Haftanın Özeti: 241

03 - 09 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Sinema, TV, Kültür, Sanat

Nijeryalı moda tasarımcısı Adebayo Oke-Lawal, hazırladığı ürünlerle ırk ve cinsiyete dayalı stereotipleri yıkmayı ve yeni bir küresel akım başlatmayı hedefliyor. Orange Culture adlı markanın ürünleri erkek kıyafetlerinde görmeye pek alışkın olmadığımız renk, desen ve kesimleri tüketicilerin beğenisine sunuyor. Oke-Lawal “Amacımız sadece ürünleri daha feminen yapmak değil. Modayı küresel bir tartışma ortamı oluşturmak için kullanıyoruz.” diyor. Erkeklerin geleneksel olarak fiziksel güç göstermeye odaklandığını belirten tasarımcı, kendi ürünlerinin duygusal ve entelektüel gücü temsil ettiğini söylüyor ve “Bu da farklı türde bir güç” diyor.

İngiltere’de yaşayan sanatçı Phlegm, Sheffield’deki sergisinde, kendine has karakterlerine hayat verdi. Duvarlara çizdiği, modern canavarlara benzeyen siyah/beyaz fantastik figürleri ile bilinen Phlegm, kendine has karakterlerini üç boyutlu heykellere çevirdi. Mausoleum of Giants (Devler Mezarı) adını taşıyan sergideki işler, son zamanlarda yerleştirme pratiğine yoğunlaşan sokak sanatçısının gelişimini ortaya koymalarıyla da dikkat çekiyor.

Forbes’un yeni sayısına göre 49 yaşındaki müzisyen/prodüktör/girişimci Jay Z, gayrimenkulleri ve sanat koleksiyonu da dahil olmak üzere toplamda 1 milyar dolar bir servete sahip. Jay Z’nin sahip olduğu en değerli mallar arasında 310 milyon dolarlık Armand de Brignac şampanya, 100 milyon dolarlık D’Ussé konyak, 100 milyon dolar değeri olan müzik dinleme platformu Tidal, 50 milyon dolarlık gayrimenkul ve Über’e yaptığı 70 milyon dolarlık yatırım bulunuyor. Sanatçının kendi albümlerinin de 75 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Marvel’ın filmlerinde teknolojiyi kullanarak süper kahramana dönüşen zengin iş adamı Tony Stark (Iron Man) rolünü oynayan Robert Downey Jr. geçtiğimiz Salı günü Amazon’un re:MARS adlı yapay zeka konferansına katılarak, iklim değişikliğine karşı mücadele ile ilgili planlarını açıkladı. Downey’nin Footprint Coalition (Ayak İzi Koalisyonu) adını taşıyan girişimi 2020 yılının Nisan ayında çalışmalarına başlayacak. “Robot teknolojisi ve nanoteknolojinin yardımıyla 10 yıl içinde gezegenimizi büyük ölçüde temizleyebiliriz’’ diye konuşan Downey, projenin internet sitesinin açıldığını ve güncellemeler için e-posta listesine üye olunabileceğini ekledi. “Sanat mı hayatı taklit eder yoksa hayat mı sanattan ilham alır?” tartışmasına böylece yeni bir boyut eklenmiş oldu.

Iron Man teknolojiyi kullanarak dünyayı kurtarmaya geliyor

Aktör Harrison Ford, Indiana Jones serisinin 5. filminin çekimlerine önümüzdeki yıl başlanacağını açıkladı. Daha önceden filmin birkaç ay içinde çekileceği ve 2020’de vizyona gireceği konuşuluyordu. Ancak Disney filmin resmi vizyon tarihini 9 Temmuz 2021 olarak güncelledi. Filmin yönetmenliğini Steven Spielberg’ün üstlenmesi bekleniyor.

Dünyanın en popüler oyunlarından Tetris bu hafta 35 yaşına girdi. (Oyunun piyasaya çıktığı zamanı hatırlıyorsanız kendinize orta yaşlı diyebilirsiniz). Birçok listeye göre Minecraft’ın arkasında, dünyanın en çok satılan oyunları arasında ikinci sırada olan Tetris, kendi taşınabilir oyun konsollarının yanı sıra neredeyse ekranı olan her cihazda karşımıza çıktı. Tetris Company’nin yöneticisi Hank Rogers 2015’te “Bir ekranda yeterince nokta varsa o ekranda Tetris oynanacaktır.” demişti. Gerçekten de 35 yılın ardından Tetris, hala pek çokları tarafından düzenli oynanan ve karşımıza çıkan her yeni platformda bir versiyonu bulunan bir oyun olmaya devam ediyor.

NTV bayram için hazırladığı “O Anın Hikayesi” programlarında Türk sanat dünyasının ünlü isimleri ile yapılan röportajları yayımladı. YouTube üzerinden de paylaşılan içeriklerde, aralarında Zihni Göktay ve Hülya Koçyiğit gibi emektar sanatçıların yanı sıra Can Bonomo ve Burcu Esmersoy gibi daha genç isimlerin de yer aldığı 10 farklı röportaj yer alıyor.

Bu derlemeden arkadaşlarınızı haberdar etmek için aşağıda yer alan sosyal medya paylaşım düğmelerini kullanabilirsiniz. Yeni özetlerden erken haberdar olmak için e-posta bültenimize abone olmayı unutmayın.

Geçmiş bayramınızı kutluyor ve tatilinizin iyi geçmiş olduğunu umuyoruz. Fikir ve katkılarınızı yorumlarınızda bekler, hepinize iyi haftalar dileriz!

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: