Microsoft artık e-kitap satmayacak

Microsoft Store, kitap satın alma ve kiralama özelliklerini kaldırdı. Daha önce satın alınan kitapların ücreti de kullanıcılara iade edilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Microsoft, sanal mağazası Microsoft Store’dan Kitaplar kategorisini kaldırdı. Kullanıcılar artık Microsoft Store üzerinden kitap satın alamayacak, kiralayamayacak ya da kitaplar için ön sipariş veremeyecek.

Daha önceden satın alınan ya da kiralanan kitaplara Temmuz’un başına kadar erişilebilecek. Ancak bundan sonra kitaplara erişim sağlanamayacak. Microsoft, mağazadan satın alınan tüm kitaplar için geri ödeme yapılacağını söyledi. Daha önce Microsoft Store üzerinden kitap satın almış kullanıcılara paralarını nasıl geri alabilecekleri ile ilgili bir e-posta gönderilecek.

Hamlenin sebebi yeni ürünler olabilir

Microsoft’un bu hamlesinin ardında yatan sebebin, Microsoft Store’un stratejik odağını artırmak olduğu söyleniyor. Zamanlamaya bakılırsa bu açıklama Microsoft’un Nisan ayı içinde sunulması beklenen yeni Windows 10 güncellemesiyle ya da yeni geliştirilmekte olan Chromium tabanlı Edge tarayıcısıyla ilgili olduğu düşünülebilir. Microsoft daha önce, Chromium tabanlı olmayan Edge tarayıcısını e-kitap dahil her türlü yazıyı okumak için en uygun tarayıcı olarak tanıtmıştı.

Aslında Microsoft’un birçok tüketici odaklı iş alanından çekildiği göz önünde bulundurulursa bu hamle de çok büyük bir sürpriz değil. Daha önce çevrimiçi müzik alanından çekilen şirket Microsoft Store üzerinden hala oyun, film ve televizyon içeriği sunmaya devam ediyor. Microsoft’un eğitime verdiği önem göz önünde bulundurulduğunda, sadece ders kitaplarına özel bir çevrimiçi mağaza kurması da mümkün olabilir anca bunun için şimdilik herhangi bir çalışma yok.

Microsoft’un önceki kitap girişimi

Birkaç yıl önce Microsoft e-kitapları şirket için önemli bir içerik kategorisi olarak görüyordu. 2012’de Microsoft, yayımcı Barnes & Noble ile birlikte Nook Media adlı ayrı bir şirket kurmak için 300 milyon Dolar yatırım yaptı. Nook Media, Barnes & Noble’ın bir parçası olarak e-kitap okuyucusu Nook Reader’ları üretmişti. Ayrıca Barnes & Noble’ın dijital ve üniversite kitapları bölümü de Nook Media tarafından satılıyordu. Anlaşma aslında Microsoft ve Barnes & Noble arasındaki Android patent tartışmasının sonucunda bir anlaşmaydı. 2014 yılında bu anlaşma iptal edildi.

Kaynak: ZDNet

Microsoft, sanal mağazası Microsoft Store'dan Kitaplar kategorisini kaldırdı. Kullanıcılar artık Microsoft Store üzerinden kitap satın alamayacak, kiralayamayacak ya da kitaplar için ön sipariş veremeyecek. Daha önceden satın alınan ya da kiralanan kitaplara Temmuz'un başına kadar erişilebilecek. Ancak bundan sonra kitaplara erişim sağlanamayacak. Microsoft, mağazadan satın alınan tüm kitaplar için geri ödeme yapılacağını söyledi. Daha önce Microsoft Store üzerinden kitap satın almış kullanıcılara paralarını nasıl geri alabilecekleri ile ilgili bir e-posta gönderilecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği