Müzik sektörünün mimarı: Beyonce

Beyoncé geçtiğimiz hafta yayınladığı albümü için çekilen 1 saatlik filmi televizyonda yayınlayarak yine alışılmış albüm çalışmalarının dışına çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Beyoncé geçtiğimiz hafta son albümü Lemonade‘i yayınladı. Ancak bu albüm diğerlerine göre oldukça farklı bir şekilde sunuldu. Daha önce, 2013’te yayınladığı kendi adını taşıyan albümündeki bütün şarkılara klip çekerek görsel bir albüm yaratan Beyoncé, Lemonade albümünü ise televizyonda yayınlanan 1 saatlik orta metraj bir filmle tanıttı.

İnterneti ve yeni medya kanallarını etkili olarak kullanmasıyla bilinen Beyoncé, değişen kültüre en hızlı ayak uydurabilen ve onu şekillendiren sanatçılardan birisi. 2013’teki albümüne dair neredeyse hiç reklam çalışması yapmayan sanatçı, sadece albüm çıkmadan bir hafta önce Instagram üzerinden yaptığı paylaşımla hayranlarını bilgilendirmişti. Daha sonra bu albümdeki tüm şarkılara klip çeken Beyoncé, sadece 3 günde dünya çapında 800 binin üzerinde albüm satışıyla büyük bir başarı yakalamıştı. Albüm çıktıktan sonraki ilk 12 saat içinde Beyoncé’den bahseden 1.2 milyon tweet atılmış olması da bu başarıya katkıda bulunan etmenlerden biri.

Beyoncé 2013’teki albümü için eşi Jay-Z ile birlikte çıktığı turnede sadece bilet satışlarından 100 milyon dolar kazanmıştı. Eşi ile birlikte çalışmalarını sürdüren sanatçı, Lemonade albümünü de Jay-Z’nin sahibi olduğu Tidal müzik dinleme servisi üzerinden yayınladı. İlk gün sadece Tidal üzerinden dinlenebilen albüm daha sonra diğer dijital mecralarda da satışa sunuldu.

Kontrol Beyoncé’nin ellerinde

Beyoncé’nin birlikte çalıştığı tek sanatçı Jay-Z değil. Lemonade’in arka planına bakıldığında Kendrick Lamar, The Weeknd, Jack White, Vampire Weekend’den Ezra Koenig ve Mike Will Made It gibi isimlerin albüme katkıda bulundukları görülüyor. Beyoncé’nin müzik ve videonun önemli isimlerini bir araya getirip kendi tarzı ve başarısı ile birleştirerek sunması, sanatçının yeteneğinin sadece müzikle sınırlı olmadığını gösteriyor. Her albümünde getirdiği yeni tarzlar ve bakış açılarıyla Beyoncé müzik dünyasını şekillendirmeye devam ediyor.

Beyoncé 2008’de kendi prodüksiyon şirketi Parkwood Entertainment‘ı kurdu. Sanatçının albümleri Columbia Records etiketiyle sunulsa da albümde kiminle ne şekilde çalışılacağına dair tüm kararlar Beyoncé’ye ait. İpleri eline almak Beyoncé’nin kendi tarzını daha başarılı bir şekilde albümlere yansıtabilmesini sağlıyor. Bu da şarkıcının hayranlarından oldukça olumlu tepkiler alıyor.

Son dönemde internet üzerinden müzik dinleme servislerinin yaygınlaşması ve yeni dağıtım kanallarının oluşması herkesin eşit şartlarda mücadele etmesine olanak verdi. Bu şartları kendi adına en başarılı şekilde kullanan şarkıcı ise şüphesiz Beyoncé oldu.

Beyoncé geçtiğimiz hafta yayınladığı yeni albümü ile yine müzik dünyasında alışılmadık yöntemler kullanarak herkesi şaşırttı. Tüm albümü televizyonda yayınlanan 1 saatlik bir filmle tanıtan Beyoncé yine internet dünyasında adından bahsettirmeyi başardı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği