Bitcoin bir ayda yüzde 50 değer kaybetti

Bitcoin son dönemdeki yükselişinin ardından yüzde 50 değer kaybetti. Ancak yükseliş ve düşüş ardında manipülasyon iddiaları var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin geçtiğimiz ay 20 bin Dolar seviyesindeyken yüzde 50 düşüş yaşadı. CoinDesk’e göre Bitcoin’in güncel değeri 12 bin Dolar seviyesinde.

2017 yılının sonunda Bitcoin sene başına göre 20 kat değerlenmişti ancak diğer kripto paralar gibi Bitcoin de çok değişken bir yapıya sahip ve bu denli fiyat değişimleri çok da olağan dışı değil.

Çin’in yerel para birimini diğer para birimlerine çevirme konusunda çıkardığı zorluklar nedeniyle Çinli yatırımcılar uzun süredir Bitcoin yatırımı yapıyor. Ancak işlemlerdeki resmi düzenlemeler bir yana Bitcoin’in değerinin neden bu kadar ani düşüş veya artış gösterdiğine dair pek fazla mantıklı açıklama veya sebep yok.

Eğer yakın zamanlarda (zirve noktasına yakın olduğu zamanlarda) Bitcoin aldıysanız şu anda paranızın neredeyse yarısını kaybettiniz demektir. Ancak yıllar önce almış olsaydınız şimdi çok büyük miktarda para kazanmış olacaktınız. Başka birisi daha iyi bir açıklama yapana kadar bu durumu bir çeşit rulet oynamaya benzetebiliriz.

Geçtiğimiz yıl Bitcoin 10 bin Dolar sınırını aştığında bu durum Bitcoin ve diğer kripto paralar için dönüm noktası olarak değerlendirilmişti.

Manipüle ediliyor olabilir

Tulsa Üniversitesi ile Tel Aviv Üniversitesi’nin yaptığı, bu ay Journal Of Monetary Economics’te yayımlanan ortak bir çalışmaya göre araştırmacılar, Bitcoin borsası Mt. Gox üzerinden Şubat ile Kasım 2013 tarihleri arasında yapılan işlemleri inceledi. ‘Markus’ adlı bir hesabın neredeyse hiç işlem ücreti ödemediği ve Bitcoin için rastgele fiyatlar ödediği ortaya çıktı. 76 milyon Dolar değerindeki yaklaşık 336 bin Bitcoin’in ise 225 gün içinde bu hesaba aktarıldığı fark edildi.

Ancak olay daha da garipleşiyor. Araştırmacılar tarafından ‘Willy Bot’ olarak adlandırılan 49 hesabın işlemlerini durdurmadan önce 2,5 milyon Dolar değerinde Bitcoin işlemi yaptığı belirlendi ve bu durumun Bitcoin fiyatlarının yüz elli Dolar’dan bin Dolar’a yükselmesiyle güçlü bir şekilde bağlantılı olduğu belirtildi. ‘Markus’ ve ‘Willy Bot’ hesaplarının Mt. Gox aktif olduğu zamanlarda borsanın günlük aktivitesinin yüzde 18 ila 21’ini oluşturduğunu da belirtelim.

Kaynak: Inverse , Recode

Bitcoin geçtiğimiz ay 20 bin Dolar seviyesindeyken yüzde 50 düşüş yaşadı. CoinDesk’e göre Bitcoin'in güncel değeri 12 bin Dolar seviyesinde. Bitcoin’in değerinin neden bu kadar ani düşüş veya artış gösterdiğine dair pek fazla mantıklı açıklama veya sebep yok. Öte yandan, Bitcoin borsası Mt. Gox üzerinden Şubat ile Kasım 2013 tarihleri arasında yapılan işlemleri inceleyen bir araştırma, Bitcoin işlemlerinde manipülasyon olup olmadığına dair soru işaretlerine neden oluyor.

4 Yorum

  • off bu kadar bu işten nasıl anlamadığınızı ortaya koymuşsunuz yine. he bitcoin balon yakında patlayacak bi bitmediniz ya

  • Bir hürriyet.com.tr haberi gibi olmuş, 2013 yılında 500 milyon dolar tokatlayan MtGox borsasında yaşanan manipulasyonu yeniymiş gibi aktarmak olmamış.

    Bitfinex ve Tether’e bakıp patlarsa herkesi yakacak olan daha güncel olaylar hakkında haber yapmak lazım.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği