Haftanın Özeti: 232

1 - 7 Nisan 2019 tarihleri arasında Türkiye ve dünyadan haber, site, yazılım, donanım, cihaz, video ve trendler.

Tasarım, İnovasyon

Toyota, dünya genelinde hibrit ve elektrikli araç ekosistemini geliştirmek için toplam 24 bin patenti herkesin kullanımına açacağını duyurdu. Bununla yetinmeyen şirket, alandaki tecrübesine karşılık farklı üreticilere (ücretli) teknik destek sunabileceğini ekledi. Küresel ısınmaya karşı en önemli adımın elektrikli araçlar olduğu mesajını veren Toyota, hükumetleri ve otomotiv üreticilerini doğrudan elektrikli araç üretimine çağırdığı aktarılan bilgiler arasında.

MIT News, NASA ve MIT ortaklığında yeni nesil bir uçak kanadı teknolojisi geliştirildiğini paylaştı. NASA ve MIT mühendislerinin üzerinde çalıştığı yeni uçak kanatlarının ultra esnek ve oldukça hafif yapısıyla önemli bir ekonomik avantaj yaratması bekleniyor.

Rusya merkezli bir savunma şirketi, havadaki diğer dronları vurabilen bir savunma dronu patenti aldı. Dronu kullanmak için bir operatör, vizörlü bir başlık takıyor ve cihazı uzaktan kumanda ile kontrol ediyor. Operatör, dronun uç kısmına yerleştirilen av tüfeğini de uzaktan kumanda ile kontrol edebiliyor. Cihazda bir saldırı tüfeği ya da tabanca kullanmak yerine av tüfeği tercih edilmesinin sebebi ise geniş alana yayılan mermilerin havada hızla yön değiştirebilen küçük bir hedefi vurabilmek için daha etkili olması.

Volkswagen otonom dönüşümü otomotiv sektörü kadar dükkanlara ve hizmetlere de taşımayı amaçlıyor. Şirket bu amaçla, Hannover’de gerçekleşen perakende satış ve hizmet ticareti fuarında bazı tasarımlarını tasarımlarını tanıttı. Şirket, kendi kendine yetebilen mobil dükkanlarI ”Pods” olarak adlandırıyor ve sessiz bir şekilde kurulacakları yere gidip kendi kendine hazır hale gelebileceğini söylüyor. Görünen o ki, gelecekte sokak satıcılarının yerine de yine otonom teknolojiler geçecek.

Kaykay üreticisi Riptide, hızlandıkça manevra kabiliyetini yitiren elektrikli kaykaylara bir çözüm getirdi. Yeni tanıtılan R1 Black adlı ürün, şirketin mevcut R1 elektrikli kaykaylarına bir sörf tahtasının hareket kabiliyetini getiriyor. Surf Adapter adı verilen aparat sayesinde R1 Black, standart R1 modeline göre üç kat daha iyi manevra kabiliyetine sahip.

Hollandalı tasarımcı ve mimar Angelo Renna, 3D baskı ile evimizde yaşayan böcekler için minik evler üretti. ‘Lesser Houses’ yani daha küçük evler adı verilen proje için Angelo Renna ”Arada bir evinizde küçük bir canlı görürsünüz. Karıncalar daima yiyecek kırıntılarına giden yola dizilir, örümcekler odaların köşelerine ağlarını kurar, uğur böcekleri ise genellikle pencere kenarında suyun biriktiği yerlere toplanırlar. Ancak gördükleriniz onların yaşamının sadece küçük bir kısmıdır” dedi. Peer-J adlı dergide yayınlanan bilimsel bir makale ise evimizde farketmediğimiz 100 kadar canlı türünün olduğunu söylüyor. Tam da bu bağlamda Renna, doğal yaşam uzmanı Francesco Carrasso ile birlikte çeşitli yaşam alanları geliştirmiş. Her biri 3D yazdırılmış olan bu yaşam alanları farklı türde böceklerin doğada inşa ettiği yuvalardan ilham alınarak hazırlanmış.

Hatırlatma: Hafta özetimiz toplam 5 sayfadan oluşuyor.Diğer kategorilere ait gelişmelere aşağıdaki listeden geçebilirsiniz.

Özet Başlıkları

  1. Türkiye ve dünyadan güncel gelişmeler.
  2. Bilim, teknoloji, yazılım, donanım.
  3. Dijital girişimler, yatırımlar, web siteleri.
  4. Dikkat çeken tasarımlar, inovatif ürün ve hizmetler.
  5. Sinema, TV, kültür/sanat gelişmeleri.

5 Yorum

  • pazar günleri kahvaltı sonrası vazgeçilmezim oldu siten. hafta özetini okumadan rahat yok gün boyu. çok başarılı
    selamlar

  • Talkshowunuzu izledikten sonra öğrendim sitenizi, mükemmel gelişim sağlıyor. Sizinle tanışmak çok isterim.

  • Sızi calismak calismak calismak dediginiz vidioda tanidım bir kaç aydır takip ediyorum ve guzel bir mizahınz, düsunce tarzınız var takipteyim

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz: