Apple’ın bükemediği tek bilek: Spotify

Abone rakamlarıyla Apple Music'i alt etmeyi başaran Spotify, bu yıl içinde halka arz edilmeye hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Spotify’ın bugüne kadar en büyük hedefi, Apple’dan daha hızlı bir şekilde abone toplamak oldu. Son açıklanan rakamlara göre şirket bunu başarmışa benziyor. Bir yıldan daha kısa bir sürede 20 milyon yeni abone elde eden Spotify bu alanda Apple Music’i geride bırakmış durumda. Apple, müzik servisi için 20 milyon aboneye 1,5 yıldan uzun bir sürede ulaştı. Son rakamlara göre Spotify’ın 60 milyon abonesine karşın Apple Music’in toplam 27 milyon abonesi bulunuyor.

Spotify’ı bir adım öne çıkaran bazı özellikler, kullanıcılarının dinlediği müziklere göre yeni şarkılar öneren ‘Haftalık Keşif’ listesi, şarkıları kolayca paylaşmayı sağlayan ‘Spotify Kodları’, daha önce servise katılmayı reddeden sanatçılarla yaptığı yeni anlaşmalar ve belki de en önemlisi Google ile yürüttüğü ortaklık. Google’ın akıllı ev sisteminin Spotify’ı sesli komutla kullanmaya izin vermesi, servisin yakın gelecekte çok daha sık kullanılmasına vesile olabilir. Apple’ın kendi akıllı ev sisteminin bu servisle ne kadar rekabet edebileceğini önümüzdeki dönemde göreceğiz.

IPO’suz halka arz

Spotify’ın, belki de dünyanın en büyük şirketine karşı elde ettiği bu başarı, şirketin sevilen ürünü ve oluşturduğu topluluk sayesinde gerçekleşti. Belki de bu özelliklerine güvenen Spotify, pek çok şirketin yapmaktan sakındığı bir şeyi gerçekleştirerek IPO (ilk halka arz) aşamasını atlayıp şirketi direkt olarak borsaya sokmayı planlıyor.

IPO süreci aslında şirketlerin yatırımcılardan yüz milyonlarca Dolar toplayabildiği önemli bir aşama. Ancak Spotify oluşturduğu başarılı ve büyüyen girişim algısına dayanarak şirketi direkt olarak halka arz etmesi halinde de aynı geliri elde edebileceğine inanıyor.

Hisseleri oynaklıktan koruyabilir

Şirketler öncelikle yatırımcılara özel olarak hisse satışı yaptıklarında hisselerin bedeli sabit bir fiyattan belirleniyor. Ancak çok az şirket bu hisse bedelini koruyabiliyor. Genellikle şirketler IPO sırasında belirlenen hisse değerinin altına düşüyor bu da şirkete olan güvenin zarar görmesine sebep oluyor. Snapchat’in halka arzının ardından yaşananlar bu durumun güzel bir örneği.

Spotify bu hamlesiyle piyasada hissesinin değerinin oynaklığını azaltmayı hedefliyor olabilir. Ancak IPO’yu atlamak hisse değerinin değişmesini engellemek için yeterli olmayabilir. Pek çok farklı etken Spotify’ın hisse değerine etki edebilir.

Halka arz işleminin bu yıl içinde gerçekleşmesi için çalışmalar yürütüldüğü belirtiliyor.

Kaynak: TechCrunch, Statista

Spotify'ın bugüne kadar en büyük hedefi, Apple'dan daha hızlı bir şekilde abone toplamak oldu. Son açıklanan rakamlara göre şirket bunu başarmışa benziyor. Bir yıldan daha kısa bir sürede 20 milyon yeni abone elde eden Spotify bu alanda Apple Music'i geride bırakmış durumda. Apple, müzik servisi için 20 milyon aboneye 1,5 yıldan uzun bir sürede ulaştı. Son rakamlara göre Spotify'ın 60 milyon abonesine karşın Apple Music'in toplam 27 milyon abonesi bulunuyor. Spotify'ın, belki de dünyanın en büyük şirketine karşı elde ettiği bu başarı, şirketin sevilen ürünü ve oluşturduğu topluluk sayesinde gerçekleşti. Belki de bu özelliklerine güvenen Spotify, pek çok şirketin yapmaktan sakındığı bir şeyi gerçekleştirerek IPO (ilk halka arz) aşamasını atlayıp şirketi direkt olarak borsaya sokmayı planlıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği