Jeff Bezos uzaktan kontrol edilen robot elleri denedi

Jeff Bezos, Amazon’un robotik konferansında robot elleri gayet iyi kontrol edebildi ancak bir Rubik küpünü çözmeyi reddetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çarşamba günü Las Vegas’ta düzenlenen Amazon re: MARS robotik konferansı ilginç anlara sahne oldu. Bunlardan biri de Amazon patronu Jeff Bezos’un alanda yer alan dev robot ellerini bizzat denemesiydi. Greekwire’da çalışan bir gazeteci olan Alan Boyle’un attığı bir tweet’te Bezos robot elleri takmış halde bazı numaralar yaparken görülüyor. Bezos, bardakları başarıyla istifliyor ve bir topu bir elinden diğerine gayet hatasız geçirebiliyor. Ancak kendisine uzatılan bir Rubik küpünü ‘’Hayır, teşekkürler. Bunu kendi ellerimle bile çözemem’’ diyerek reddediyor.

Robot eller dokunma hissini de iletiyor

Bezos’un denediği robot eller onları kullanan kişinin hareketlerini taklit etmekle kalmıyor, aynı zamanda dokunma hissini ileten dokunsal geribildirim de sağlıyorlar. Bezos, geri bildirimin “gerçekten muazzam” olduğunu ve ellerin “garip derecede doğal” hissettirdiğini söyledi.

Bezos’un denediği robot el, Shadow Robot, HaptX ve SynTouch şirketlerinin sergisinde bulunuyordu. HaptX’den bir yetkili Business Insider’a verdiği bir röportajda, robot eldivenlerin 130 adet dokunsal “aktüatör” kullanarak dokunma hissini aktardığını söyledi ve eldivenlerdeki parmakların üstünde direnç kuvvetini simüle edebilen bir “dış iskelet” olduğunu da ekledi.

Kaynak: Geek Wire

Çarşamba günü Las Vegas’ta düzenlenen Amazon re: MARS robotik konferansı ilginç anlara sahne oldu. Bunlardan biri de Amazon patronu Jeff Bezos’un alanda yer alan dev robot ellerini bizzat denemesiydi. Greekwire’da çalışan bir gazeteci olan Alan Boyle’un attığı bir tweet’te Bezos robot elleri takmış halde bazı numaralar yaparken görülüyor. Bezos, bardakları başarıyla istifliyor ve bir topu bir elinden diğerine gayet hatasız geçirebiliyor. Ancak kendisine uzatılan bir Rubik küpünü ‘’Hayır, teşekkürler. Bunu kendi ellerimle bile çözemem’’ diyerek reddediyor.Yorumunuz: