3D yazıcılardan basmak için çeşit çeşit ‘böcek evi’

Evimizde 100 farklı tür böcek yaşadığını öğrenen tasarımcı Angelo Renna bu böcekler için 3D yazdırılmış evler üretmeye karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Amsterdamlı tasarımcı ve mimar Angelo Renna, 3D baskı ile evimizde yaşayan böcekler için evler üretti. ‘Lesser Houses’ (daha küçük evler) adı verilen projede çevremizde genellikle gözümüzden kaçan canlı çeşitliliğini, onlara güvenli bir yaşam alanı sunarak öne çıkarıyor.

Angelo Renna “Arada bir evinizde küçük bir canlı görürsünüz. Karıncalar daima yiyecek kırıntılarına giden yolu bulurlar, örümcekler odaların köşelerine ağlarını örerler ve uğur böcekleri genellikle pencere kenarında suyun biriktiği yerlere toplanırlar. Ancak gördükleriniz sadece bunların küçük bir kısmı” diyor.

Evlerimizde 100 çeşit canlı yaşıyor

Peer-J adlı bilimsel dergide yayımlanan canlı çeşitliliği araştırmasının sonuçlarına göre örümceklerden böceklere, kırkayaklardan kınkanatlılara evimizde yaşayan 100 kadar hayvan türü bulunuyor. Bu bulgulara yanıt olarak Angelo Renna, doğal yaşam uzmanı Francesco Carrasso ile birlikte çeşitli yaşam alanları geliştirdi. Her biri 3D yazdırılmış olan bu yaşam alanları farklı türde böceklerin doğada inşa ettiği yuvalardan ilham alınarak hazırlandı.

Renna, geliştirdiği her bir 3D böcek evi modelini, Thingiverse sitesinde, internet üzerinden indirilebilir olarak sunmayı planlıyor. Renna’nın aynı zamanda karbondioksit salınımını emen yapay ‘sünger dağı’ adlı bir bir projesi de bulunuyor.

Kaynak: DesignBoom

Amsterdamlı tasarımcı ve mimar Angelo Renna, 3D baskı ile evimizde yaşayan böcekler için evler üretti. 'Lesser Houses' (daha küçük evler) adı verilen projede çevremizde genellikle gözümüzden kaçan canlı çeşitliliğini, onlara güvenli bir yaşam alanı sunarak öne çıkarıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği