“Suudi Arabistan, Jeff Bezos’un telefonuna sızmış”

Jeff Bezos'un güvenlik danışmanı Gavin De Becker, Amazon CEO'sunun basına sızan özel mesajlaşmalarının Suudi yetkililerce sızdırıldığını söyledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amazon Güvenlik Şefi Gavin De Becker, Suudi Arabistan hükumetinin, şirketin CEO’su Jeff Bezos’un telefonuna erişim sağladığı ve buradan özel bilgileri ele geçirdiğini açıkladı. Uzun zamandır güvenlik danışmanı olarak hizmet veren De Becker, Ocak ayından bu yana, Jeff Bezos ile eski televizyon sunucusu Lauren Sanchez’in ilişkisi olduğunu iddia eden National Enquirer adlı gazetenin haberlerini inceliyordu. National Enquirer, Bezos ile Sanchez arasındaki samimi mesajlaşmaları ele geçirmiş ve bunları gazetede yayınlamıştı.

Gazetenin talepleri

Geçtiğimiz ay Bezos gazetenin sahibinin kendisini, Lauren Sanchez’e gönderdiği ‘samimi fotoğrafları’ yayımlamakla tehdit ettiğini belirtmişti. Bezos, gazetenin kendisinden, bu haberlerin siyasi amaçlı olmadığını açıklamasını talep ettiğini ifade etmişti.

The Daily Beast adlı web sitesinde De Becker, National Enquirer’ın ana şirketi American Media Inc.’in (AMI) kendisine ulaşarak, gazetenin yayımladığı mesajlaşmaların elektronik dinleme ya da hackleme ile toplandığına dair kanıt bulduğunu inkar etmesini istediğini belirtti. De Becker yazısında şu ifadelere yer verdi “Dedektiflerimiz ve birkaç uzman, Suudi’lerin Bezos’un telefonuna erişimi olduğunu ve buradan özel bilgilere eriştiğini yüksek bir güvenle doğruladı. Bugün itibarıyla AMI’ın bu detaylardan ne kadar haberdar olduğunu bilmiyoruz.”

Suudi yetkililer inkar etmişti

Washington’daki Suudi Arabistan büyükelçiliğinden bir sözcü, konu ile ilgili yorum talebine herhangi bir dönüş yapmadı. Şubat ayında krallığın dış işlerinden sorumlu devlet bakanı, Suudi Arabistan’ın, National Enquirer’ın Bezos’un ilişkisine dair yayınladığı haberlerle hiçbir şekilde ilgisi olmadığını söylemişti.

AMI sözcüleri de yorum talebine yanıt vermedi. AMI daha önce, Bezos ile ilgili haberleri yayımlarken kanunlara uygun davrandığını açıklamıştı. De Becker elde ettiği bulguları ABD federal yetkililerine teslim ettiğini söyledi.

Jeff Bezos 25 yıllık eşi MacKenzie Bezos ile ayrılma kararı aldıklarını Ocak ayında açıklamıştı. National Enquirer ise bu kararın açıklanmasından birkaç saat sonra Bezos’un Lauren Sanchez ile samimi konuşmalarını yayımlamıştı.

Kaynak: Business Insider

Amazon Güvenlik Şefi Gavin De Becker, Suudi Arabistan hükumetinin, şirketin CEO'su Jeff Bezos'un telefonuna erişim sağladığı ve buradan özel bilgileri ele geçirdiğini açıkladı. Uzun zamandır güvenlik danışmanı olarak hizmet veren De Becker, Ocak ayından bu yana, Jeff Bezos ile eski televizyon sunucusu Lauren Sanchez'in ilişkisi olduğunu iddia eden National Enquirer adlı gazetenin haberlerini inceliyordu. National Enquirer, Bezos ile Sanchez arasındaki samimi mesajlaşmaları ele geçirmiş ve bunları gazetede yayınlamıştı. De Becker yazısında şu ifadelere yer verdi "Dedektiflerimizi ve birkaç uzman, Suudi'lerin Bezos'un telefonuna erişimi olduğunu ve buradan özel bilgilere eriştiğini yüksek bir güvenle doğruladı. Bugün itibarıyla AMI'ın bu detaylardan ne kadar haberdar olduğunu bilmiyoruz."

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği