100 milyon kişi müziği paralı dinliyor

2016'da müzik servislerinin paralı abone sayısı 100 milyonu geçerek ilk kez Netflix'i geride bıraktı. Ancak Netflix gelirleriyle üstünlüğünü sürdürüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz beş yıl içinde müzik servisleri abonelikleri video platformu Netflix‘in gerisinde kalmıştı. 2015 sonunda küresel müzik federasyonu IFPI Spotify ve Apple Music gibi online müzik dinleme servislerinin abone sayısını 68 milyon kişi olarak açıklamıştı. Aynı dönemde Netflix’in açıkladığı rakamsa 71 milyondu.

Bu denge geçtiğimiz yıl (Netflix’in Stranger Things gibi başarılı projelerine rağmen) müzik endüstrisi lehine bozulmuş gibi görünüyor. Midia tarafından yayınlanan rapora göre müzik abonelikleri 2016’nın sonunda bir önceki yıla kıyasla yüzde 48 artışla 100 milyonu aştı. Bu aboneliklerin 43 milyonu Spotify, 20,9 milyonu Apple Music, 6,9 milyonu Deezer, 4,5 milyonu Napster ve 1 milyon kadarı da TIDAL’a ait. Geri kalan abonelerin ise diğer servisler arasında paylaşıldığı belirtiliyor.

Netflix’in gelirden yana keyfi yerinde

Geçtiğimiz sene resmi olarak Türkiye’de de hizmete giren online video plaftormu Netflix ise 2016’yı yüzde 24 artış göstererek 87,8 milyon aboneyle kapattı. 4. çeyrek geliri 2,34 milyar Dolar olarak öngörülüyor. 2016 toplam geliriyse 8,28 milyar Dolar.

Bütün bu girişimlerin yanında yaklaşık 77 milyon kişinin Amazon’un Prime adlı video platformunu kullandığını unutmamak gerek. Böylece Amazon ve Netflix’in toplam abone sayısı, Spotify, Apple Music, Deezer, Napster ve diğerlerinin toplamından daha fazla oluyor. En azından şimdilik. Çünkü Nielsen’in raporuna göre ABD’de albüm satışları azalırken müzik servisi abonelikleri büyük bir hızla artıyor.

Kaynak: Business Insider

Geçtiğimiz beş yıl içinde, müzik servisleri aboneliği, TV ve film servisi Netflix'in abone sayısının gerisinde kaldı. 2015'in sonunda küresel müzik federasyonu IFPI 68 milyon kişinin Spotify ve Apple Music gibi online müzik dinleme servislerine abone olduğunu açıkladı. Aynı dönemde Netflix'in açıkladığı rakamsa neredeyse 71 milyondu.Ancak geçtiğimiz yıl, Netflix'in Stranger Things gibi başarılı projelerine rağmen müzik endüstrisi sonunda liderliği eline geçirmeyi başardı. Midia tarafından yayınlanan son rapora göre, müzik aboneliklerinin sayısı 2016'nın sonunda, bir önceki yıla göre yüzde 48 artışla 100 milyonu aştı. Netflix ise 2016'yı yüzde 24 artış göstererek 87,8 milyon aboneyle kapattı.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği