1 milyar Dolar servete ulaşan ilk rap sanatçısı Jay-Z

Forbes dergisi yeni sayısının kapağına taşıdığı Jay Z’nin servetinin gayrımenkulleri de dahil olmak üzere 1 milyar Doları bulduğunu söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Forbes’un yeni sayısına göre 49 yaşındaki müzisyen/prodüktör/girişimci Jay Z, gayrimenkulleri ve sanat koleksiyonu da dahil olmak üzere 1 milyar dolar bir servete sahip. Gerçek ismi Shawn Carter olan Jay Z, eğlence dünyasında bu kadar yüksek bir servete sahip olan az sayıda isimden biri; hip hop ortamında ise ilk kişi.

Jay Z’nin sahip olduğu en değerli mallar arasında 310 milyon dolarlık Armand de Brignac şampanya, 100 milyon dolarlık D’Ussé konyak, 100 milyon dolar değeri olan müzik dinleme platformu Tidal, 50 milyon dolarlık gayrimenkul ve Über’e yaptığı 70 milyon dolarlık yatırım bulunuyor. Sanatçının kendi albümlerinin de 75 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor; bu rakamda plak şirketleriyle yapmış olduğu anlaşmaların ve telif hakları konusunda çok dikkatli olmasının rolü büyük.

Brooklyn’nin oldukça fakir bir bölümünde doğup büyüyen Jay Z, rap yapmaya başlamadan evvel bir süre uyuşturucu satıcısı olarak çalıştı. İlk albümü ‘’Reasonable Doubt’’ı 1996 yılında bir plak şirketi yardımı olmadan kendi imkanlarıyla kaydedip dağıtan Jay Z, 2008’de, şu anki serveti 355 milyon dolar olan Beyonce ile evlendi. Jay Z son albümünde yer alan ‘4:44’ parçasının sözlerinde ‘’Çirkin milyarder diye bir şey yoktur; ben çok sevimliyim’’ derken servetiyle ilgili ilk ipucunu da vermişti.

Jay Z ve Beyonce, çift olarak son zamanlarda özellikle durumu olmayan siyah çocuklarla  ilgilenen derneklere düzenli olarak bağış yapıyor ve ABD’deki haksız yere mahkum edilen siyah vatandaşlara hukuki yardımda bulunuyorlar.

Kaynak: The Guardian

 

 

Forbes’un yeni sayısına göre 49 yaşındaki müzisyen/prodüktör/girişimci Jay Z, gayrimenkulleri ve sanat koleksiyonu da dahil olmak üzere 1 milyar dolar bir servete sahip. Jay Z’nin sahip olduğu en değerli mallar arasında 310 milyon dolarlık Armand de Brignac şampanya, 100 milyon dolarlık  D’Ussé konyak, 100 milyon dolar değeri olan müzik dinleme platformu Tidal, 50 milyon dolarlık gayrimenkul ve Über’e yaptığı 70 milyon dolarlık yatırım bulunuyor. Sanatçının kendi albümlerinin de 75 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği