Microsoft, SwiftKey’i satın aldı

Financial Times’ın haberine göre Microsoft, sanal klavye uygulaması SwiftKey’i 250 milyon dolara satın almak üzere.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz gün Microsoft’un SwiftKey’i satın almak için 250 milyon dolar ödemeye hazırlandığı konuşulmaya başlanmıştı.Firmanın blogunda yapılan açıklamayla bu satın alma doğrulandı.

SwiftKey, kullanıcılarına kişisel klavye oluşturma imkanı veren ücretsiz bir uygulama. En önemli özelliği, en çok kullandığınız kelimeleri (dolayısıyla yazım tarzınızı) öğrenerekzamanlayazacaklarınızıtahmin ederek sizi ‘zahmetten’ kurtarması.

Ücretsiz SwiftKey’i cihazınıza yükledikten sonra sistemayarlarınızdanstandart klavyeolarak tanımlayarakkullanmaya başlayabiliyorsunuz. Uygulama hem iOS hem de Android cihazlar için mevcut(Google Play Store’da 50 milyonun üzerinde indirilmiş durumda). Dilersenizücretli ve ücretsiz temalarla klavyenizi özelleştirmeniz de mümkün.

Financial Times’ınhaberinegöre Microsoft‘un bu satın almadaki asıl amacı SwiftKey’in yapay zeka temelli yazıtahmin sistemine sahip olabilmek. Böylece Windows Phone platformundaki tanımlıklavyesinimükemmelleştirebilecek.

Haberin yayılmasından sonra isimsiz bir kaynaktan SwiftKey’in yaklaşık 150 çalışanının Microsoft Araştırma Merkezi’nde çalışmaya hazırlandığı da öğrenildi. Yakın geçmiştefinansal problemler yaşayan şirket bu sorunu aşmak içintemasatın alma özelliğieklenmiş ve Blackberry gibi üçüncü şirketlerle klavyelerini ”varsayılan olarak yerleştirmek” için anlaşmalar yapmıştı.

8 yıl önce iki arkadaşın akıllı telefonlarda daha güzel bir sanal klavye olması gerektiği fikrinden (hasretinden)ortaya çıkan Swiftkey firmanın açıklamasına göre şu ana kadar 100 farklı dilde 100 trilyontuş basımına yardım ve yataklık etti.Tek bir kişininyazı hızıyla 100 bin yıllık bir metin anlamına gelen bu rakam uygulamanın ortaya çıkış öyküsünün ne kadar yerinde bir tespite dayandığının da ispatı durumunda.

Financial Times’ın duyum olarak paylaştığı gelişme gerçekleşti veMicrosoft sanal klavye uygulaması SwiftKey’i 250 milyon dolara satın aldı. Microsoft uygulamayı Windows Phone platformuna entegre edecek.

2 Yorum

  • Windows phone lardaki parmağı kaydırarak yazma, özellikle Türkçe dilinde oldukça iyiydi. Mesela bu satırları mevcut uygulama ile kolaylıkla yazdım :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği