Sadece plak değil, kaset satışları da artıyor

BuzzAngle tarafından yayımlanan bir rapora göre geçtiğimiz yıl ABD'de satılan plak ve kaset sayısında çift rakamlı artış görüldü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

BuzzAngle tarafından yayımlanan bir rapora göre geçtiğimiz yıl ABD’de satılan plak ve kaset sayısında çift rakamlı artış görüldü. Bir süredir artış gösteren plak satışları, geçtiğimiz yıl yüzde 12 civarı artışla 8,6 milyon adetten 9,7 milyon adede yükseldi. Kaset satışları ise yüzde 19 artarak 99 bin 400’den 118 bin 200’e çıktı. Dijital ortamda müzik dinleme servislerinin yaşadığı yüzde 41,8 yükselişin yanında bu büyüme oranları çok etkileyici görünmese de onlarca yıllık formatların hala büyüme yaşaması ilgi çekici bir gelişme.

Her iki fiziksel formatın satışlarındaki büyüme, eski albüm satışlarındaki artışla açıklanıyor. BuzzAngle, plak satışlarının yüzde 66’sının en az 3 yıllık olduğunu; Michael Jackson, The Beatles ve Pink Floyd gibi sanatçıların plaklarının geçtiğimiz yılın en çok satanlar listesinde yer aldığını belirtiyor. Geçtiğimiz yılın en çok satan plağı ise, Guardians of The Galaxy filminin 2014’te çıkan albümüydü. Ancak bu albüm diğer popüler albümlere göre daha farklı.

Kasetler ise yeni albümlerle de popüler olabiliyor gibi duruyor. Ancak yine de kaset satışlarının çoğu (yüzde 52,5) üç yıldan daha eski albümlere aitti.Raporda kaset satışlarının yüzde 32’sinin son 1,5 yılda çıkan albümlerden oluştuğu kaydedildi. Plaklarda ise son 1,5 yılda çıkan albümler toplam satışların dörtte birini oluşturuyor.

CD satışları hızla düşüyor

Eski formatların popülaritesi artsa da fiziksel albüm satışlarında genel bir düşüş yaşanıyor. Bunun sebebi ise CD satışlarındaki gerileme. CD’ler hem fiziksel albümlerin tüm olumsuz özelliklerini taşıyor hem de ‘retro’ olacak kadar eski değiller. Bazı mağazalar artık stoklarına yeni CD’ler eklemek istemiyor. En popüler fiziksel format 60 milyondan fazla albümle CD olsa da geçtiğimiz yıl CD satışlarında yüzde 18,5 azalma yaşandı. Fiziksel albüm satışlarında da toplamda yüzde 15 azalma görüldü.

Dijital platformlardaki büyüme, genel olarak müzik harcamalarının arttığını gösteriyor. Müzik dinleme servisleri geçtiğimiz yıl yüzde 41,8 büyüdü ve 2018 Eylül itibarıyla yıl içindeki müzik gelirlerinin dörtte üçünü oluşturuyordu.

Kaynak: The Verge

BuzzAngle tarafından yayımlanan bir rapora göre geçtiğimiz yıl ABD'de satılan plak ve kaset sayısında çift rakamlı artış görüldü. Bir süredir artış gösteren plak satışları, geçtiğimiz yıl yüzde 12 civarı artışla 8,6 milyon adetten 9,7 milyon adede yükseldi. Kaset satışları ise yüzde 19 artarak 99 bin 400'den 118 bin 200'e çıktı. Dijital ortamda müzik dinleme servislerinin yaşadığı yüzde 41,8 yükselişin yanında bu büyüme oranları çok etkileyici görünmese de onlarca yıllık formatların hala büyüme yaşaması ilgi çekici bir gelişme.

1 Yorum

  • Her ne kadar dijital daha kolay edinilse ve muhafaza edilse de, en sevilen sanatçının plak ve kasedini almak ve saklamak elle dokunulur birşey, bunun verdiği haz büyük. Bence eskiye dönüşte bunun etkisi çok

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği