Plak satışları dijital albümleri geçti

Britanya'da geçtiğimiz hafta satılan plakların toplam değeri, internet üzerinden indirilen albümlerin toplam değerinden daha fazlaydı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İcadından 70 yıl sonra bile plaklar Britanya’da tercih edilmeye devam ediyor. Öyle ki geçtiğimiz hafta toplam 2,4 milyon Sterlin değerinde plak satılırken, dijital olarak satın alınan albümlerin değeri sadece 2,1 milyon Sterlindi. Bu, temeli 1940’lara dayanan plakların, son teknoloji ürünü dijital müziği geride bıraktığı anlamına geliyor.

Eğlence Ürünü Satıcıları Birliği Başkanı Kim Bayley “Bu durum, müzikseverlerin bizi şaşırtma kapasitesinin bir başka göstergesi. Dijital albüm satın almanın müzik piyasasının geleceği olarak görüldüğü günlerin üzerinden çok fazla zaman geçmedi. 1948’de ortaya çıkmış, plastik bir parça üzerine oluk açarak oluşturulan bir albüm formatının 2016’da dijital albümleri geride bırakacağını çok az kişi, tahmin edebilirdi.” diye konuştu.

Geçtiğimiz haftanın rakamlarına baktığımızda ise plakların dijital albümlerin çok daha gerisinde kaldığını görüyoruz. Geçtiğimiz hafta plaklardan 1,2 milyon Sterlin elde edilirken dijital satışlardan 4,4 milyon Sterlin kazanıldı.

İndirme ve dinleme

Aslında plaklar ve dijital albümleri birebir olarak karşılaştırmak biraz elma ve armudu karşılaştırmak gibi. Çünkü dijital müziğe erişim şeklimiz son yıllarda çok değişti. Spotify ve Apple Müzik gibi abonelik tabanlı servisleri kullananlar artık dijital albüm satın almıyor. Ayrıca pek çok kişi albümleri satın almak yerine beğendiği şarkıları Youtube üzerinden dinlemeyi tercih ediyor.

Ayrıca plakların yüksek fiyatı göz önünde bulundurulduğunda, toplam gelirleri birebir karşılaştırmak da çok adil bir yöntem değil. Örneğin İskoç şarkıcı Emeli Sande‘nin son albümü Long Live the Angels, plak formatında 30 Sterlin’e satılırken dijital albüm formatında sadece 9 Sterlin’e satın alınabiliyor.

Bu da dijital albümlerin hala plak satışlarından sayıca daha fazla olduğu anlamına geliyor. Geçtiğimiz hafta toplam 295 bin dijital albüm satılırken sadece 120 bin plak satıldı. Ancak plakların yüksek fiyatı, finansal anlamda üstünlük kurulmasını sağladı.

1991’de (bundan 25 yıl önce) büyük müzik şirketleri plak üretimini azaltıp o dönemin popüler teknolojisi olan kasetlere ve son teknoloji ürünü CD’lere yatırım yapmaya başlamıştı. Kasetler neredeyse tamamen ortadan kalktı ama plaklar hala satın alınmaya devam ediyor.

Kaynak: The Memo

Müzikseverler piyasanın beklentilerini altüst etmeye devam ediyor. İlk olarak 1940'larda ortaya çıkan ve 1990'ların başında neredeyse durma noktasına gelen plak endüstrisi, yeni satışlarla birlikte adeta ikinci baharını yaşıyor. Geçtiğimiz hafta Britanya'da satılan plakların toplam değeri 2,4 milyon Sterlin'i bulurken dijital albüm satışları 2,1 milyon Sterlin'de kaldı. Ancak bu rakamları okurken çoğu müzikseverin Spotify ve Apple Müzik gibi internet üzerinden müzik dinleme servislerine abone oldukları için albüm satın almadıklarını da göz önünde bulundurmak gerek. Ayrıca plakların fiyatları, dijital albümlerin 3-4 katı olduğu için aslında dijital albümlerden daha az satan plaklar fiyat karşılaştırmasında üstün çıkıyor.

4 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği