AB paylaşım ekonomisini kucaklıyor

Uber ve Airbnb gibi firmaların bazı AB üyesi ülkelerle problem yaşaması üzerine, AB üyelerine paylaşım ekonomisini düzenlemek için teklif götürülecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Birliği üye ülkelerin paylaşım ekonomisine uyum sağlamasını istiyor. Bu hafta yapılacak bir teklif ile AB’ye bağlı 28 ülkenin, araç çağırma uygulaması Uber ve ev paylaşım uygulaması Airbnb gibi şirketler için düzenleme yapmasının talep edilmesi bekleniyor. Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerde bu süreç görece daha kolaydı ancak bazılarında çok zor geçecek gibi görünüyor. Örneğin Fransa’da iki Uber yöneticisi, yasa dışı taksi şirketi yönettikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Bu teklifin, teknoloji düzenlemeleri konusunda Avrupa Komisyonu ile ABD arasındaki gerginliği azaltmak için öne sürüldüğü düşünülüyor. Avrupa Komisyonu geçtiğimiz dönemde Google ve Apple gibi şirketlerin pazarı domine etmesine karşı düzenlemelerde bulunmuştu.

Şirketlere ek yükümlülükler

Teklif paylaşım ekonomisi girişimleri için bir lütuf gibi görünse de şirketlerin düzenlemeleri büyük bir istekle kabul etmesini engelleyecek bazı noktalar da bulunuyor. Mesela komisyon, işçilerin kendi ücretlerini belirlemek ve müşterilerini seçmek konusunda yeterli kaynakları bulunmaması halinde şirketlerin, bireysel işletmecilerle bir “işe alma ilişkisi” içinde olduğunun varsayılabileceğini dile getiriyor. Bu durum Uber için tehlike çanlarının çalması anlamına gelebilir çünkü şirket yıllardır “işveren” kimliğinden sıyrılarak sürücülerin bağımsız yükleniciler olduğunu kabul ettirmeye çalışıyordu. Bu unvan Uber için pek çok işçi yasasına uymak zorunda kalmak anlamına gelebilir bu da şirkete bir çok ek gider getirecek.

Teklif Uber’in Belçika, Hollanda, Fransa ve Almanya’da düzenleme engellerine takıldığı, Airbnb’nin de Berlin’de tamamen yasaklandığı bir dönemde geliyor. Berlin’de yasağı çiğneyen ev sahiplerinin 112 bin doları bulan cezalara çarptırılması öngörülüyor.

Yeni teklif paylaşım ekonomisi hizmetlerini yasaklamanın en son çare olarak görülmesini istiyor. Hükumetlerin bunun yerine, Airbnb üzerinden bir dairenin kiraya verilebileceği maksimum gün sayısını belirlemek gibi, bu tarz platformların etkisini sınırlandıracak önlemler alması öneriliyor. Düzenlemenin perşembe günü yayınlanması bekleniyor.

airbnb

Avrupa Birliği'ne bağlı bazı ülkelerde, araç çağırma uygulaması Uber ve ev paylaşım uygulaması Airbnb konusunda yaşanan anlaşmazlıkların çözülmesi ve gerilimin azaltılması amacıyla, paylaşım ekonomisine yönelik yeni bir düzenleme teklifi yapılacak. Üye ülkelerden bu tarz uygulamaları yasaklamayı son çare olarak düşünmeleri istenecek.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği