VHS üretimi bu ay sona eriyor

Dünyanın son VHS kaset üreticisi Funai Electric, talep yetersizliği ve parça bulmanın zorluğu sebebiyle üretime bu ayın ardından son vereceklerini açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Pek çoğumuz video kaseti kullanmayı uzun zaman önce bıraktık. 2008 gibi DVD‘ler tercih edilen ev sinema formatı olarak tamamen VHS‘in yerini almıştı. VHS ve Betamax‘ın en çok tercih edilen film izleme ve video kaydetme aracı olma savaşı çoktan tarihe karışmıştı. Haliyle video kasetlerinin hala üretildiğini duymak kulağa şaşırtıcı gelebilir.

Japonya’da faaliyet gösteren Funai Electric  şirketi dünyadaki son video kaset üreticisiydi. Ancak Funai Electric de azalan talebe ve parça bulmakta yaşanan sıkıntılara daha fazla dayanamadı. Şirket bu ayın sonunda video kaset üretimini durdurma kararı aldığını açıkladı.

Şirketin Çin’de üretilen video kasetleri tüm dünyada satılıyordu. Bu kasetler bazı ülkelerde Sanyo adıyla satışa sunuluyordu. Ancak geçtiğimiz yıl tüm dünyada toplam sadece 750 bin adet satış yapılması sektörün sonunun geldiğini herkese gösterdi.

Koleksiyon amaçlı toplanıyor

Video kaset satışları çok düşük seviyede seyretse de koleksiyon amaçlı VHS kaset toplama rakamları da aynı oranda yükseliyor. Bazı nadir versiyonlar 2 bin dolara kadar çıkan fiyatlarla satılıyor. Pek çok koleksiyoncu VHS kasetleri analog videonun plakları olarak görüyor ve gelecekte bu kasetlerin aynı plaklarda olduğu gibi büyük bir hevesle satın alınacağına inanıyor.

Bir koleksiyoncu “Bu filmlerin DVD ve Blu-ray versiyonları fazla pürüzsüz. Asla o kadar pürüzsüz görünmek üzere yapılmamış gibi duruyorlar. Net görüntüde yapılan hataları ve kötü makyajı görebiliyorsunuz. Ancak bu filmleri VHS üzerinden izlemek o eski sinema salonlarının hissini veriyor. Zaten yönetmen de filmi çekerken bu şekilde izleneceğini düşünerek çekmişti.” diyor.

Elimizde kalan VHS kasetler gelecekte gerçekten değerlenir mi bilinmez ama artık yenisinin gelmeyeceği kesin.

Kaynak: Mental Floss

8mm_cassette_erase_tab

Uzun zaman önce yerini DVD ve Blu-ray'e bırakan VHS kasetler günümüze kadar hala üretiliyordu. Ancak dünyanın son VHS üreticisi Funai Electric, talebin yetersiz olmasını ve parça bulmada güçlük çekmelerini sebep göstererek üretimi bu ayın sonunda durdurma kararı aldığını açıkladı. Piyasada yeni kasetlere çok talep olmasa da eski filmlerin nadir örnekleri koleksiyoncular tarafından yüksek fiyatlara satın alınıyor. Koleksiyoncular bazı filmlerin çok kaliteli mecralarda izlenmek için yapılmadığını savunarak VHS'i tercih ettiklerini belirtiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği