Haftanın Özeti: 232

1 - 7 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

İnternet, Girişimler

2018 boyunca düşüşünü sürdüren Bitcoin’in değeri Aralık ayında 3 bin 200 Dolar ile en düşük seviyesini bulmuş, o tarihten bu yana ise yavaş yavaş yükseliş göstermişti. Bu hafta Bitcoin bir saatten kısa bir süre içinde değerini yüzde 15 artırdı. Bu sayede kısa süreliğine de olsa Bitcoin’in değeri bazı borsalarda 5 bin dolar seviyelerine ulaştı. Buna karşın uzmanlar, piyasalarda Bitcoin değerinin artmasını gerektirecek bir gelişme olmadığının altını çizdi.

Cloudflare tarafından Nisan 2018’de kullanıma açılan ve Kasım ayında da mobil platformlara gelen DNS uygulaması 1.1.1.1, VPN özelliği ile genişletilecek. Warp adını alacak özelliğin Warp+ ile ücretli bir versiyonu da kullanıcılara daha fazla güvenlik ve hız sunacak. Google tarafından geliştirilen yeni bir protokol kullanacak hizmet pil tüketimi konusunda da tasarruflu olacak.

Google, Gmail’in 15. yaş gününü yeni özelliklerle kutladığını duyurdu. Dünyanın en popüler e-posta servislerinden olan Gmail’de artık e-posta zamanlama ve yapay zeka destekli akıllı mesaj yazma özellikleri yer alacak. Google yeni özelliklerle birlikte bazı servislerini de sona erdirdiğini duyurdu. Buna göre artık kısaltma hizmeti goog.gl, sosyal ağ Google+ ve bir süre önce Gmail içine aktarılan Inbox hayatımızdan çıktı. İptal edilen liste demişken, Google’ın başarılı olamayan toplam 158 hizmeti KilledbyGoogle isimli bir sitede ziyaretçilerle buluşuyor. Başarısız projeler listesinde 134 hizmet, 12 cihaz ve 12 uygulama yer alıyor.

Google’ın I/O 2018 etkinliğinde tanıttığı Duplex hizmeti, iOS ve Android platformlarında kullanıma açılıyor. Hatırlatmak gerekirse Duplex, sizin yerinize bir restoranı arayıp akşam yemeği için rezervasyon yapabilme yeteneğine sahip olan gerçek bir asistandı.

Google, ünlü sanatçı John Legend’ın sesini Google Asistant seçeneklerine ekledi. İngilizce olarak kullanan Google Asistant kullanıcıları kimi sorulara Legend’ın sesi ile yanıt alabilecek. Bunu yapmak için gerekli olan tek şey ise asistana ”Hey Google, talk like a Legend” (Hey Google, bir efsane/Legend gibi konuş) demek olacak.

Microsoft, sanal mağazası Microsoft Store’dan ”Kitaplar” kategorisini kaldırdı. Kullanıcılar bundan böyle mağaza üzerinden kitap satın alamayacak ya da kiralayamayacak. Daha önceden satın alınan kitaplar ise Temmuz’a kadar erişilebilir olacak. Temmuz’dan sonra ise şirket, kitap satın alan tüm kullanıcılarına harcadıkları parayı geri ödeyecek.

Google, 1 Nisan şakası olarak Haritalar uygulamasını ”Snake” arayüzüne büründürdü. 1 Nisan’da kullanıcılar Haritalar’ı açtıklarında ekranın sol üst köşesinde bir yılan simgesi ile karşılaştı. Şimdilik hala erişilebilir olan oyunda bir şehir seçtikten sonra trenle şehirdeki önemli turistik noktaları dolaşarak mümkün olduğunca fazla yolcu toplamaya çalışmanız gerekiyor. Big Ben, Büyük Gize Sfenksi, Eyfel Kulesi gibi turistik yapıları dolanıp yolcu topladıkça trene de yeni vagonlar ekleniyor ve boyu uzuyor. Bu da treni kontrol etmenin her seferinde biraz daha zor olmasına sebep oluyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, platformda haberler için ayrı bir sekme hazırlanacağını ve burada kaliteli içerik sunacak yayımcılara ödeme yapılabileceğini duyurdu. Zuckerberg geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada ana sayfanın aile ve arkadaşların yaptığı paylaşımlara odaklanacağını söylemişti. Ancak bu açıklama ile birlikte önceliklerin tekrar değiştiğini söylemek mümkün. Zuckerberg, kaliteli haber içeriği sayesinde Facebook kullanıcılarının daha doğru bilgi alabileceğini söyledi.  Zuckerberg “İnsanların güvenilir haberler almasına ve tüm dünyada habercilerin bu önemli görevi yerine getirmesine yardımcı olmak benim için önemlidir” şeklinde konuştu.

Airbnb, uzun süredir konuşulan halka arzı öncesinde potansiyel rakipleriyle iş birliğine gidiyor. Geçtiğimiz ay HotelTonight’ı satın aldığını duyuran Airbnb, gözünü bu kez da Hindistan merkezli bir girişim olan OYO’ya dikti. Airbnb’nin uzun süredir ortaklık için yokladığı OYO’nun bundan önce SoftBank’ın Vision Fonu tarafından yönetilen 1 milyar Dolarlık E serisi yatırımın sahibi olduğu belirtiliyor. Bu yatırımın devamında OYO’nun Lightspeed, Sequoia ve Greenoks Capital kuruluşlarının katkıları ile 5 milyar Dolar’ın üstünde değerlemeye ulaştığı aktarılan bilgiler arasında.

McDonald’s 20 yılllık geçmişinin en büyük satın almasını bir yapay zeka projesi için gerçekleştirdi. Dünyanın en büyük restoran zincirlerinden McDonald’s, satın aldığı Dynamic Yield isimli şirket için tam 300 milyon Dolar’ı gözden çıkardı. Bu hamlenin arkasında firmanın hava durumu, saat ve eğilimlere göre müşterilerin alma ihtimalinin yükseleceği anlık, dinamik menüler hazırlama hedefi var. Bu projenin önce arabaya servis noktalarında, ardından tüm ABD’ye ve 2019’dan sonraysa dünyanın kalan kısmına yayılması hedefleniyor.

McDonald'S

Güney Koreli kripto para borsası Bithumb’a sızan siber saldırganlar toplam 20 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. Saldırı Korece ve İngilizce olarak yazılan kısa bir blog yazısı ile duyuruldu. Bithumb, bu yazı ile 29 Mart Cuma günü sisteme izinsiz giriş yapıldığını ve para transferi gerçekleştirildiğini doğrulamış oldu. Platform son iki yılda üçüncü kez böyle bir saldırıya maruz kalıyor.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • pazar günleri kahvaltı sonrası vazgeçilmezim oldu siten. hafta özetini okumadan rahat yok gün boyu. çok başarılı
    selamlar

  • Talkshowunuzu izledikten sonra öğrendim sitenizi, mükemmel gelişim sağlıyor. Sizinle tanışmak çok isterim.

  • Sızi calismak calismak calismak dediginiz vidioda tanidım bir kaç aydır takip ediyorum ve guzel bir mizahınz, düsunce tarzınız var takipteyim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: