İngiltere nadir plak kütüphanesi kuruyor

Britanya Kütüphanesi, ülkenin değerlerini korumak için Unlocking Our Sound Heritage adlı bir proje kapsamında dev bir ses arşivi hazırlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde, kaybolma ya da fiziksel olarak zarar görme ihtimali olan 500.000 kadar kayıt var. Bu riske karşı Britanya Kütüphanesi, Britanya’daki 10 farklı kütüphanede ve enstitüde bu kayıtları koruma merkezleri kurmayı planlıyor. Amaç ise ülkenin değerlerini muhafaza etmek.

Büyük bir kısmı Heritage Lottery Fund tarafından finanse edilen 19 milyon Sterlin’lik proje, arşivcilerin merkezlere gelerek ses kayıtlarının dijital dosyalara dönüştürülmesine yardımcı olmasını hedefliyor.

Unlocking Our Sound Heritage (Ses Mirasımızın Kilitlerini Açmak) adlı projede siyaset röportajları, Birinci Dünya Savaşı’ndan sözlü tarih örnekleri, artık neredeyse yok olmuş lehçeler, hatta gelecek nesillerin bilgilenmesi için eklenecek olan soyu tükenmiş hayvan sesleri olacak. Bütün bunların haricinde tabii ki çok sevilen efsanevi müzisyenlerin kayıtları olacak. 2019 yılına kadar eşsiz müzik arşivlerine online olarak erişmemiz mümkün görünmüyor.

Uluslararası Ses ve Görsel-İşitsel Arşivler Birliği Başkanı Ilse Assmann “Acil bir çalışma yapılmazsa pek çok kayıt yok olacak ve gelecek nesillere aktarılamayacak.” diyor.

Kaynak: The Memo

Britanya Kütüphanesi bugünlerde ülkenin eski kayıtlarını korumak için bir proje yürütüyor. Unlocking Our Sound Heritage adlı projede, plak ve kasetlere kayıtlı olan siyaset röportajları, artık yok olmuş lehçeler ve hatta soyu tükenmiş hayvan sesleri, dijital ortama aktarılarak korunacak. Bunun haricinde tabii ki çok sevilen efsanevi müzisyenlerin şarkıları da arşivde yer alacak. Arşive 2019 yılında kullanıma açılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği