Ofisler için Airbnb

Berlin’de kurulan Optionspace adlı girişim, küçük çaplı şirketlere ofis sağlamak adına 'ofisler için Airbnb' adı altında yeni bir fikir ortaya koydu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Berlin’de kurulan yeni girişim Optionspace, 14 Mart’ta ‘ofisler için Airbnb’ fikrini piyasaya sürdü. Kiracılar, özellikle girişimciler, en az bir aylık olmak üzere mobilyalı ya da mobilyasız ofis alanlarını kiralayabilecekler. Ofisler için Airbnb fikri bir süredir Berlin, Münih, Hamburg ve Frankfurt gibi şehirlerde kullanılıyor fakat Optionspace önümüzdeki haftalarda Almanya’nın diğer şehirlerine de yayılmak istediklerini belirtti.

Optionspace’in kurucu ortağı ve CEO’su Moritz ten Eikelder, “Ofis anlaşmalarının çoğu uzun vadeli ve katı kurallı oluyor. Fakat uzun vadeli kira kontratları imzalamak çoğu şirket, özellikle de girişimler için maddi açıdan tehlikeli olabiliyor.” dedi.

Optionspace’in ortaya koyduğu fikir sayesinde ofis tipini ya da minimum ofis alanını seçme imkanınız oluyor. Öncesinde yüzyüze görüşme imkanı olsa da bütün bu işlemler internet üzerinden de halledilebiliyor. Ten Eikelder, “İki çeşit müşterimiz var: Fazladan alanı olan şirketlerin kullanmadıkları odaları maddi kazanca dönüştürmelerine yardımcı oluyoruz. Ayrıca mal sahibi ya da varlık yöneticileriyle çalışıyoruz.” diyor.

Güçlü destekçileri var

Optionspace’in şirket modeli aslında oldukça geleneksel. Kira sözleşmesi imzalanınca Optionspace, kiranın yüzde 10’u kadarını aylık olarak emlak sahibinden alıyor. Optionspace, Factory şirketinin kurucusu Udo Schloemer, Helpling şirketinin kurucuları Benedikt Franke ve Philip Huffmann ve daha birçok önemli yatırımcı tarafından destekleniyor.

Kaynak: TechCrunch

Berlin merkezli Optionspace adlı girişim “ofisler için Airbnb” adıyla yeni bir fikir ortaya koydu. Amaç ise uzun vadeli kira sözleşmeleri yapmanın maddi açıdan zarar vereceği küçük şirketler ya da girişimler ile şirketlerinin kullanılmayan odalarını kiraya vererek para kazanmak isteyen kurumları bir araya getirmek. 'Ofisler için Airbnb' fikri Berlin, Münih, Frankfurt ve Hamburg gibi şehirlerde halihazırda kullanılıyor fakat Optionspace’in amacı önümüzdeki haftalarda Almanya’nın diğer şehirlerine yayılmak.

1 Yorum

  • Ülkemizde de Workinton gibi bir tatlılık var, reklam yapmak gibi olmasın… Biz şirketçe müdavimleriyiz =)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği