Haftanın Özeti: 232

1 - 7 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Genel Gündem

Haftanın Türkiye adına en önemli gündem başlığı şüphesiz 31 Mart tarihinde gerçekleşen yerel ve mahalli idareler genel seçimleri oldu. Şu satırları yazarken üstünden neredeyse 1 hafta geçmiş olmasına rağmen MHP ve AKP’nin itirazları yüzünden başta İstanbul olmak üzere hukuki düzenlemeleri zorlayan kararlar ışığında yeniden sayım sürecine girildi. Talepler arasında seçimlerin tekrarlanması dahi bulunuyor.

Kesinleşen sonuçlara göre bu seçim AKP siyasi tarihindeki en belirgin gerilemeye sahne oldu. İktidar partisi, Türkiye’nin büyük şehirlerinin neredeyse tamamındaki varlığını kaybetti. Yine de AKP’nin rakamsal bazdaki hakimiyet özellikle Orta Anadolu bölgesin kendini gösteriyor. Sonuçlara göre AKP 609 ilçede belediye başkanlığını kazanırken, CHP 174, MHP 113, BDP 75, SP 8 ilçe kazandı. CHP’nin kazandığı belediyeler Türkiye’nin toplam nüfusunun yüzde 49’una denk geliyor.

Seçimler aynı zamanda demokrasi adına unutulmayacak olaylarla gündeme geldi. Büyükşehirlerde açılan her sandık yeni bir heyecan yaratırken, geceye ve hatta haftaya Anadolu Ajansı’ndan ”gelmeyen” haberler gölge düşürdü. Türk siyaseti için renkli bir gece olan 31 Mart’ta AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Binali Yıldırım’ın ”Bu oranlarla İstanbul’u kazandık” açıklaması, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nun gece boyu defalarca basın toplantısı düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın halkın sandıktaki uyarısına kulak verip 2023’e kadar çalışmaya devam edeceklerini belirtmesi ve tabi Tunceli’de Fatih Mehmet Maçoğlu’nun komünist bir aday olarak Belediye Başkanı seçilmesi unutulmayacak anlar arasındaydı (ilginç bir ayrıntı olarak seçimi açık farkla kazanan Maçoğlu’nun mazbatası ‘açıklanamayan bir sebeple’ önce verilmedi; sosyal medyada yarattığı infialin de etkisiyle ‘teslim edildi‘).

Biz özeti hazırlarken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kim olduğu hala resmi olarak açıklanamamıştı.

31 Mart seçimlerinin geri dönüşü olmayan en büyük sonucu can kayıpları oldu. Malatya’da, sandık başında yaşanan silahlı kavgada 2 kuzen hayatını kaybetti, bir kişi ise yaranlandı. Diğer bir kayıp ise Gaziantep’te bir muhtarlık mücadelesi esnasında yaşandı. Çıkan kavga sonucunda 3 kişi yaşımını yitirirken biri ağır 6 kişi yaralandı. Sonuç itibariyla 31 Mart’ın bilançosu 6 ölü 115 yaralı oldu.

Amazon Güvenlik Şefi Gavin De Becker, Suudi Arabistan hükümetinin,  Amazon CEO’su Jeff Bezos’un telefonuna sızarak özel bilgileri ele geçirdiğini açıkladı. Uzun zamandır güvenlik danışmanı olarak hizmet veren De Becker, Ocak ayından bu yana, Jeff Bezos ile eski televizyon sunucusu Lauren Sanchez’in ilişkisi olduğunu iddia eden National Enquirer adlı gazetenin haberlerini inceliyordu. National Enquirer, Bezos ile Sanchez arasındaki samimi mesajlaşmaları ele geçirmiş ve bunları gazetede yayınlamıştı. Becker tüm bu bilgilerin Bezos’un telefonuna erişebilen Suudi hükümetinin işi olduğunu söylerken, Suudi Arabistan büyükelçiliğinden konuyla alakalı herhangi bir dönüş alınamadı. Şubat ayında krallığın dış işlerinden sorumlu devlet bakanı, Suudi Arabistan’ın, National Enquirer’ın Bezos’un ilişkisine dair yayınladığı haberlerle hiçbir şekilde ilgisi olmadığını söylemişti. Ayrıca saldırının hükumetlere casus yazılım satan İsrail merkezli NSO Group adlı şirket sayesinde gerçekleştirilmiş olma ihtimali gündemde geniş yer buldu. Şirketin sözcüsü ise yaptığı açıklamada ”Suç ve terör olaylarını önleme veya soruşturma amaçlı, lisanlı olan teknolojimiz, hiçbir müşterimiz tarafından Jeff Bezos’un telefonunu hedef almak için kullanılmamıştır” dedi

Jeff Bezos’un özel hayatına dair bu detaylar, evliliğinde de pek çok şeyi değiştirmiş olmalı ki Jeff & MacKenzie Bezos çifti rekor bir tazminat ile anlaşarak boşandı. Sahip olduğu hisselerin yüzde 25’ini vererek eski eşi ile anlaşmaya varan Jeff Bezos 140 milyar Dolar servetinin 35 milyarlık kısmını eski eşine tazminat olarak ödemiş oldu.

Jeff Bezos ve boşandığı eşi MacKenzie Bezos.

Venezuela Başkanı Nicolas Maduro, ülke genelinde yaşanan ve milyonlarca insanı etkileyen elektrik kesintilerini düzenlemek için 30 gün boyunca elektriğin karneyle dağıtılmasını planladıklarını açıkladı. Maduro Pazar günü devlet televizyonunda yaptığı açıklamada, bu planın elektrik kesintileri ile mücadelede yardımcı olacağını söyledi. Elektrik kesintileri sebebiyle su tedariği ve iletişim konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. Ülkede kesintilere yönelik protestolar sürerken muhalefet, yönetimi yolsuzluklar sebebiyle bu kesintilere sebep olmakla suçluyor. Yönetim ise kesintilerin sebebinin ABD’nin sabotajları olduğunu söylüyor.

İngiltere Başbakanı Theresa May, geçtiğimiz hafta gerçekleşen, Brexit’in konuşulduğu ve tam 7 saat süren  kabine toplantısı sonunda basın açıklaması yaptı. May, İşçi Partisi Başkanı Jeremy Corbyn ile görüşerek Brexit kararını biraz daha ertelemek için uzlaşmak istediklerini aktardı. Ertelemenin 22 Mayıs’ta gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılmamak için fazla geciktirmek istemediklerini aktaran May, orta yol bulamadıkları takdirde parlamentonun vereceği kararı uygulamaya hazır olduklarını belirtti. Bu açıklamanın ardında May, erteleme isteğini hafta ortasında hayata geçirdi. Söylenilenin aksine 30 Haziran‘a kadar erteleme talebinde bulunan May’e karşılık AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, ayrılma kararını bir yıl süre ile ertelemeyi ve kararın esnetilerek uygulanmasını önerdi. Görünen o ki bu süreç her iki taraf için de uzun sürecek.

İngiltere Başbakanı Theresa May.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, bir süredir devam eden protestolara dayanamayacağını anlayarak istifa ettiğini açıkladı. 2011 yılındaki Arap Baharı döneminde vatandaşlarına toplumsal reform sözü veren Buteflika, dünden bugüne verdiği sözleri yerine getiremeyince halk ayaklanmaları yaşanmaya başlamıştı. İşsizlik oranın yüksek olduğu ve iktidar baskısının hemen her sektörde yaşandığı Cezayir’de halk direnişi, cumhurbaşkanının istifası ile biraz durulsa da, halk sadece Buteflika’nın değil, devletin başındaki herkesin istifa etmesini istiyor.

20 ayrı Afrika ülkesi kıtayı boydan boya saracak ağaç duvarı için kolları sıvadı ve şimdiden büyük oranda başarıya imza attı. The Great Wall of Africa (Afrika’nın Büyük Yeşil Duvarı) ismi ile başlatılan proje Sahra Çölü’nün güney ucundaki Sahel bölgesinde hayata geçirildi. Halk katılımı ile renkli anlara sahne olan projenin 8 bin kilometre uzunluğunda bir alana yayıldığı belirtiliyor.

Zeki insanların sahte haber ve komplo teorilerine daha çok inandığı açıklandı. Araştırmaya göre, haberdeki eksikleri kendi zihin güçleri ile mantıklı nedenlere bağladığı, haberi kendince daha gerçek hale getirdiği için zeki insanların, sahte haberlerden daha fazla etkilendiği belirtildi. Bu konuya benzer bir örnek olarak sınavlarda başarılı olan bazı zeki insanların her zaman soruları yanıtlamak için analiz yeteneklerini kullanmıyor olmaları verilebilir. ‘Bilişsel cimri’ diye adlandırılan bu insanlar yeterli analiz gücüne sahip olmasına rağmen konu üzerinde detaylı düşünmeye vakit ayırmak istemiyor. Bu da konuyu tamamen kavramasının önüne geçiyor. Bu soruna çözüm üretmek isteyen uzmanlar, yalan haberlere inanan kişilerin daha önce yalan haber yaymak için kullanılan taktikleri öğrenince kendi yalan haber yayan kaynaklarına da daha şüpheci baktığını tespit etti.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • pazar günleri kahvaltı sonrası vazgeçilmezim oldu siten. hafta özetini okumadan rahat yok gün boyu. çok başarılı
    selamlar

  • Talkshowunuzu izledikten sonra öğrendim sitenizi, mükemmel gelişim sağlıyor. Sizinle tanışmak çok isterim.

  • Sızi calismak calismak calismak dediginiz vidioda tanidım bir kaç aydır takip ediyorum ve guzel bir mizahınz, düsunce tarzınız var takipteyim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: