Airbnb’nin Avrupa’daki faaliyetleri mercek altında

Airbnb, müşterilerini tüm ödemeler hakkında bilgilendirmediği ve kullanım şartlarında kanuna aykırı maddeler olduğu gerekçesiyle AB'den uyarı aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Airbnb Avrupa’da düzenlemecilerin baskısına maruz kalıyor ancak konu bu kez şirketin kısa süreli ev kiralama platformunun eylemleri değil, platformu kullanmak için kabul edilmesi gereken şartlar ve kurallar. Ayrıca müşterilerin ücretlendirme konusunda doğru bilgilendirilmemesi de değinilen sorunlardan biri.

Pazartesi günü Avrupa Komisyonu ve bir grup AB tüketici müfettişi Airbnb’yi tüketici kanunlarını ihlal etmekle suçladı. Şirket çalışma şeklini Ağustos’un sonuna kadar değiştirmezse yasal müdahalelere maruz kalabilir.

AB kanunlarına uymuyor

Düzenlemeciler Airbnb’nin müşterilere ödeyecekleri tüm ücretleri göstermesi gerektiğini ve bir mekanın özel bir kişi tarafından mı yoksa bir işletme tarafından mı çalıştırıldığının belirtilmesi gerektiğini söylüyor. ABD’li şirketin kullanım şartları AB yasalarına uymuyor. Örneğin şirket kullanıcılarına AB’de konukların ev sahibini kişisel zararlar ya da diğer hasarlar için dava edemeyeceğini söylüyor. Ayrıca kullanım koşullarının, müşterilere iptal seçeneği sunulmadan değiştirilebileceği yazıyor. Bu tarz şartlar ABD’de uygulanabilir ancak Avrupa’da yasaklanmış durumda.

AB Müşteri İlişkileri Komisyoneri Vera Jourova “Her geçen gün daha fazla kişi tatilde kalacağı yeri internet üzerinden seçiyor ve bu sektör bir çok yeni seçeneği de beraberinde getirdi. Ancak popülerlik AB tüketici kanunlarına uymamak için bir bahane olamaz. Müşteriler ne için ne kadar ödeme yaptıklarını bilmek zorunda ve diledikleri zaman servis kullanımını iptal edebilmeleri gerekiyor. Airbnb’nin doğru çözümleri getireceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Yaptırım uygulanabilir

Airbnb önümüzdeki aya kadar bu sorunlara detaylı çözümler sunmazsa, şirket ve düzenlemeciler arasında Eylül ayında bir toplantı yapılacak. Eğer düzenlemeciler sonuçtan memnun olmazsa yaptırım uygulama kararı alabilirler.

Airbnb ise yayımladığı bir açıklamada “Bu konuyu oldukça ciddiye alıyoruz ve topluluğumuza mümkün olduğunca şeffaf davranmaya hazırız. Konuklar rezervasyon yapmadan önce ödemeleri gereken tüm hizmet ücretleri ve vergiler hakkında bilgilendiriliyor. Yetkililerle birlikte çalışarak bahsedilen tüm konuları açıklığa kavuşturacağız.” ifadelerine yer verildi.

Airbnb genellikle AB’de, sıradan kişilerin odaları ya da bir mülkün tamamını kısa süreliğine kiralamasına imkan sağlayan modeli sebebiyle sorun yaşıyordu. Şirket Barselona, Berlin ve Londra gibi şehirlerde uzun süreli kiracılar için kira ücretlerinin artması sebebiyle mülk kiralama hizmetine bazı sınırlar getirmek zorunda kalmıştı.

Kaynak: Fortune

Airbnb Avrupa'da düzenlemecilerin baskısına maruz kalıyor. Konu, platformu kullanmak için kabul edilmesi gereken şartlar ve kuralların AB kanunlarına uymaması. Ayrıca müşterilerin ücretlendirme konusunda doğru bilgilendirilmemesi de değinilen sorunlardan biri. Pazartesi günü Avrupa Komisyonu ve bir grup AB tüketici müfettişi Airbnb'yi tüketici kanunlarını ihlal etmekle suçladı. Şirket çalışma şeklini Ağustos'un sonuna kadar değiştirmezse yasal müdahalelere maruz kalabilir.

1 Yorum

  • Birkaç gün önce Google 5 milyar dolar para cezası yedi, şimdi ise Airbnb uyarı cezası aldı. Bence bunun tek bir açıklaması olabilir, Trump’ın AB’ye gümrük üzerinden verdiği uyarıya bir cevap. Zaten Facebook’un herhangi bir üretim aracı, Über’in kendine ait araç filosu, Airbnb’nin de sahip olduğu emlağı yok ama bunlar dünyanın sayılı zengin şirketlerinden, çok garip bir durum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği