Airbnb’den Hindistan merkezli OYO’ya dev yatırım

oyo airbnb
Airbnb, geçtiğimiz ay satın aldığı HotelTonight'tan sonra bu kez başka bir çevrimiçi konaklama hizmeti OYO'ya 150 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Airbnb, uzun süredir beklenen halka arzı öncesinde potansiyel rakipleriyle iş birliğine gidiyor. Geçtiğimiz ay HotelTonight’ı satın aldığını duyuran Airbnb, gözünü bu kez de Hindistan merkezli bir girişim olan OYO’ya dikti. Airbnb’nin uzun süredir ortaklık için yokladığı OYO’nun bundan önce SoftBank’ın Vision Fonu tarafından yönetilen 1 milyar dolarlık E serisi yatırımın sahibi olduğu belirtiliyor. Bu yatırımın devamında OYO’nun Lightspeed, Sequoia ve Greenoks Capital kuruluşlarının katkıları ile 5 milyar doların üzerinde değerlemeye ulaştığı aktarılıyor.

Airbnb ve OYO, çıkan haberler karşısında sessizliğini koruyorken TechCrunch editörleri, yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre yatırımın 150-200 milyon dolar arasında bir bedel ile gerçekleştiğini doğruladı. Bu hamle ile OYO, bu zamana kadar toplam 1.5 milyar dolar yatırım almış oluyor. Airbnb tarafında ise bu yatırım çok daha önemli. Zira Airbnb’nin Hindistan’daki büyümesini hızlandıracak adım, OYO’nun faaliyet gösterdiği Çin, Malezya, Nepal, Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya, Filipinler ve İngiltere bölgelerinde şirkete güç katacak. HotelTonght satın alması ardından Airbnb, OYO ile listesine 8 ülkede 13 bin otel, 6 bin ev ve 500 bin odayı eklemiş, Güney Asya pazarına dair önemli bir deneyimi kazanmış olacak.

KAYNAK: TechCrunch

HotelTonight satın alımından sonra Airbnb için ikinci durak OYO oldu. Otel rezervasyonu ve birtakım ulaşım hizmetleri ile dikkatleri üzerine çeken Hindistan merkezli OYO'nun, Airbnb tarafından 150-200 milyon dolarlık yatırım aldığı belirtildi. Bu yatırım ile Airbnb, Hindistan başta olmak üzere Asya'daki iddiasını artırmak, etki ağını genişletmek istiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği