelişimlerini azaltıyor. Dünya Bankası’na göre, hava kirliliği her yıl toplumlara 5 trilyon dolardan fazlaya mal oluyor.

Birçok hava kirletici ayrıca küresel ısınmaya da neden oluyor. Örneğin siyah karbon. Dizel motorlar, yanan çöp ve kirli ocaklar tarafından üretilen havanın solunması çok zararlı. Bu tür kirletici maddelerin emisyonlarının azaltılması sadece halk sağlığını iyileştirmekle kalmaz önümüzdeki birkaç on yılda küresel ısınmayı 0,5 ° C’ye kadar azaltabililir.’’

İklim Eylem Zirvesi eylül ayında

Guterres ayrıca konu hakkında derinlemesine tartışmak ve çözümler üretmek için ülke temsilcilerini Eylül ayında düzenleyeceği İklim Eylem Zirvesi’ne katılmaya çağırdı. Guterres ayrıca devletlere hava kirliliği vergisini yürürlüğe sokmaları, fosil yakıt kullanımına son vermeleri ve kömür tesislerini kapatmaları konusunda uyardı.

Kaynak: United Nations

Birleşmiş Milletler, her yıl 5 Haziran’da kutlanan Dünya Çevre Günü’ne özel bir mesaj verdi. BM Genel Sekreteri António Guterres, dünya devletlerinin acil yeşil ekonomiye geçiş yapmalarını istedi ve ayrıca konu hakkında derinlemesine tartışmak ve çözümler üretmek için ülke temsilcilerini Eylül ayında düzenleyeceği İklim Eylem Zirvesi’ne katılmaya çağırdı. Guterres ayrıca devletleri hava kirliliği vergisini yürürlüğe sokmaları, fosil yakıt kullanımına son vermeleri ve kömür tesislerini kapatmaları konusunda uyardı.Yorumunuz: