Amazon’un tetiklediği robot yarışı

2012 yılında Kiva robotlarını satın alan ve bu alanda rakipsiz olan Amazon, endüstrinin iplerini elinde tutarken diğer şirketler ona yetişmeye çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Jeff Bezos, 2012 yılında Kiva otomasyon şirketini satın aldığından beri piyasadaki diğer herkes hâlâ ona yetişmeye çabalıyor.

Amazon, 2012 yılında Kiva robotlarını alabilmek için $775 milyon doları anında çıkarıp verdi. Bu sayede, şirketin 52 yaşındaki baş yöneticisi Jeff Bezos endüstrinin bütün iplerini ele aldı. Robotları sadece Amazon’da kullanmaya karar verdi. Bu yüzden robotların ambar işletmelerine ya da perakendecilere yapılan satışları sona erdi. Sözleşmeler sona erdikçe, ihtiyaçlara yetişebilmek için başka seçenekler aranması gerekti. Asıl problem ise başka seçeneğin olmamasıydı. Kiva neredeyse sektörde ‘tek’ti.

Bu olayın üzerinden 4 sene geçmesine rağmen Kiva’nın yerini alabilecek ve ambarları yeni robot teknolojisiyle donatabilecek çok az sayıda girişim mevcut. Amazon’un Kiva robotları, bu tür otomasyonun sadece insana dayalı iş gücünden çok daha etkili olduğunu kanıtladı. Kısmen endüstrinin hâlâ ilerleme aşamasında olmasından kısmen de patent meseleleri yüzünden yeni üretilen robotlar daha farklı görünüyor. Yine de hepsinin asıl amacı işleri olabildiğince hızlı yaparak perakendecilere tasarruf ettirmek.

Amazon’un dünya çapında yaklaşık 30.000 Kiva robotu var. Kıdemli başkan yardımcısı Dave Clark, robotların harcamaları yüzde 20 civarında azalttığını söyledi. Kiva robotların 100 ya da daha fazla dağıtım merkezine gönderilmesi ise Amazon’a yaklaşık 2.5 milyon dolar kâr ettirebilir.

Bu alanda rakipsiz

Yine de bu tür bir teknolojiye sahip olan tek şirket Amazon. Wal-Mart Stores, Macy’s ve Target Corporation gibi dünyanın önde gelen perakendecileri hâlâ ‘insan gücü’ dediğimiz eski metodla çalışıyorlar.

Bezos’un başarısını gören ve kendi ambarlarını işleten lojistik şirketleri, otomatonlar tasarlamaya başladılar bile. Hatta girişimlerden bir tanesi Kiva’nın eski çalışanlarından biri tarafından başlatıldı. Böylece otomasyon yarışı başladı.

Bir sonraki adım: Otomatik drone’lar

Diğer şirketler güçlendikçe Amazon’un da kendini yenilemesi gerekiyor ve Amazon da bunun farkında. Amazon, hem masrafları azaltıp hem de maksimum hızla çalışmak için bütün otomasyon imkânlarını kullanmaya çalışıyor. Kiva robotlarının yanı sıra otomatik drone’lar üzerinde de çalışıyor.

Mart ayında, robotik şirketleri Amazon tarafından düzenlenen gizli bir konferansa katılmak için Kaliforniya’ya akın etti. Parker Palm Springs’teki sıcak geçen üç gün boyunca katılımcılar yapay zekadan uzay keşfine kadar birçok konuda bilgiler edindi. Bezos, konferansta viskisini yudumlayıp konuklarla sohbet ederken görüldü. Robot kostümüyle sahneye çıkarak konferansa damga vurdu.

Katılımcılar detaylar hakkında bilgi vermemeleri konusunda uyarıldılar. Geçtiğimiz dört yılda da, yöneticiler Kiva robotlarının alınması hakkında neredeyse hiçbir şey söylemediler. Bezos ise sadece bazı etkinliklerde önemli noktaları paylaştı.

En çok insanlar tehlikede

Bu teknoloji son derece gelecek vaat edici olsa da, robotların tamamen insanların yerini alması, en azından şuan için, mümkün değil. İş açısından ‘kanlı canlı insanlar’, robotlara göre daha değerli görülüyor.

Ambarlardaki insanların çoğu, bir şeylerin taşınması gibi güç işleri yaparken çok çaba harcıyorlar. İşçilerin günde kilometrelere yürümesi kolay bir şey değil tabii ki. Ama yeni robotlar erişilebilir hale geldikçe, bu insanların işleri de tehlikeye girecek.

1200x-12012 yılında Kiva robotlarını satın alan Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 2012’den bu yana bu konu hakkında pek bir şey söylemedi. Amazon, sektörde neredeyse tek başına liderliği sürdüren Kiva robotlarıyla birlikte çok başarılı olsa da diğer şirketlerin başlattığı birçok girişim mevcut. En azından şimdilik, robotların tamamen insan gücünün yerini alması mümkün görünmüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği