Online müzik piyasasının yükselişi

Spotify, Apple Müzik ve Youtube'un açıkladığı rakamlara göre online müzik piyasası kaba bir hesapla yıllık 8 milyar Dolarlık bir endüstri haline geldi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple’ın bu hafta içinde açıkladığı rakamlara göre, şirketin müzik servisi Apple Müzik’in ödeme yapan abone sayısı 20 milyona ulaştı. Spotify’ın da sonbaharda açıkladığı rakamlar, toplam ücretli abone sayısının 40 milyon olduğu yönündeydi. Yani iki şirket toplam 60 milyon üyeden her ay para alıyor. Üyelerin ortalama 10 dolar ödediğini var sayarsak yılda 120 dolardan 60 milyon üyenin yaklaşık 7 milyar Dolarlık bir endüstri oluşturduğu ortaya çıkıyor.

Youtube da son 12 ayda müzik piyasasına 1 milyar Doların üzerinde gelir sağladığını açıklamıştı. Bu rakamı da diğerlerine eklediğimizde, Tidal ve Pandora gibi nispeten daha küçük şirketleri hesaba katmadan, toplam rakamın 8 milyar Dolara ulaştığını görüyoruz.

Tahminler tutmadı

Korsan müziğe bu kadar kolay erişilebilen bir ortamda online müzik piyasasının bu kadar büyüyebileceği kimsenin aklına gelmemişti. Spotify’ın piyasaya çıktığı ilk dönemde yaşadığı zorluklar, bu sektörün uzun soluklu olmayacağının sinyalleri olarak algılanmıştı. Ancak rakamlar tüm tahminleri yalancı çıkarıyor.

Bu hesaplama çok net olmayabilir. Sonuçta Spotify’ın müşterilerinden ortalama kaç para kazandığını bilmiyoruz. Türkiye’deki 10 Liralık abonelik ücretinin ABD’deki 10 Dolarlık ücretten bugünün kuruyla 3,4 kat daha düşük olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda rakamların o kadar da yüksek olmayabileceğini görüyoruz. Önümüzdeki yıl Spotify halka açıldığında daha net hesaplar yapabileceğiz.

Büyüme devam ediyor

Şimdi önümüzdeki tahminlerin doğru olduğunu var sayarsak, karşımıza oldukça iyimser bir tablo çıkıyor. Şirketlerin yeni müşteriler kazanmak için birbirleri ile yarıştığını göz önünde bulundurduğumuzda gelecekte bu rakamların daha da artacağını ve sektörün daha da büyüyeceğini söylemek mümkün.

Yine de 1999’da Napster‘ın en popüler olduğu dönemde 40 milyar Dolarlık ciroya ulaşan müzik piyasasını yakalamak pek mümkün görünmüyor. Ayrıca abonelerin yıllık 120 Dolar (ya da Lira) ücreti daha başka yerlere harcamak istemesi de ihtimal dahilinde. Genellikle lüks olarak algılanan bu harcama, tasarruf yapılmak istendiğinde kesilecek ilk ödemelerden birisi olabilir.

Tüm bu hesaplamalar önümüzdeki yıl Spotify’ın halka açılması ile netlik kazanacak. Ancak tek bir gerçek var: öyle ya da böyle online müzik piyasası hızla büyüyor.

Kaynak: Recode

Apple Müzik, toplam abone sayısının 20 milyonu aştığını açıkladı. Spotify da 40 milyon aboneye hizmet verdiğini belirtmişti. Her abonenin aylık 10 Dolar ödeme yaptığını düşündüğümüzde yıllık 7,2 milyar Dolarlık bir endüstri ortaya çıkıyor. Youtube'un müzik sektörüne yaptığını açıkladığı 1 milyar Dolarlık ödemeyi de hesaba kattığımızda, online müzik piyasasının sınırları yılda 8 milyar doları aşıyor. Özellikle korsan ya da ücretsiz müziğe bu kadar kolay erişilebilen bir ortamda kimse bu denli bir büyümeyi tahmin edememişti. Önümüzdeki yıl Spotify halka açıldığında tam rakamları görüp daha net hesaplamalar yapabileceğiz.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği