Bitcoin bu yıl ilk kez 5 bin Dolar seviyesini aştı

Geçtiğimiz yılı düşüşle geçiren Bitcoin'in değeri bu hafta içinde gerçekleşen ciddi bir artışla 5 bin Dolar'ın üzerine çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin son aylarda gayet sessiz duruyordu. 2018 boyunca düşüş gösteren Bitcoin’in değeri Aralık ayında 3 bin 200 Dolar ile dibi görmüş ve o tarihten bu yana çalkantılı bir şekilde yavaş bir yükselişe geçmişti. Ama Salı günü Bitcoin fiyatları bir saatten kısa bir süre içinde yüzde 15 artış yaşadı. Kısa bir süreliğine bazı borsalarda Bitcoin’in değeri 5 bin Dolar’ın üzerine çıktı. Daha sonra düşüşe geçen kripto para 4 bin 600 Dolar’a kadar düşse de şu anda yine 5 bin Dolar’ın biraz üzerinde alıcı buluyor.

Bitcoin fiyatlarının çok değişken olduğu biliniyor ancak Kasım 2018’den bu yana Bitcoin fiyatları 5 bin Dolar’ın yanına bile yaklaşmamıştı. Bu ani yükseliş 2017’de Bitcoin fiyatlarının bir günde binlerce Dolar yükseldiği günleri hatırlattı. O günlerde bu gibi değişiklikler oldukça normal geliyordu.

Artışın sebebini bilen yok

Fiyat artışının ardındaki nedenleri tespit etmek oldukça zor. Kripto paralar 2018 ve 2019’da düşen fiyatlara rağmen düzenli bir gelişme kaydediyordu. Yine de yakın zamanda böyle bir fiyat artışına sebep olacak önemli bir gelişme yaşanmadı. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance’in CEO’su Changpeng Zhao bile bu fiyat artışının sebebini anlayamamış gibi duruyor.

Aslında kripto para dünyasında son dönemde gelen bilgiler genellikle olumsuzdu. Kripto para endeksi Bitwise tarafından yakın zamanda yayımlanan bir rapora göre Bitcoin dünyasındaki alışverişlerin yüzde 95’inin sahte olduğu tespit edildi. ABD Sermaye Piyasası Kurulu da iki muhtemel Bitcoin borsa yatırım fonu hakkındaki kararını ertelediğini açıklamıştı. Kripto para borsası Bithumb ise geçtiğimiz hafta gerçekleşen siber saldırıda 20 milyon Dolar değerinde kripto para kaybetti.

Diğer büyük kripto paraların değerlerinde de artış görüldü. Bunlar arasında Ethereum, XRP, EOS ve Litecoin de bulunuyor. Hepsinde de önemli artışlar gözlenirken Bitcoin’deki artış hepsinden fazlaydı. Şu anda tüm kripto paraların toplam piyasa değeri 158 milyar Dolar civarında.

Kaynak: Mashable

Bitcoin son aylarda gayet sessiz duruyordu. 2018 boyunca düşüş gösteren Bitcoin'in değeri Aralık ayında 3 bin 200 Dolar ile dibi görmüş ve o tarihten bu yana çalkantılı bir şekilde yavaş bir yükselişe geçmişti. Ama Salı günü Bitcoin fiyatları bir saatten kısa bir süre içinde yüzde 15 artış yaşadı. Kısa bir süreliğine bazı borsalarda Bitcoin'in değeri 5 bin Dolar'ın üzerine çıktı. Daha sonra düşüşe geçen kripto para 4 bin 600 Dolar'a kadar düşse de şu anda yine 5 bin Dolar'ın biraz üzerinde alıcı buluyor. Uzmanlar ise piyasalarda Bitcoin'in değerinin artmasını gerektirecek bir gelişme olmadığının altını çiziyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği