Haftanın Özeti: 241

03 - 09 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Elon Musk, Ryan McCaffrey ile yaptığı bir röportajda, Tesla’nın geliştirdiği yeni kamyonetin 49 bin Dolar’a satılacağını duyurdu. Musk bu kamyonetin bir Ford F-150’ye göre daha üstün kamyonet özellikleri barındıracağını ve aynı zamanda bir Porsche 911’den daha iyi bir spor araç olacağını söyledi. Aracın tasarımı hakkında da konuşan Musk “Bu araç standart kamyonetlere benzemeyecek. Bazıları bu sebeple bu aracı satın almak istemediğini söyleyecek. Tıpkı otomobiller çıktığında at arabasını tercih edenler olduğu gibi. Tamam siz at arabanızı kullanmaya devam edin. Gelecekte siz de otomobil satın alacaksınız. Sadece bunun farkında değilsiniz.” şeklinde konuştu. Röportajın tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz:

New Future Transportation’ın üç kişilik uçan arabası Aska’nın üç yolculuk kapasitesi var ve sürüş modundan uçuş moduna geçtiği zaman yerden havalanması için gereken tek şey birkaç arabalık boş bir park yeri. Aska kanatlarını açtıktan sonra dikey olarak havalanıyor ve 242 kilometre kadar uzağa uçabiliyor. Araç daha sonra karaya iniş yaparak hedefine doğru sürülmeye devam edilebilecek. Aska havadayken kendi başına uçuyor. Karada ise bir sürücüye ihtiyacı var. Aracın test sürüşlerine 2020 yılının ilk çeyreğinde başlaması planlanıyor. Satışa çıkma tarihi olarak da 2025 öngörülüyor.

KLM Havayolları yeni geliştirdiği Flying-V adlı uçağının kanat kısımlarına da koltuk yerleştirecek. Justus Benad tarafından tasarlanan bu yeni uçak, Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından hayata geçiriliyor. Tipik silindir tüp şeklindeki uçaklardan gözle görülür şekilde farklı bir tasarıma sahip olan uçak, gövdeden kanatları boyunca uzanan üçgen tasarımıyla bir “dilim pizza”ya benzetiliyor. Bu tasarıma göre yapılan dağılım sonucu yolcular, yakıt ve kargo uçağın merkez bölümünde konumlanıyor. Bu şekilde bir dağılım da uçağın genel aerodinamiğini geliştirerek, yaklaşık olarak aynı miktarda yolcu taşıyan Airbus A350’ye kıyasla yüzde 20 daha fazla yakıt tasarrufu sağlıyor.

Rusya, düşman dronlarla başa çıkmak için yeni tasarladığı ‘’koçbaşı’’ dronlarını tanıttı. Karton bir oyuncak rokete benzetilen dron yükselerek düşman dronla çarpışıyor ve bu çarpmanın düşman dronu düşürecek kadar şiddetli olması bekleniyor. Dron, kendi hacminden başka bir yük taşımadığı için, düşman dronlardan çok daha ucuza geliştirilmiş bir karşıt-dron teknolojisi olarak görülüyor. Dronun patlayıcı olmaması, maliyeti düşürmekle kalmıyor aynı zamanda çok yönlü olmasını da sağlıyor.

Amazon, Çarşamba günü re:MARS etkinliğinde, 30 dakika içinde evlere teslimat yapabilen dronlarını tanıttı. 2,26 kg ağırlık taşıyarak 24 km seyahat edebilen dronlar sayesinde müşteriler verdikleri siparişi yarım saat içinde teslim alabilecek. Amazon bu dronlar için deneme izni aldığını ve birkaç ay içinde teslimat hizmeti sunmak için de izin almayı hedeflediğini söylüyor. Google da geçtiğimiz ay ABD’de dronla teslimat yapmak için izin almıştı. Amazon, dronun kapasitesinin şirkete gelen siparişlerin yüzde 75 ila yüzde 90’ını taşıyabilecek düzeyde olduğunu söylüyor.

re:MARS etkinliğinde ayrıca Amazon CEO’su Jeff Bezos, uzaktan kontrol edilebilen robotik elleri test etti. Gazeteci Alan Boyle’un paylaştığı videoda Bezos, robot elleri takmış halde bazı numaralar yaparken görülüyor. Bezos, bardakları başarıyla istifliyor ve bir topu bir elinden diğerine gayet hatasız geçirebiliyor. Robot eller, onları kullanan kişinin hareketlerini taklit etmekle kalmıyor, aynı zamanda dokunma hissini ileten dokunsal geribildirim de sağlıyorlar. Bezos, geri bildirimin “gerçekten muazzam” olduğunu ve ellerin “garip derecede doğal” hissettirdiğini söyledi.

Apple, daha evvel piyasaya sürdüğü hiçbir ürününe benzemeyen iki kameranın patentini aldı. Apple’ın patentlerini aldığı kameralardan ilki basitçe ‘’tek derinlik kamerası’’ olarak biliniyor. Masaya monte edilebilen bu kamera, şirketin TrueDepth kamerasının teknolojilerini kullanıyor ve bütün bir odayı içindekilerle birlikte tarama kapasitesine sahip. Patenti alınan ikinci kamera, bir nesne ya da sahne içindeki belirli dar derinliklerden gelen ışığı analiz edebilen ve diğer tüm derinliklerden gelen verileri gözardı edebilen yeni bir tür konfokal denetim sistemine sahip. Bu teknoloji üç boyutlu çekimlerde ya da bir örneğin optik özelliklerini belirlemede kullanılabiliyor. Apple bu teknolojileri muhtemelen yeni akıllı telefonlarının kameralarında kullanacak.

EvaSmart 2 adını taşıyan klima, nemlendirici ve klima işlevlerini birleştiren akıllı bir cihaz. Kişisel ısı tercihlerine göre ayarlanabilen bu taşınabilir klima sayesinde elektrik faturanız hafifleyebilir. Etrafınızdaki sıcaklığı belirli bir seviyede tutarken aynı anda toz partiküllerini de filtreleyerek soluduğunuz havayı da temiz tutan klima, bunun için doğal buharlaşmalı soğutma teknolojisini kullanıyor. Klima 199 Dolar’dan satışta.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

9 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: