Microsoft Edge tarayıcısı iOS platformunda da yerini aldı

Geçtiğimiz yıllarda Internet Explorer’ı Microsoft Edge adı altında güncelleyen Microsoft, tarayıcıyı tüm mobil platformlarda kullanılabilir hale getirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tarayıcı savaşlarında Google Chrome liderliği açık ara elinde bulundursa da diğer şirketler yarışı bırakmış değil. Microsoft, bir zamanların lider tarayıcısı Internet Explorer’ı geçtiğimiz yıllarda Microsoft Edge adı altında güncellemişti. Şimdi ise Microsoft Edge, tüm mobil platformlarda kullanılabilir hale geldi. Microsoft tarafından yapılan açıklamada, tarayıcının iOS ve Android üzerinden kullanılabildiği ve bu platformlarda yapılan işlemlerin Windows 10 üzerindeki Microsoft Edge tarayıcısıyla senkronize edilebildiği belirtildi.

Microsoft Edge’in ‘Hub’ gibi bilindik özellikleri de mobil platformlar üzerinde kullanılabiliyor. Böylece kullanıcılar, takip ettikleri içeriklere farklı platformlar üzerinden de kolayca erişebiliyor. Bir platformda yapılan değişiklik anında diğer platformlardaki tarayıcılarda da uygulandığı için kullanıcılara önemli bir kolaylık sağlanmış oluyor.

Edge’i hem masaüstünde hem de mobilde kullanmanın bir diğer avantajı da şifrelerin ve favori sayfaların tüm platformlarda kayıtlı olması. Böylece, kullanıcılar Windows 10 üzerinde yaşadıkları kullanıcı deneyimini, yeni ayarlar yapmak zorunda kalmadan mobil platformlarda da yaşayabilecek.

Microsoft Edge, bünyesinde barındırdığı bazı özelliklerle kullanıcılara daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyor. Hub View, favorilerinizi, okuma listenizi, geçmişte ziyaret ettiğiniz siteleri ve kitaplarınızı tek bir sayfada göstererek erişim kolaylığı sunarken, ‘Reading View’ (Okuma Görünümü) de sayfada okuduğunuz yazıya odaklanmanızı kolaylaştırıyor.

Alışkanlıkları değiştirebilecek bir yenilik sunmuyor

Tarayıcıda mevcut QR kodu okuyucusu, akıllı telefonunuzun tek bir butonuyla istediğiniz içeriğe erişmenize olanak sağlıyor. Sesli Arama özelliği sayesinde de hızlı ve kolay bir şekilde arama yapabiliyorsunuz. InPrivate modu ise kayıt altına alınmasını istemediğiniz işlemlerinizde kullanmanız için hazırlanmış güvenli bir sekme sunuyor. Microsoft’un açıklamasına bakıldığında, diğer tarayıcılarda olmayan yeni bir özellik sunmaktan ziyade, mevcut tarayıcıların halihazırda sunduğu özelliklere ayak uydurduğunu söylemek mümkün. Bu hamle Microsoft Edge’i bir alternatif haline getirse de kullanıcıların mevcut alışkanlıklarını değiştirecek bir yenilik sunmuyor.

Kaynak: Microsoft

Microsoft yakın zamanda yaptığı bir açıklamayla Microsoft Edge tarayıcısının iOS ve Android üzerinden kullanılabildiği ve bu platformlarda yapılan işlemlerin Windows 10 üzerindeki Microsoft Edge tarayıcısıyla senkronize edilebildiği söyledi. Microsoft Edge’in ‘Hub’ gibi bilindik özellikleri mobil platformlar üzerinde kullanılabiliyor. Böylece kullanıcılar, takip ettikleri içeriklere farklı platformlar üzerinden de kolayca erişebiliyor. Bir platformda yapılan değişiklik anında diğer platformlardaki tarayıcılarda da uygulandığı için kullanıcılara önemli bir kolaylık sağlanmış oluyor. Edge’i hem masaüstünde hem de mobilde kullanmanın bir diğer avantajı da şifrelerin ve favori sayfaların tüm platformlarda kayıtlı olması. Böylece, kullanıcılar Windows 10 üzerinde yaşadıkları kullanıcı deneyimini, yeni ayarlar yapmak zorunda kalmadan mobil platformlarda da yaşayabilecek.

1 Yorum

  • Microsoft Edge ePub formatındaki ekitaplar için yeterli, hızlı ve sorunsuz bir okuma olanağı sunuyor. Tarayıcı olarak Firefox’tan vazgeçmesem de bu açıdan Edge çok başarılı

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği